Ana içeriğe atla

Doğada çözünür plastikler nedirGünümüzde yaygın bir şekilde kullanılan geleneksel plastiklerin birçoğu petrol bazlı hammaddelerden üretilmektedir. Bu da doğa ve insanlar için geri dönüşümü oldukça zor olan ve doğayı tehdit eden birçok unsuru içindebulunduran plastik kullanımı anlamına gelmektedir. Doğada çözünen plastikler sofra ürünlerinden ambalaj ürünlerine kadar birçok kullanım alanını kapsasa da günümüzdeki üretilen plastiklerin doğada çözünme süreleri yılları almaktadır.

Ancak plastik endüstrisinin gelişmesi ile biyolojik hammaddelerden üretilen biyoplastik ürünler doğada çözünür olan plastik türleridir. Hammaddelerinin maliyeli olması ile piyasa da oldukça pahalı fiyatlara satılan kaliteli plastik ürünler insanlar arasında henüz yaygınlığı etkili olmamış ürünlerdir. Bu konuda çevre bilincinin gelişmesi ve insanların geleneksel plastik kullanarak doğaya verdikleri zararların farkına varmaları gerekir. Kumru Kimya olarak bu konuda çevre bilinci ile biyoplastik konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Doğada çözünür plastikler kısa sürede parçalanarak kendini yenileyebilme özelliğine sahip ürünlerdir. Nişasta, mısır, patates gibi biyolojik hammaddelerden üretilen biyoplastik ürünler doğayı sürekli tüketen insanların doğaya zarar vermekten vazgeçmeleri adına üretilen ürünlerdir. İnsanların içinde yaşamlarını sürdürdükleri doğa zamanla tüketilmeye mahkum edilerek doğanın doğal güzelliklerinin bozulmasına neden olmaktadır. Evsel ve endüstriyel plastik atıkların doğa da birikmesi ile çözünemeyen plastiklerin gelecek nesillere bırakacağımız yeşil bir doğa yerine katledilmiş bir doğa emanet edilecektir. Bütün bunların önüne geçmek ve doğanın yeniden canlanmasına destek olmak için günlük yaşamda biyoplastik ürünleri tercihi etmek gerekir. Bu konuda kumrukimya.com olarak detaylı bilgiler sitemizde yer almaktadır.  İnsanlar için hayati öneme sahip olan çözünebilen plastikler daha verimli bir doğa içinde yaşamamızı sağlamaktadır. Doğanın insanlığa sunduğu güzelliklerden faydalanmak için öncelikle doğaya iyi bakmak ve zararlı atıklardan kaçınmak mutlu ve huzurlu bir çevre de yaşama imkanı sunacaktır.

Yorumlar

  1. Öncelikle bu duyarliliginiz icin sizleri tebrik ederim. Çalismalariniz ne durumda? Üretime gecrbildiniz mi?

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …