11 Şubat 2013 Pazartesi

Biyoplastik pazarının Türkiye’deki durumu nasıl?


Ülkemizde ihtiyaç doğrultusunda sürekli gelişme içinde olan plastik sektörü son zamanlarda oldukça iyi bir seviyeye gelmiş durumdadır. Avrupa ülkelerinde bulunan plastik sektörüne yaklaşmış durumda olan Türkiye birçok alanda plastik endüstrisi ile çalışmalar yapmaktadır. İnsanlar için vazgeçilmez olan plastik ürünler dayanıklı ve ekonomik olmalarından dolayı birçok kişinin her alanda kullandığı ürünler arasındadır. Ancak geleneksel plastiklerinin hammaddelerinin sağlam olması plastiklerin sağlam olmasına neden olurken aynı zamanda doğa da çözünmesi de oldukça güç bir hale gelmektedir.

Biyoplastik teknolojisi günümüz insanının bilincinde olduğu ve bir konu haline gelmiştir. Türkiye plastik endüstrisinde önemli bir yere sahip olan biyoplastik ürünler Pazar açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişen biyoplastik teknolojisi Avrupa ülkelerinde % 20 lik bir gelişme kaydetmiştir. Henüz 10 yıllık bir mazisi olan biyoplastik üretimi ülkemizde yeni yeni gelişmeler başlamış alanlardan biri olmuştur.

Doğaya uyumlu kolay çözünebilen biyoplastik ürünler doğa dostu olan ürünlerdir. Tamamen bitkisel hammaddelerden elde edilen biyoplastik ürünler üretiminin maliyetli olmasından dolayı birçok ülkede üretimi yapılamayan ürünler arasında gelmektedir. İnsanların geleneksel plastiklerin doğaya verdiği zararın bilincinde olmaları biyoplastik ürünlere talebin artmasına neden olsa da birçok kişi sağlam ve ekonomik olmasından dolayı geleneksel plastikleri tercihi etmektedir.

Kumru Kimya bu alanda bazı firmalardan biyoplastik üretimi için pla hammaddesi temin etmektedir. Ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan biyoplastik teknolojisi önümüzdeki yıllarda yaygın olarak birçok alanda kullanılmaya başlanacağı ön görülmektedir. Bu konuda kumrukimya.com adresi biyoplastik konusunda detaylı bilgilere yer vermiştir. Doğa ve insan yaşamı için önemli bir noktada bulunan biyoplastik ürünler  birçok alanda üretim alanına sahip olduğu gibi sofra ürünleri ve ambalajlama üretiminde kullanılmaktadır. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder