30 Haziran 2013 Pazar

Muz Kabuğundan ve Atıklardan Biyoplastik Üretimi

Birkaç gündür ana akım medyada da yerini bulan 16 yaşındaki kız öğrencinin Google Bilim Fuarında düzenlenen yarışmada, biyoplastik üretim projesiyle 15 global finalist arasına girmesi haberi biyoplastiklere olan ilginin de bir anda artmasını sağladı. Her ne kadar başta biz bu konunun uzmanları ve ticaretini yapanlar olarak ilgi çekmeye çalışsak ve hükümetten de bazı açıklamalar gelse de Elif Bilgin adlı öğrenci sanırım bu işi bizden daha iyi yapmayı başardı.

Şu anda biyoplastik üretiminde çeşitli şekerler, şeker kamışı artıkları, küspeleri, mısır artıklarından elde edilen şeker bileşikleri zaten hali hazırda kullanılıyor. Bunun dışında atık sularda özellikle PHA adı verilen bakterilerden üretilen polyester türü plastik bileşiğinin üretilmesi konusunda birçok bilimsel çalışma da yapılmakta. Bu çalışmaların en büyük problemleri her ne kadar bir üretim gerçekleştirilse de, üretim verimi büyük ölçeğe taşınmak için düşük seviyede kalmakta. Bu sebeple verim arttırıcı çalışmalar yani optimizasyon çalışmaların yapılması ile belki de şu anda kullanılan biyoplastik hammaddelerin yarı seviyesinde, hem fiyat olarak hem de kalite olarak petrol bazlı plastik hammaddeleri ile rekabet edebilecek ürünler elde edilebilecek. Bu durum uzun vadede petrol bazlı plastiklerin piyasadan silinmesine dahi sebep olabilir fakat böyle bir sonuç pek de beklenmiyor.

Belirttiğim gibi çeşitli kağıt endüstrisi atıkları, organik atıklar biyoplastik üretiminde kullanılması daha önce denenen ve belli de olsa üretim gerçekleştirilen atıklar. Bunlar dışında lignin ve lignoselüloz gibi orman endüstrisinden çıkan ve dünyada üretilen atıklar arasında neredeyse birinci sırada olan atıklardan da üretim konusunda çalışmalar devam ediyor. Tabi bu yapılan işler 16 yaşında bir lise öğrencisinin Google gibi bir kurumun çatısı altında yaptığı yarışmada elde ettiği başarının biraz gölgesinde kalabiliyor. Bu durum da çok anormal değil.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder