Ana içeriğe atla

Neden Doğada Biyobozunur Plastiklere İhtiyacımız Var?

Biyobozunur plastiklere olası bir çevre felaketini önlemek amacıyla neden ihtiyacımız olduğuna dair bazı çarpıcı gerçekler..


  • 2006 yılı itibariyle yaklaşık 60 milyar tek kullanımlık PET şişe satılmıştır. Bunlardan 45 milyar tanesi kullanım sonrası geri dönüşüme girmemiştir.  • Plajlarımızdaki en önemli kirlilik kaynaklarından biri plastik şişelerdir.  • Her sene plastik kartların hammaddesi olan 75 milyon kilo PVC malzemesi ABD atık havuzuna girmektedir.  • Birçok polistren yemek kabı gres yağı ile kirlenmiştir ve geri dönüşüm için uygunsuz hale gelmektedir.  • Tek kullanımlık kağıt ve plastikten oluşan bebek bezleri belediyelerin çöp tesislerinde en yaygın bulunan üçüncü atıktır. Bir bebeğin yıllık bebek bezi ihtiyacı için yılda yaklaşık 200kg plastik tüketilmektedir.  • Amerika'daki plastik torbaların sadece %1-2'si geri dönüştürülmektedir. Her yıl Amerika vatandaşları tarafından yaklaşık 380 milyar plastik torba kullanılmaktadır.  • Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın tahminine göre; okyanusun her mil karesinde ortalama 46000 parça plastik çöp yüzmektedir.  • Her yıl Amerikalılar ekvatorun çevresini 300 kere dolaşabilecek uzunlukta kağıt, plastik bardak, çatal ve kaşık sokağa atmaktadırlar.

Bütün bu çerçevelerde siz de ülkemizin üreticileri olarak bir adım atıp daha yeşil plastik ürünler kullanmak isterseniz, size en uygun ürünlerimiz için Kumru Kimya şirketimize başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …