Ana içeriğe atla

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve amilopektin denen iki farklı monomerden oluşuyor. İdeal bir plastik polimeri uzun ve düz bir zincirden oluşan esnek ve güçlü bir yapıdadır. Amiloz bu istediğimiz yapıdayken, amilopektin kısa ve dallı bir zincire sahiptir. Bu sebeple hidroliz adı verilen basit bir adımla amilopektin yapılarını parçalayarak uzaklaştırıyoruz. Bunu da sirke ile yapabiliyoruz. Bunun dışında plastik hale getirici olan bir ürün olan ve marketlerde de kolayca bulunabilen gliserin kullanılıyor bu da karışımı dolgu maddesi haline dönüştürüyor.  Gliserini pasta yapımında eklenen tereyağ gibi düşünebiliriz, böylece pasta yapış yapış olmuyor ve kayganlaştırıcı gibi görev yapıyor. Eğer torbalardaki gibi daha esnek bir plastik istiyorsak daha az gliserin eklememiz, eğer daha sert bir plastik istiyorsak daha yüksek miktarda gliserin eklememiz gerekiyor.


Yapım işlemleri aşağıdaki şekilde ilerliyor:

1) 1 Yemek kaşığı nişasta tencereye ekleniyor.
2) 4 Yemek kaşığı su tencereye ekleniyor.
3) 1 Çay kaşığı gliserin tencereye ekleniyor.
4) 1 Çay kaşığı sirke tencereye ekleniyor.
5) Homojen hale gelene kadar karışımı karıştırın ve daha sonra tencerenin altını yakın.
6) İlk başta süt beyazı rengindeki karışım zamanla kalınlaşacak ve diş macunu kıvamına gelecektir.
7) Bir süre daha karıştırdıktan sonra jel kıvamına gelecek ama başta opak bir halde olacaktır.
8) Kaynamaya başladıktan sonra işlem sona erdirilir ve birkaç saniye daha karıştırılır ve ısıtıcının altı kapatılır bu sırada kabarcık kısımlar dışında şeffaf bir hale gelmiş olacaktır.
9) Pişen karışım istenilen kalınlıkta yayılır ve soğumaya bırakılır ve nişasta bazlı biyoplastik elde edilmiş olur. 

Yorumlar

 1. Bn daha sert bir plastik tarifi istiyorum evde yapmak için bazı maket işletim var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. gliserin ekle yukarda sert plastik için gliserini fazla ekleyin diyo

   Sil
 2. 4 yemek kaşığı su yanlış olmuş orada en az yarım litre var.

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel bir video, beyaz renk vermek için ne yapmalıyım.

  YanıtlayınSil
 4. Bu ürün ile ilgili çalışma yapmak istiyorum detaylı bilgi nereden hangi kaynaktan bulabilirim.
  Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 5. Arkadaslar Merhaba keşke sadece paylaşıp birakmasaydiniz. İnsanın aklına bir sürü soru geliyor. Detaylı kaynak var mı

  YanıtlayınSil
 6. Biyoplastiği yaptın diyelim, sonra nasıl kullanacaksın, nasıl şekil vereceksin mühim olan bu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 3d yazıcı güzel kardeşim.. güzel bilendir ile parçaladıktan sonra filament üreten makine bunu filametne dönüştürüyor .. makrawsı 1 kg olan filament 80 tl ye satılıyor....

   Sil
 7. Başarılı bir içerik olmuş emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …