8 Şubat 2013 Cuma

Doğada çözünür plastikler nedirGünümüzde yaygın bir şekilde kullanılan geleneksel plastiklerin birçoğu petrol bazlı hammaddelerden üretilmektedir. Bu da doğa ve insanlar için geri dönüşümü oldukça zor olan ve doğayı tehdit eden birçok unsuru içindebulunduran plastik kullanımı anlamına gelmektedir. Doğada çözünen plastikler sofra ürünlerinden ambalaj ürünlerine kadar birçok kullanım alanını kapsasa da günümüzdeki üretilen plastiklerin doğada çözünme süreleri yılları almaktadır.

Ancak plastik endüstrisinin gelişmesi ile biyolojik hammaddelerden üretilen biyoplastik ürünler doğada çözünür olan plastik türleridir. Hammaddelerinin maliyeli olması ile piyasa da oldukça pahalı fiyatlara satılan kaliteli plastik ürünler insanlar arasında henüz yaygınlığı etkili olmamış ürünlerdir. Bu konuda çevre bilincinin gelişmesi ve insanların geleneksel plastik kullanarak doğaya verdikleri zararların farkına varmaları gerekir. Kumru Kimya olarak bu konuda çevre bilinci ile biyoplastik konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Doğada çözünür plastikler kısa sürede parçalanarak kendini yenileyebilme özelliğine sahip ürünlerdir. Nişasta, mısır, patates gibi biyolojik hammaddelerden üretilen biyoplastik ürünler doğayı sürekli tüketen insanların doğaya zarar vermekten vazgeçmeleri adına üretilen ürünlerdir. İnsanların içinde yaşamlarını sürdürdükleri doğa zamanla tüketilmeye mahkum edilerek doğanın doğal güzelliklerinin bozulmasına neden olmaktadır. Evsel ve endüstriyel plastik atıkların doğa da birikmesi ile çözünemeyen plastiklerin gelecek nesillere bırakacağımız yeşil bir doğa yerine katledilmiş bir doğa emanet edilecektir. Bütün bunların önüne geçmek ve doğanın yeniden canlanmasına destek olmak için günlük yaşamda biyoplastik ürünleri tercihi etmek gerekir. Bu konuda kumrukimya.com olarak detaylı bilgiler sitemizde yer almaktadır.  İnsanlar için hayati öneme sahip olan çözünebilen plastikler daha verimli bir doğa içinde yaşamamızı sağlamaktadır. Doğanın insanlığa sunduğu güzelliklerden faydalanmak için öncelikle doğaya iyi bakmak ve zararlı atıklardan kaçınmak mutlu ve huzurlu bir çevre de yaşama imkanı sunacaktır.

1 yorum :

  1. Öncelikle bu duyarliliginiz icin sizleri tebrik ederim. Çalismalariniz ne durumda? Üretime gecrbildiniz mi?

    YanıtlaSil