9 Haziran 2013 Pazar

Biyoplastikten oyuncak bloklar ve fazlası

Markus Swoboda’nın sahibi ve müdürü olduğu BioFactur GmbH (Datteln, Almanya) adlı firma biyoplastikten günlük yaşamımızda kullandığımız küçük eşyalar üretiyor. Fakat bu ürünleri pazarlamak her zaman kolay olmadı.

On yıl kadar önce Markus’un biyoplastikten ürünler üretme fikrine kendini ikna etmişti çünkü er ya da geç petrol kaynakları tükenecekti ya da plastikler için ucuz bir kaynak olmaktan çıkacağını düşünüyordu. Bir gün kendimize bu işe neden daha önce başlamadık diye soracağız diyor Markus. Fosil yakıtlarından elde edilen ve çeşitli katkılar ve plastikleştiriciler içeren plastikler kendisine endişe veriyordu ve ilk seçenek olarak oyuncakları değerlendirdi. Fakat konvansiyonel plastiklerden elde edilen malzemeleri yenilenebilir kaynaklardan elde edilenlerle değiştirebilmek birçok zorluklardan oluşan zorlu bir yoldu.  On yıl öncesinde biyobazlı plastik seçenekleri de çok değildi. Sonunda 2009 yılının sonlarına doğru Swoboda BioFactur şirketini kurdu ve pazar değeri olan ürünler üretmeye başladı.

Bugün Biofactur bazı özellikleri geleneksel plastiklerden dahi daha üstün olan selüloz bazlı biyoplastikleri kullanarak çeşitli kumda oynamak için oyuncaklar ve gıdayla temas eden, meyve suları için sürahiler, kaplar, salata kapları gibi ürünler üretiyor. Bu hammaddeden yıllık yaklaşık 10 tonluk bir miktar Alman tedarikçiden satın alınıyor. Ağaç selülozu tamamiyle sürdürülebilirliği olan %80 Avrupa’daki ormanlardan kalanı ise Kanada’dan elde ediliyor. Ürünleri için tamamen standart enjeksiyon kalıplama makinaları kullanılıyor. Fakat basınç , sıcaklık ve zaman gibi işleme koşulları hammaddenin gereklerine göre ayarlanması gerekiyor. Ek olarak kalıpların da az da olsa farklı bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Markus: ‘Birçok şeyi zor yoldan öğrenmek zorunda kaldık’ diyor.

Hammadde plastikleştirici gibi herhangi bir toksik madde içermiyor ve bu durum da TÜV Rheinland adlı bağımsız test ve sertifika kurumu tarafından onaylanıyor. Markus ‘ebeveynlerin çocuklarının oyuncaklarını çiğnerken herhangi bir kaygıları olmayacağını’ belirtiyor.

BioFactur’un daha henüz piyasaya kazandırdığı ve ilgi çekmesi beklenen yeni ürünü ise oyuncak blok seti. Diğer ürünlerde olduğu gibi Memo ve Waschbar adlı sürdürülebilir ürünler konusunda uzmanlaşmış iki dağıtıcı tarafından ve Biofactur internet sitesi üzerinden ürünler satışa çıkarılmış durumda. Firma her sene iki ya da üç yeni ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor.


BioFactur gibi konusunda öncü firmaların politikacılardan ve hammadde tedarikçilerinden ne beklediği sorulduğunda, Markus öncelikle hammadde fiyatlarında düşüş olmasını umuyor. Geleneksel plastiklerden %30 yüksek fiyatlarla rekabet hiç de kolay değil diyor. Fakat firmasının da büyümesi için potansiyel görüyor. Biyoplastiklerin avantajlarının topluma ok iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini söylüyor ve bunun için de kesinlikle kanun yapıcıların desteğine ihtiyacımız var diyor.

kaynak: bioplastic magazine 2013

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder