29 Mayıs 2013 Çarşamba

Kompostlanabilir Biyoplastik Hammaddelerinin Önemi

Herkesin kafasında son dönemde benzer sorular var. Özellikle de kar marjları bu kadar düşük seviyelerdeyken çok daha ucuz olan ve normal plastiklere biyobozunurluk özelliği kattığı söylenen katkılar yerine neden biyoplastik hammaddelerini tercih etmeliyiz.

Bu konu için tek bir cevap olmasa da en kuvvetli cevapları her zaman olduğu gibi bilimde buluyoruz. Aslında oxo-bozunurluk sağlayan katkıları bir kenara bırakırsak ki bu katkılar çözündükten sonra doğada bıraktıkları ağır metaller sebebiyle doğaya verdikleri zarar biliniyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan ve organik olduğunu iddia eden katkılar anaerobik atık ortamlarında biyobozunma sağladıklarını belirtiyorlar. Bu her ne kadar raporlarla desteklenmiş olsa da ve biyobozunurluğun süresi nasılsa atık ortamında olduğu için çok önemli değil dense de biyobozunma sonucu ortaya çıkan ürünlerin verdiği zararlar konusunda neredeyse hiçbir elle tutulur veri ya da çalışma görülmüyor. En basitinden biyobozunma sonucu ortaya çıkan metan gazı bile atık ortamlarında belli seviyenin altında tutulması gereken bir emisyon gazı olarak biliniyor. Yani aslında her ne kadar biyobozunma olsa da bu anaerobik gerçekleştiği için belli dengeler bozunuyor.

Burada devreye kompostlanabilir ve yenilenebilir şeker, nişasta ve çeşitli diğer kaynaklardan elde edilen biyoplastik hammadde çeşitlerinin gireceğini söylemek çok zor değil. Malesef ülkemizde ve dünyamızda henüz global düzeyde bir standardizasyon olmasa da en kabul görülen standartlar ASTM D6400 ve ISO 13432 kompostlanabilirlik standartları olarak göze çarpıyor. Bu standartlar biyobozunma sonucunda elde edilen ürünlerin de ağır metal şartını ve bu ürünün faydalı bir gübre olarak kullanılabilme gibi şartları da sağlamasını gerektiriyor.

Her ne kadar maliyet en önemli unsur gibi gözükse de geleceği görmek ve ona yatırım yapmak her zaman uzun vadede kazandıracaktır. Bu bağlamda gözünüz her zaman gerçek biyoplastik hammaddelerinin üstünde olsun.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder