Ana içeriğe atla

Plastiklerin Doğaya Zararları ve Alternatif Biyoplastik Çözümler

Son Güncelleme: 22 Nisan 2014 tarihinde yazı güncellenmiştir. Eklenen yerler italiktir.
Kumru Kimya şirketi olarak 2012 yılında biyoplastikler adına blogumuzun yayın hayatına başladığımızda daha yolun çok başında olduğumuzu biliyordum ve hala da böyle olduğunu biliyoruz. Bu sebeple plastik atıkların miktarlarına ve doğa için oluşturduğu tehditi ortaya koymak adına bu yazıyla sizleri bilgilendirmek istedik. Günümüze geldiğimiz zaman sevindirici bir şekilde biyoplastiklerin giderek daha çok yatırım yapılan bir endüstri olması ve daha çok bilinen bir pazar olmaya doğru gitmesi aşikardır. Hatta Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok hükümetlerüstü kurumlar da plastik atıklarla savaşılması adına biyoplastikleri, geri dönüşümle birlikte bir numaralı çözüm önerisi olarak sunmaktadırlar. Bir diğer sevindirici gelişme ise, petrol kaynaklar yerine, yenilenebilir doğal kaynaklardan üretilen birçok yeni polimer ile neredeyse plastiklerin eriştiği her alana artık biyoplastikler de dokunuşunu yapabilmektedir. 
Her sene yaklaşık 260 milyon ton plastik üretilmekte ve Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da hane başına plastik tüketiminin yılda yaklaşık 100kg olduğu tahmin edilmektedir (www.plasticseurope.org). Bazı plastikler tekrar kullanılabilmekte, geri dönüştürülmekte vey a enerji geri kazanımı için yakılmaktadır fakat geri kalan büyük bir kısmı ise karalarda, okyanuslarda ve çevrenin çeşitli bölgelerinde birikmektedir. Bu birikimlerin özellikle kuşları, memeli türlerini ve kaplumbağaları ve ekosistemin birçok parçasına zarar verdiği bilinmektedir. Konvansiyel olarak kullanılan plastikler biyolojik olarak parçalanmazlar fakat daha küçük kesitlere yıkılmaktadır. Mikroskopik plastik parçaları ve fiberlerinin varlığı okyanuslarda ve sedimentlerde gösterilmiştir ve plankton örneklerindeki plastik miktarının da 1960lardan 1990lara kadar üç katına çıktığı görülmüştür. Plastikler ve bunların içine çektiği kimyasal kirletenler ise zamanla besin zincirlerimize her geçen gün girmekte ve bunun yol açabileceği uzun vadeli sorunlar ise henüz net olarak bilinememektedir.

Plastikler, alternatifleri olan metal, ahşap ve kağıda göre sağladığı bazı avantajlar sebebiyle çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu avantajlardan sadece bazılarını; plastiklerin çok amaçlı, çok hafif, dayanıklı, ucuz, suya dirençli ve bazılarının da transparan özellikte olmasıdır. Fakat dayanıklı olmaları, okyanus ve sedimentlerde birikimleri sonucu çevreye verdikleri zarar gibi yanlarında bazı dezavantajları da getirmiştir. Bunlara ek olarak konvansiyonel plastikler fosil yakıtlarından üretilmektedir ve bu sebeple sürdürülebilir değillerdir.

Plastiklerin büyük bir kısmı hafif ve transparan olmaları özellikleri sayesinde paketleme ürünü olarak kullanılmaktadır. Örneğin gıda ambalajlarında bazı plastikler sadece birkaç günlük kullanım sonrasında atılmaktadır ve eğer geri dönüştürülmez ve ya yakılmaz iseler bu ambalaj materyalleri doğada 100 sene sonrasında bile kalabilmektedir. Bu sebeple, özellikle de kısa sureli kullanımlarda, biyolojik olarak parçalanabilir biyoplastik gibi maddelerin kullanılması açık bir şekilde yararlı olacaktır.

Biyoplastiklerin bu blog çerçevesindeki tanımı ise yenilenebilir maddelerden yapılan biyolojik olarak tamamen bozunabilir ve gübreleşebilir plastik benzeri materyallerdir. Bazı biyolojik olarak bozunabilen plastikler yenilenebilir olmayan maddelerden üretilmektedir (polikaprolakton), benzer şekilde bazı plastikler ise yenilenebilir maddelerden oluşturulmasına rağmen biyolojik olarak bozunmamaktadırlar (poliamid).

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.