12 Ocak 2013 Cumartesi

Biyobozunurluk için hangi testler yapılır


Günümüde biyoteknoloji olanaklarının gelişmesi ile birlikte piyasaya biyobozunurluk özelliği bulunan birçok plastik ürün çıkarılmaktadır. Ancak bu maddelerin doğada çözünme süreleri gibi önemli detayların belirlenmesinde birçok test uygulanmaktadır. Bu testler biyoplastik olan ürünlerin doğa ile uyumu gibi önemli konuları belirlemektedir.

Biyobozunur ürünlerin tespit edilmesi için tarafsız testlerin uygulanması gerekmektedir. Bu testler birçok önemli kurum tarafından özenle yapılarak belirlenmektedir. Kompostlanabilme özelliği bulunan biyoplastik ürünler doğada kısa sure de çözünerek yok olmaktadır. Bu özelliğini hammaddelerinden alan biyoplastik ürünler yenilenebilen polimerler sayesinde doğanın dengesi az da olsa dengelenmiş bulunmaktadır. Kumru kimya olarak biyobozunurluk testleri hakkında daha detaylı bilgi kumrukimya.com adresinde bulunmaktadır.

Günlük yaşamda sürekli muhtaç olduğumuz plastikler günümüzde biyoplastik teknolojisi ile doğada bozunabilmektedir. Bu konuda oldukça fazla kavram olması birçok kişinin kafasını karıştırsa da her bir kavram farklı bir değer ifade etmektedir. Genellikle Amerikan Test ve Madde topluluğu tarafından yapılan testler biyoplastik ürünlerin doğa için fayda ya da zararlarını tespit etmektedir. (ASTM D5338, ASTM D5988, ASTM D5511, ASTM D6400) Yaklaşık 10 yıldır plastik endüstrisinde bulunan biyoplastik üretimi insanların bu konuda bilinçlenmelerini sağlamıştır. Doğanın kıymetini kaybettikten sonra anlamamak için zamanında gerekenleri yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle önemli testlerden geçerek üretime tabi tutulan biyoplastik ürünler insan yaşamı için oldukça önemli bir değere sahiptir.

Ancak günümüzde geleneksel plastik kullanımı alışkanlıklarından vazgeçemeyen kişilerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedeni olarak diğer plastiklerin maliyetinin ucuz olması ve uygun fiyatlardan satılması olarak gösterilebilir. Aynı zamanda biyoplastik ürünlerin pahalı olması ve maliyetinin oldukça fazla olması ile bu plastiklerin fiyatları biraz pahalı yapmaktadır. Ancak pahalı olmasına rağmen doğa dostu olması en başlıca tercihi sebepleri arasında yer almalıdır. Bu konuda ülkemizin gelişmesi ve plastik endüstrisininde ilerleme kaydetmesi ülkemizde biyoplastik kullanımını yaygınlaştıracaktır. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder