Ana içeriğe atla

Biyoplastikten oyuncak bloklar ve fazlası

Markus Swoboda’nın sahibi ve müdürü olduğu BioFactur GmbH (Datteln, Almanya) adlı firma biyoplastikten günlük yaşamımızda kullandığımız küçük eşyalar üretiyor. Fakat bu ürünleri pazarlamak her zaman kolay olmadı.

On yıl kadar önce Markus’un biyoplastikten ürünler üretme fikrine kendini ikna etmişti çünkü er ya da geç petrol kaynakları tükenecekti ya da plastikler için ucuz bir kaynak olmaktan çıkacağını düşünüyordu. Bir gün kendimize bu işe neden daha önce başlamadık diye soracağız diyor Markus. Fosil yakıtlarından elde edilen ve çeşitli katkılar ve plastikleştiriciler içeren plastikler kendisine endişe veriyordu ve ilk seçenek olarak oyuncakları değerlendirdi. Fakat konvansiyonel plastiklerden elde edilen malzemeleri yenilenebilir kaynaklardan elde edilenlerle değiştirebilmek birçok zorluklardan oluşan zorlu bir yoldu.  On yıl öncesinde biyobazlı plastik seçenekleri de çok değildi. Sonunda 2009 yılının sonlarına doğru Swoboda BioFactur şirketini kurdu ve pazar değeri olan ürünler üretmeye başladı.

Bugün Biofactur bazı özellikleri geleneksel plastiklerden dahi daha üstün olan selüloz bazlı biyoplastikleri kullanarak çeşitli kumda oynamak için oyuncaklar ve gıdayla temas eden, meyve suları için sürahiler, kaplar, salata kapları gibi ürünler üretiyor. Bu hammaddeden yıllık yaklaşık 10 tonluk bir miktar Alman tedarikçiden satın alınıyor. Ağaç selülozu tamamiyle sürdürülebilirliği olan %80 Avrupa’daki ormanlardan kalanı ise Kanada’dan elde ediliyor. Ürünleri için tamamen standart enjeksiyon kalıplama makinaları kullanılıyor. Fakat basınç , sıcaklık ve zaman gibi işleme koşulları hammaddenin gereklerine göre ayarlanması gerekiyor. Ek olarak kalıpların da az da olsa farklı bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Markus: ‘Birçok şeyi zor yoldan öğrenmek zorunda kaldık’ diyor.

Hammadde plastikleştirici gibi herhangi bir toksik madde içermiyor ve bu durum da TÜV Rheinland adlı bağımsız test ve sertifika kurumu tarafından onaylanıyor. Markus ‘ebeveynlerin çocuklarının oyuncaklarını çiğnerken herhangi bir kaygıları olmayacağını’ belirtiyor.

BioFactur’un daha henüz piyasaya kazandırdığı ve ilgi çekmesi beklenen yeni ürünü ise oyuncak blok seti. Diğer ürünlerde olduğu gibi Memo ve Waschbar adlı sürdürülebilir ürünler konusunda uzmanlaşmış iki dağıtıcı tarafından ve Biofactur internet sitesi üzerinden ürünler satışa çıkarılmış durumda. Firma her sene iki ya da üç yeni ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor.


BioFactur gibi konusunda öncü firmaların politikacılardan ve hammadde tedarikçilerinden ne beklediği sorulduğunda, Markus öncelikle hammadde fiyatlarında düşüş olmasını umuyor. Geleneksel plastiklerden %30 yüksek fiyatlarla rekabet hiç de kolay değil diyor. Fakat firmasının da büyümesi için potansiyel görüyor. Biyoplastiklerin avantajlarının topluma ok iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini söylüyor ve bunun için de kesinlikle kanun yapıcıların desteğine ihtiyacımız var diyor.

kaynak: bioplastic magazine 2013

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.