Ana içeriğe atla

Neden Doğada Biyobozunur Plastiklere İhtiyacımız Var?

Biyobozunur plastiklere olası bir çevre felaketini önlemek amacıyla neden ihtiyacımız olduğuna dair bazı çarpıcı gerçekler..


  • 2006 yılı itibariyle yaklaşık 60 milyar tek kullanımlık PET şişe satılmıştır. Bunlardan 45 milyar tanesi kullanım sonrası geri dönüşüme girmemiştir.  • Plajlarımızdaki en önemli kirlilik kaynaklarından biri plastik şişelerdir.  • Her sene plastik kartların hammaddesi olan 75 milyon kilo PVC malzemesi ABD atık havuzuna girmektedir.  • Birçok polistren yemek kabı gres yağı ile kirlenmiştir ve geri dönüşüm için uygunsuz hale gelmektedir.  • Tek kullanımlık kağıt ve plastikten oluşan bebek bezleri belediyelerin çöp tesislerinde en yaygın bulunan üçüncü atıktır. Bir bebeğin yıllık bebek bezi ihtiyacı için yılda yaklaşık 200kg plastik tüketilmektedir.  • Amerika'daki plastik torbaların sadece %1-2'si geri dönüştürülmektedir. Her yıl Amerika vatandaşları tarafından yaklaşık 380 milyar plastik torba kullanılmaktadır.  • Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın tahminine göre; okyanusun her mil karesinde ortalama 46000 parça plastik çöp yüzmektedir.  • Her yıl Amerikalılar ekvatorun çevresini 300 kere dolaşabilecek uzunlukta kağıt, plastik bardak, çatal ve kaşık sokağa atmaktadırlar.

Bütün bu çerçevelerde siz de ülkemizin üreticileri olarak bir adım atıp daha yeşil plastik ürünler kullanmak isterseniz, size en uygun ürünlerimiz için Kumru Kimya şirketimize başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.