Ana içeriğe atla

Biyoplastik Üretimi için Kullanılan Tarım Alanları

Biyoplastik üretimi için gerekli besleme stoğu global tarım alanlarının çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

Toplam global tarım alanı olan 5 milyar hektarlık kısmın %0.006’sından bile daha azı biyoplastiklerin üretimi için gerekli olan hammaddelerin üretilmesi amacıyla kullanılıyor. Avrupa Biyoplastik (European Bioplastics) tarafından yayınlanan bu önemli bulgu, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonunun rakamlarına ve Biyoplastikler ve Biyokompozitler Enstitüsünün (IfBB, University of Applied Sciences and Arts, Hannover, Almanya) hesaplamalarına dayanıyor.

Büyüyen bir nüfusa sahip bir dünyada her daim gıda ve besinlere olan ihtiyaç da artıyor. Bu durum besinlerin, gıda dışı amaçlı kullanımlarını da tartışılır hale getiriyor. European Bioplastics sitesi tarafından yayınlanan yeni broşür ‘Biyoplastikler – gerçekler ve rakamlar’ da bu tartışmayı daha gerçekçi bir boyuta taşıyor.

13.4 milyar hektardan oluşan global yüzölçümün, yaklaşık %37’lik (5 milyar hektar) bölümü tarım için kullanılıyor. Bu kısmın içerisinde de %70’lik bölümü (3.5 milyar hektar) meralar ve çayırlar oluştururken, ekili alanlar da %30’luk (1.4 milyar hektar) kısmı oluşturuyor. Bu %30’luk ekili alanlar ise kendi içinde; %27 (1.29 milyar hektar) ile besin ve gıda için üretilen ekinler ve %2 ile malzemeler için üretilen ekinler (bu kısmın içerisine biyoplastikler de giriyor) ve %1 biyoyakıtlar için olarak ayrılıyor.

European Bioplastics verileri 2011 için biyoplastik üretim kapasitesini 1.2 milyon ton olarak belirtiyor. Bu da yaklaşık 300bin hektarlık alanın besleme stoğu üretimi için kullanılması gerektiği anlamına geliyor. Toplam 5 milyar hektarlık alan ile oranlandığı zaman biyoplastikler için sadece %0.006’lık bir kısmın kullanıldığı anlamına geliyor. Bir teşbihle anlatmak gerekirse bu oran Eyfel kulesiyle yan yana duran çeri domatesin boyutlarının oranına denk geliyor.

Global tarım alanları ve bu alanların nasıl kullanıldığına dair hesaplamalar gösteriyor ki %0.006’lık biyoplastik üretimi için kullanılan alan %98’lik hayvancılık ve besin/gıda üretimi için kullanılanın yanında sözü bile edilemez boyutta kalıyor.

European Bioplastics’e göre besleme stoğundan elde edilecek verimi arttırmak ve tarım teknolojisinin de gelişmesi yeni biyoplastiklerin üretilmesi için kullanılacak alanlarla, gıda besinlerinin üretilmesi için kullanılacak alanlar arasındaki dengenin korunmasında önemli faktörler olacaktır. 


Artmakta olan taleple birlikte 2016 yılında biyoplastik üretimi için gerekli besleme stoklarının üretiminde kullanılacak alanların toplam alanların %0.022’si olması bekleniyor.

Kaynak: European-bioplastics.org

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…