Ana içeriğe atla

Biyoplastik Üretimi için Kullanılan Tarım Alanları

Biyoplastik üretimi için gerekli besleme stoğu global tarım alanlarının çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

Toplam global tarım alanı olan 5 milyar hektarlık kısmın %0.006’sından bile daha azı biyoplastiklerin üretimi için gerekli olan hammaddelerin üretilmesi amacıyla kullanılıyor. Avrupa Biyoplastik (European Bioplastics) tarafından yayınlanan bu önemli bulgu, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonunun rakamlarına ve Biyoplastikler ve Biyokompozitler Enstitüsünün (IfBB, University of Applied Sciences and Arts, Hannover, Almanya) hesaplamalarına dayanıyor.

Büyüyen bir nüfusa sahip bir dünyada her daim gıda ve besinlere olan ihtiyaç da artıyor. Bu durum besinlerin, gıda dışı amaçlı kullanımlarını da tartışılır hale getiriyor. European Bioplastics sitesi tarafından yayınlanan yeni broşür ‘Biyoplastikler – gerçekler ve rakamlar’ da bu tartışmayı daha gerçekçi bir boyuta taşıyor.

13.4 milyar hektardan oluşan global yüzölçümün, yaklaşık %37’lik (5 milyar hektar) bölümü tarım için kullanılıyor. Bu kısmın içerisinde de %70’lik bölümü (3.5 milyar hektar) meralar ve çayırlar oluştururken, ekili alanlar da %30’luk (1.4 milyar hektar) kısmı oluşturuyor. Bu %30’luk ekili alanlar ise kendi içinde; %27 (1.29 milyar hektar) ile besin ve gıda için üretilen ekinler ve %2 ile malzemeler için üretilen ekinler (bu kısmın içerisine biyoplastikler de giriyor) ve %1 biyoyakıtlar için olarak ayrılıyor.

European Bioplastics verileri 2011 için biyoplastik üretim kapasitesini 1.2 milyon ton olarak belirtiyor. Bu da yaklaşık 300bin hektarlık alanın besleme stoğu üretimi için kullanılması gerektiği anlamına geliyor. Toplam 5 milyar hektarlık alan ile oranlandığı zaman biyoplastikler için sadece %0.006’lık bir kısmın kullanıldığı anlamına geliyor. Bir teşbihle anlatmak gerekirse bu oran Eyfel kulesiyle yan yana duran çeri domatesin boyutlarının oranına denk geliyor.

Global tarım alanları ve bu alanların nasıl kullanıldığına dair hesaplamalar gösteriyor ki %0.006’lık biyoplastik üretimi için kullanılan alan %98’lik hayvancılık ve besin/gıda üretimi için kullanılanın yanında sözü bile edilemez boyutta kalıyor.

European Bioplastics’e göre besleme stoğundan elde edilecek verimi arttırmak ve tarım teknolojisinin de gelişmesi yeni biyoplastiklerin üretilmesi için kullanılacak alanlarla, gıda besinlerinin üretilmesi için kullanılacak alanlar arasındaki dengenin korunmasında önemli faktörler olacaktır. 


Artmakta olan taleple birlikte 2016 yılında biyoplastik üretimi için gerekli besleme stoklarının üretiminde kullanılacak alanların toplam alanların %0.022’si olması bekleniyor.

Kaynak: European-bioplastics.org

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …