Ana içeriğe atla

Biyoplastikten oyuncak bloklar ve fazlası

Markus Swoboda’nın sahibi ve müdürü olduğu BioFactur GmbH (Datteln, Almanya) adlı firma biyoplastikten günlük yaşamımızda kullandığımız küçük eşyalar üretiyor. Fakat bu ürünleri pazarlamak her zaman kolay olmadı.

On yıl kadar önce Markus’un biyoplastikten ürünler üretme fikrine kendini ikna etmişti çünkü er ya da geç petrol kaynakları tükenecekti ya da plastikler için ucuz bir kaynak olmaktan çıkacağını düşünüyordu. Bir gün kendimize bu işe neden daha önce başlamadık diye soracağız diyor Markus. Fosil yakıtlarından elde edilen ve çeşitli katkılar ve plastikleştiriciler içeren plastikler kendisine endişe veriyordu ve ilk seçenek olarak oyuncakları değerlendirdi. Fakat konvansiyonel plastiklerden elde edilen malzemeleri yenilenebilir kaynaklardan elde edilenlerle değiştirebilmek birçok zorluklardan oluşan zorlu bir yoldu.  On yıl öncesinde biyobazlı plastik seçenekleri de çok değildi. Sonunda 2009 yılının sonlarına doğru Swoboda BioFactur şirketini kurdu ve pazar değeri olan ürünler üretmeye başladı.

Bugün Biofactur bazı özellikleri geleneksel plastiklerden dahi daha üstün olan selüloz bazlı biyoplastikleri kullanarak çeşitli kumda oynamak için oyuncaklar ve gıdayla temas eden, meyve suları için sürahiler, kaplar, salata kapları gibi ürünler üretiyor. Bu hammaddeden yıllık yaklaşık 10 tonluk bir miktar Alman tedarikçiden satın alınıyor. Ağaç selülozu tamamiyle sürdürülebilirliği olan %80 Avrupa’daki ormanlardan kalanı ise Kanada’dan elde ediliyor. Ürünleri için tamamen standart enjeksiyon kalıplama makinaları kullanılıyor. Fakat basınç , sıcaklık ve zaman gibi işleme koşulları hammaddenin gereklerine göre ayarlanması gerekiyor. Ek olarak kalıpların da az da olsa farklı bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Markus: ‘Birçok şeyi zor yoldan öğrenmek zorunda kaldık’ diyor.

Hammadde plastikleştirici gibi herhangi bir toksik madde içermiyor ve bu durum da TÜV Rheinland adlı bağımsız test ve sertifika kurumu tarafından onaylanıyor. Markus ‘ebeveynlerin çocuklarının oyuncaklarını çiğnerken herhangi bir kaygıları olmayacağını’ belirtiyor.

BioFactur’un daha henüz piyasaya kazandırdığı ve ilgi çekmesi beklenen yeni ürünü ise oyuncak blok seti. Diğer ürünlerde olduğu gibi Memo ve Waschbar adlı sürdürülebilir ürünler konusunda uzmanlaşmış iki dağıtıcı tarafından ve Biofactur internet sitesi üzerinden ürünler satışa çıkarılmış durumda. Firma her sene iki ya da üç yeni ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor.


BioFactur gibi konusunda öncü firmaların politikacılardan ve hammadde tedarikçilerinden ne beklediği sorulduğunda, Markus öncelikle hammadde fiyatlarında düşüş olmasını umuyor. Geleneksel plastiklerden %30 yüksek fiyatlarla rekabet hiç de kolay değil diyor. Fakat firmasının da büyümesi için potansiyel görüyor. Biyoplastiklerin avantajlarının topluma ok iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini söylüyor ve bunun için de kesinlikle kanun yapıcıların desteğine ihtiyacımız var diyor.

kaynak: bioplastic magazine 2013

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …