4 Haziran 2013 Salı

Selüloz Bazlı Biyoplastik Hammaddeleri

Plastik endüstrisi içinde son yıllarda önemli bir yer edinen biyoplastik teknolojisi biyolojik hammaddeleri ile adından söz ettirmektedir. Önemli bir hammaddelerden biri olan selüloz bazlı hammaddeler teknik açıdan en kapsamlı olan hammaddelerden biridir. Bu aynı zamanda diğer hammaddeler arasında fiyat farklılıklarına yol açmaktadır. Genellikle tek kullanımlık tabak, çatal gibi plastik ürünlerde kullanılan selüloz bazlı hammaddeler insanlar için oldukça faydalı kaynaklardan biri olma özelliği taşımaktadır.

Gıda ile teması konusunda hiçbir sakınca görülmeyen selüloz bazlı hammaddeler bu konuda sertifikalandırılmıştır. Biyoplastik polimer olarak yeni nesil plastik üretiminde önemli bir yere sahip olan selüloz bazlı hammaddeler doğa da çözünmeye müsait bitkisel hammaddelerden biridir. Kumru Kimya olarak selüloz bazlı biyoplastik hammaddeler konusunda detaylı bilgilersite de yer almaktadır.

Doğa için oldukça hassas konulardan biri olan geri dönüşüm biyoplastik üretimi ile değer kazanmış durumdadır. Ancak henüz 10 yıllık bir geçmişinin olması ve insanların tercihlerini hala geleneksel plastiklerden yana kullanmaları bu alanda biyoplastik üretim sektörünün gelişmesi için fazlasıyla zamanın geçmesi gerekir. Çeşitli mikroorganizmalar tarafından çözünerek yenilenebilen özellikte olan biyoplastik ürünler yıllardır yıpranmış olan doğanın etrafa saçtığı tehlikeleri azaltmak amacıyla kullanılması gereken ürünlerdir. Bu konuda insanların bilinçlenmesi ve doğanın daha verimli bir şekilde canlılara fayda sağlaması için gerekli en önemli konulardan biridir.


Günümüz insanları için kullanımı pahalı olan biyoplastik ürünler insanları geleneksel plastik kullanımı konusunda devam etmelerini neden olmaktadır. Bu konuda ülkemiz şartları için henüz çok yeni olan bu system zamanla insanların bu konuda gösterdikleri duyarlılık oranı ile değer kazanacaktır. Biyoplastik konusunda gerekli bütün açıklamalar kumrukimya.com adresinde yer almaktadır. Çevre bilincine sahip olmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken sitelerden biridir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder