Ana içeriğe atla

PHB Polimeri Nedir?

Son güncelleme: 22 Ekim 2014


PHA’lar hidroksil grubu bağlanmış yağ asitlerinden oluşan poliesterlerdir ve doğada birçok farklı bakteri tarafından hücre içi karbon ve enerji depose olarak üretilmektedir (Wältermann vd., 2005).  En yaygın bulunan PHA poli(3hidroksibütirat) homopolimeridir (Anderson vd., 1990) (PHB polimeri). Polimeri oluşturan monomerlerin kompozisyonu ve zincir ve yan zincirlerin uzunluğu polimerin özelliklerini etkilemektedir. PHA'lar hem termoplastik hem de elastomer özelliği gösterebildiğinden dolayı, sadece R-steryoizomer formuna sahip olmalarından dolayı olarak, toksik özellikte olmamaları, biyouyumlu olmaları, yenilenebilir kaynaklardan üretilmeleri ve biyolojik olarak bozunmaları sebebiyle ilgi çekmektedirler (Steinbüchel, 2001).  

Bakteri bazlı bir hammadde olan PHB polimeri, polietilene eşdeğer olmasi ile birlikte biyoplastik üretiminin değer kazanmasına katkı sağlamaktadır. Bu hammaddeler ilk olarak şişeleme ve paketleme endüstrisinde kullanılmaya başlansa da zamanla üretim alanları oldukça genişlemiştir. Kolay şekillendiği ve parçalandığı için birçok biyoplastik üretiminde PHB polimeri tercihi edilmektedir. Tıbbi malzeme ve eczacılık sektöründe gerekli olan birçok plastik ürün PHB polimeri ile üretilmektedir. PHB polimeri aynı zamanda petrol bazlı hammaddelerle birleştirildiğinde PHA’ların kendine özgü özelliklerini geliştirmek mümkündür.

Neme ve hava geçirgenliği direnci oldukça yüksek olan PHB polimerleri birçok alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. PHB polimeri karıştığı diğer polimerlerin kırılganlığını azaltmaktadır. Biyoplastik üretiminde kullanılan birçok polimere nazaran kullanım alanı ve özellikleri üstün olan PHB polimeri birçok sektörde plastik üretiminde tercih edilen polimerler arasında yer almaktadır. Termoplastik özellikte olan PHB polimeri gündelik yaşamda ihtiyaç duyulan birçok plastik üretiminde kullanılmaktadır. 


Biyoplastik üretiminide kullanılan biyolojik polimerler doğa dostu plastiklerin üretilmesini sağlamaktadır. Kumru Kimya bu alanda çalışmaları oldukça geniş olan firmalardan biridir. İnsanlar arasında çevre bilincinini artması ile birlikte birçok plastik endüstrisi biyoplastik üretiminde aktif bir şekilde çalışmalar yapmaktadır. Çevre de daha kolay çözünen biyoplastik ürünler plastic kullanılan birçok alanda üretimi gerçekleşstirilmektedir. Bu alanda önemli bir biyoplastik hammaddesi oolan PHB polimeri biyoplastik üretiminde genellikle tercihi edilen hammaddelerden biri olma özelliği taşımaktadır. Tamamen stereospesifik olan PHB polimeri çok yüksek kristalliğe sahiptir. Günümüzde maliyeti oldukça pahalı olan biyoplastik üretimi satış aşamasında da oldukça pahalı bir şekilde insanlara satışı yapılmaktadır. Ancak insanların geleneksel plastikleri daha kullanışlı bulmaları ve ekonomik olması ile biyoplastik ürünler hak ettiği değeri görememektedir. Bu alanda kumrukimya.com sitesinde detaylı bilgiler yer almaktadır.

Kaynaklar:

Wältermann M, Steinbüchel A. 2005. Neutral lipid bodies in prokaryotes: recent insights into structure, formation, and relationship to eukaryotic lipid depots. Journal of Bacteriology 187(11):36073619.

Anderson AJ, Dawes EA. 1990. Occurrence, metabolism, metabolic role, and industrial uses of bacterial polyhydroxyalkanoates. Microbiological Reviews 54(4):450472.

Steinbüchel A, Füchtenbusch B. 1998. Bacterial and other biological systems for polyester production. Trends in Biotechnology 16(10):419427.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.