Ana içeriğe atla

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve amilopektin denen iki farklı monomerden oluşuyor. İdeal bir plastik polimeri uzun ve düz bir zincirden oluşan esnek ve güçlü bir yapıdadır. Amiloz bu istediğimiz yapıdayken, amilopektin kısa ve dallı bir zincire sahiptir. Bu sebeple hidroliz adı verilen basit bir adımla amilopektin yapılarını parçalayarak uzaklaştırıyoruz. Bunu da sirke ile yapabiliyoruz. Bunun dışında plastik hale getirici olan bir ürün olan ve marketlerde de kolayca bulunabilen gliserin kullanılıyor bu da karışımı dolgu maddesi haline dönüştürüyor.  Gliserini pasta yapımında eklenen tereyağ gibi düşünebiliriz, böylece pasta yapış yapış olmuyor ve kayganlaştırıcı gibi görev yapıyor. Eğer torbalardaki gibi daha esnek bir plastik istiyorsak daha az gliserin eklememiz, eğer daha sert bir plastik istiyorsak daha yüksek miktarda gliserin eklememiz gerekiyor.


Yapım işlemleri aşağıdaki şekilde ilerliyor:

1) 1 Yemek kaşığı nişasta tencereye ekleniyor.
2) 4 Yemek kaşığı su tencereye ekleniyor.
3) 1 Çay kaşığı gliserin tencereye ekleniyor.
4) 1 Çay kaşığı sirke tencereye ekleniyor.
5) Homojen hale gelene kadar karışımı karıştırın ve daha sonra tencerenin altını yakın.
6) İlk başta süt beyazı rengindeki karışım zamanla kalınlaşacak ve diş macunu kıvamına gelecektir.
7) Bir süre daha karıştırdıktan sonra jel kıvamına gelecek ama başta opak bir halde olacaktır.
8) Kaynamaya başladıktan sonra işlem sona erdirilir ve birkaç saniye daha karıştırılır ve ısıtıcının altı kapatılır bu sırada kabarcık kısımlar dışında şeffaf bir hale gelmiş olacaktır.
9) Pişen karışım istenilen kalınlıkta yayılır ve soğumaya bırakılır ve nişasta bazlı biyoplastik elde edilmiş olur. 

Yorumlar

 1. Bn daha sert bir plastik tarifi istiyorum evde yapmak için bazı maket işletim var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. gliserin ekle yukarda sert plastik için gliserini fazla ekleyin diyo

   Sil
 2. 4 yemek kaşığı su yanlış olmuş orada en az yarım litre var.

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel bir video, beyaz renk vermek için ne yapmalıyım.

  YanıtlayınSil
 4. Bu ürün ile ilgili çalışma yapmak istiyorum detaylı bilgi nereden hangi kaynaktan bulabilirim.
  Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 5. Arkadaslar Merhaba keşke sadece paylaşıp birakmasaydiniz. İnsanın aklına bir sürü soru geliyor. Detaylı kaynak var mı

  YanıtlayınSil
 6. Biyoplastiği yaptın diyelim, sonra nasıl kullanacaksın, nasıl şekil vereceksin mühim olan bu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 3d yazıcı güzel kardeşim.. güzel bilendir ile parçaladıktan sonra filament üreten makine bunu filametne dönüştürüyor .. makrawsı 1 kg olan filament 80 tl ye satılıyor....

   Sil
 7. Başarılı bir içerik olmuş emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.