Ana içeriğe atla

Pla hammaddesi, ecoflex nedir


Önemli bir biyoplastik çeşitlerinden biri olan Pla hammaddesi enjeksiyon makinelerinde işlenebilmektedir. Çevre dostu olan biyoplastiklerin hammaddesi olması nedeniyle oldukça değerli olan bu hammaddeler petrol türevli plastiklerle yaklaşık olarak aynı fiyata sahiptirler. Günümüzde insanların doğa bilinci hakkında bilgi sahibi olmaya başlaması ile birlikte biyoplastik hammaddeli ürünler kullanılmaya başlansa da henüz günümüzde hak ettiği değeri görmüş değildir.

Pla hammaddesi olarak genellikle mısır, nişasta ve şeker kamışı kullanılmaktadır. Doğada kolaylıkla çözünebilmesi için yüksek derece de oksijene ihtiyaç duyan pla hammaddesi sadece kompost tesislerinde işlem görmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan biyoplastik hammaddelerinden biri olarak sofra ürünleri ve ambalaj plastik üretiminde en çok tercih edilen hammaddelerden biridir.
Bu alanda Kumru Kimya birçok firmadan Pla hammaddesi temin etmektedir. Çevre bilincinde olan kişilerin bu konuda kullanım yaygınlığına katkıda bulunmaları doğa dostu olan biyoplastik ürünlerin her alanda kullanılmasını sağlayacaktır. Önemli bir biyopolimer olan hammaddelerden biri olan ecoflex, yenilenebilen kaynaklardan üretilerek insanların kullanımına sunulmaktadır. İnsanlar arasında çevre bilinci geliştikçe biyoplastik ürünlere olan ilgi artış göstermektedir. Biyoplastik üretiminde en yaygın hammadde olarak pla ve ecoflex öne çıkmaktadır. Çevrede bulunan mikroorganizmalar tarafından kolaylıkla geri dönüştürülebilen biyoplastik ürünler petrol bazlı olarak ürünlerdir. Yeni nesil plastik olarak adlandırılan biyoplastik ürünler http://www.kumrukimya.com olarak üzerinde önemle durduğumuz konulardan biridir.

İnsanlar için oldukça önemli konulardan biri olan plastik kullanımı son 10 yıl içinde biyoplastik ürünlerin üretilmesi ile çok farklı bir boyut kazanmıştır. Henüz yeni birr üretim sistemi olmasından dolayı fiyatları geleneksel plastiklerden pahalı olsa da zamanla kullanım alanları genişledikçe fiyatlar dengelenecektir. Üstelik bu konuda doğa ve insanlık için sağladığı faydaların yanında fiyat gini unsurlarikinci planda kalması gerekir. 

PLA bazlı biyoplastik ürünler için her türlü sipariş ve sorularınız için Kumru Kimya şirketi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…