Ana içeriğe atla

Selüloz Bazlı Biyoplastik Hammaddeleri

Plastik endüstrisi içinde son yıllarda önemli bir yer edinen biyoplastik teknolojisi biyolojik hammaddeleri ile adından söz ettirmektedir. Önemli bir hammaddelerden biri olan selüloz bazlı hammaddeler teknik açıdan en kapsamlı olan hammaddelerden biridir. Bu aynı zamanda diğer hammaddeler arasında fiyat farklılıklarına yol açmaktadır. Genellikle tek kullanımlık tabak, çatal gibi plastik ürünlerde kullanılan selüloz bazlı hammaddeler insanlar için oldukça faydalı kaynaklardan biri olma özelliği taşımaktadır.

Gıda ile teması konusunda hiçbir sakınca görülmeyen selüloz bazlı hammaddeler bu konuda sertifikalandırılmıştır. Biyoplastik polimer olarak yeni nesil plastik üretiminde önemli bir yere sahip olan selüloz bazlı hammaddeler doğa da çözünmeye müsait bitkisel hammaddelerden biridir. Kumru Kimya olarak selüloz bazlı biyoplastik hammaddeler konusunda detaylı bilgilersite de yer almaktadır.

Doğa için oldukça hassas konulardan biri olan geri dönüşüm biyoplastik üretimi ile değer kazanmış durumdadır. Ancak henüz 10 yıllık bir geçmişinin olması ve insanların tercihlerini hala geleneksel plastiklerden yana kullanmaları bu alanda biyoplastik üretim sektörünün gelişmesi için fazlasıyla zamanın geçmesi gerekir. Çeşitli mikroorganizmalar tarafından çözünerek yenilenebilen özellikte olan biyoplastik ürünler yıllardır yıpranmış olan doğanın etrafa saçtığı tehlikeleri azaltmak amacıyla kullanılması gereken ürünlerdir. Bu konuda insanların bilinçlenmesi ve doğanın daha verimli bir şekilde canlılara fayda sağlaması için gerekli en önemli konulardan biridir.


Günümüz insanları için kullanımı pahalı olan biyoplastik ürünler insanları geleneksel plastik kullanımı konusunda devam etmelerini neden olmaktadır. Bu konuda ülkemiz şartları için henüz çok yeni olan bu system zamanla insanların bu konuda gösterdikleri duyarlılık oranı ile değer kazanacaktır. Biyoplastik konusunda gerekli bütün açıklamalar kumrukimya.com adresinde yer almaktadır. Çevre bilincine sahip olmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken sitelerden biridir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …