Ana içeriğe atla

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve amilopektin denen iki farklı monomerden oluşuyor. İdeal bir plastik polimeri uzun ve düz bir zincirden oluşan esnek ve güçlü bir yapıdadır. Amiloz bu istediğimiz yapıdayken, amilopektin kısa ve dallı bir zincire sahiptir. Bu sebeple hidroliz adı verilen basit bir adımla amilopektin yapılarını parçalayarak uzaklaştırıyoruz. Bunu da sirke ile yapabiliyoruz. Bunun dışında plastik hale getirici olan bir ürün olan ve marketlerde de kolayca bulunabilen gliserin kullanılıyor bu da karışımı dolgu maddesi haline dönüştürüyor.  Gliserini pasta yapımında eklenen tereyağ gibi düşünebiliriz, böylece pasta yapış yapış olmuyor ve kayganlaştırıcı gibi görev yapıyor. Eğer torbalardaki gibi daha esnek bir plastik istiyorsak daha az gliserin eklememiz, eğer daha sert bir plastik istiyorsak daha yüksek miktarda gliserin eklememiz gerekiyor.


Yapım işlemleri aşağıdaki şekilde ilerliyor:

1) 1 Yemek kaşığı nişasta tencereye ekleniyor.
2) 4 Yemek kaşığı su tencereye ekleniyor.
3) 1 Çay kaşığı gliserin tencereye ekleniyor.
4) 1 Çay kaşığı sirke tencereye ekleniyor.
5) Homojen hale gelene kadar karışımı karıştırın ve daha sonra tencerenin altını yakın.
6) İlk başta süt beyazı rengindeki karışım zamanla kalınlaşacak ve diş macunu kıvamına gelecektir.
7) Bir süre daha karıştırdıktan sonra jel kıvamına gelecek ama başta opak bir halde olacaktır.
8) Kaynamaya başladıktan sonra işlem sona erdirilir ve birkaç saniye daha karıştırılır ve ısıtıcının altı kapatılır bu sırada kabarcık kısımlar dışında şeffaf bir hale gelmiş olacaktır.
9) Pişen karışım istenilen kalınlıkta yayılır ve soğumaya bırakılır ve nişasta bazlı biyoplastik elde edilmiş olur. 

Yorumlar

 1. Bn daha sert bir plastik tarifi istiyorum evde yapmak için bazı maket işletim var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gliserin ekle yukarda sert plastik için gliserini fazla ekleyin diyo

   Sil
 2. 4 yemek kaşığı su yanlış olmuş orada en az yarım litre var.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir video, beyaz renk vermek için ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 5. Bu ürün ile ilgili çalışma yapmak istiyorum detaylı bilgi nereden hangi kaynaktan bulabilirim.
  Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. Arkadaslar Merhaba keşke sadece paylaşıp birakmasaydiniz. İnsanın aklına bir sürü soru geliyor. Detaylı kaynak var mı

  YanıtlaSil
 7. Biyoplastiği yaptın diyelim, sonra nasıl kullanacaksın, nasıl şekil vereceksin mühim olan bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3d yazıcı güzel kardeşim.. güzel bilendir ile parçaladıktan sonra filament üreten makine bunu filametne dönüştürüyor .. makrawsı 1 kg olan filament 80 tl ye satılıyor....

   Sil
 8. Başarılı bir içerik olmuş emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…