Ana içeriğe atla

Biyobozunurluk için hangi testler yapılır


Günümüde biyoteknoloji olanaklarının gelişmesi ile birlikte piyasaya biyobozunurluk özelliği bulunan birçok plastik ürün çıkarılmaktadır. Ancak bu maddelerin doğada çözünme süreleri gibi önemli detayların belirlenmesinde birçok test uygulanmaktadır. Bu testler biyoplastik olan ürünlerin doğa ile uyumu gibi önemli konuları belirlemektedir.

Biyobozunur ürünlerin tespit edilmesi için tarafsız testlerin uygulanması gerekmektedir. Bu testler birçok önemli kurum tarafından özenle yapılarak belirlenmektedir. Kompostlanabilme özelliği bulunan biyoplastik ürünler doğada kısa sure de çözünerek yok olmaktadır. Bu özelliğini hammaddelerinden alan biyoplastik ürünler yenilenebilen polimerler sayesinde doğanın dengesi az da olsa dengelenmiş bulunmaktadır. Kumru kimya olarak biyobozunurluk testleri hakkında daha detaylı bilgi kumrukimya.com adresinde bulunmaktadır.

Günlük yaşamda sürekli muhtaç olduğumuz plastikler günümüzde biyoplastik teknolojisi ile doğada bozunabilmektedir. Bu konuda oldukça fazla kavram olması birçok kişinin kafasını karıştırsa da her bir kavram farklı bir değer ifade etmektedir. Genellikle Amerikan Test ve Madde topluluğu tarafından yapılan testler biyoplastik ürünlerin doğa için fayda ya da zararlarını tespit etmektedir. (ASTM D5338, ASTM D5988, ASTM D5511, ASTM D6400) Yaklaşık 10 yıldır plastik endüstrisinde bulunan biyoplastik üretimi insanların bu konuda bilinçlenmelerini sağlamıştır. Doğanın kıymetini kaybettikten sonra anlamamak için zamanında gerekenleri yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle önemli testlerden geçerek üretime tabi tutulan biyoplastik ürünler insan yaşamı için oldukça önemli bir değere sahiptir.

Ancak günümüzde geleneksel plastik kullanımı alışkanlıklarından vazgeçemeyen kişilerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedeni olarak diğer plastiklerin maliyetinin ucuz olması ve uygun fiyatlardan satılması olarak gösterilebilir. Aynı zamanda biyoplastik ürünlerin pahalı olması ve maliyetinin oldukça fazla olması ile bu plastiklerin fiyatları biraz pahalı yapmaktadır. Ancak pahalı olmasına rağmen doğa dostu olması en başlıca tercihi sebepleri arasında yer almalıdır. Bu konuda ülkemizin gelişmesi ve plastik endüstrisininde ilerleme kaydetmesi ülkemizde biyoplastik kullanımını yaygınlaştıracaktır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…