Ana içeriğe atla

Neden Doğada Biyobozunur Plastiklere İhtiyacımız Var?

Biyobozunur plastiklere olası bir çevre felaketini önlemek amacıyla neden ihtiyacımız olduğuna dair bazı çarpıcı gerçekler..


  • 2006 yılı itibariyle yaklaşık 60 milyar tek kullanımlık PET şişe satılmıştır. Bunlardan 45 milyar tanesi kullanım sonrası geri dönüşüme girmemiştir.  • Plajlarımızdaki en önemli kirlilik kaynaklarından biri plastik şişelerdir.  • Her sene plastik kartların hammaddesi olan 75 milyon kilo PVC malzemesi ABD atık havuzuna girmektedir.  • Birçok polistren yemek kabı gres yağı ile kirlenmiştir ve geri dönüşüm için uygunsuz hale gelmektedir.  • Tek kullanımlık kağıt ve plastikten oluşan bebek bezleri belediyelerin çöp tesislerinde en yaygın bulunan üçüncü atıktır. Bir bebeğin yıllık bebek bezi ihtiyacı için yılda yaklaşık 200kg plastik tüketilmektedir.  • Amerika'daki plastik torbaların sadece %1-2'si geri dönüştürülmektedir. Her yıl Amerika vatandaşları tarafından yaklaşık 380 milyar plastik torba kullanılmaktadır.  • Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın tahminine göre; okyanusun her mil karesinde ortalama 46000 parça plastik çöp yüzmektedir.  • Her yıl Amerikalılar ekvatorun çevresini 300 kere dolaşabilecek uzunlukta kağıt, plastik bardak, çatal ve kaşık sokağa atmaktadırlar.

Bütün bu çerçevelerde siz de ülkemizin üreticileri olarak bir adım atıp daha yeşil plastik ürünler kullanmak isterseniz, size en uygun ürünlerimiz için Kumru Kimya şirketimize başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…