Ana içeriğe atla

Selüloz Bazlı Biyoplastik Hammaddeleri

Plastik endüstrisi içinde son yıllarda önemli bir yer edinen biyoplastik teknolojisi biyolojik hammaddeleri ile adından söz ettirmektedir. Önemli bir hammaddelerden biri olan selüloz bazlı hammaddeler teknik açıdan en kapsamlı olan hammaddelerden biridir. Bu aynı zamanda diğer hammaddeler arasında fiyat farklılıklarına yol açmaktadır. Genellikle tek kullanımlık tabak, çatal gibi plastik ürünlerde kullanılan selüloz bazlı hammaddeler insanlar için oldukça faydalı kaynaklardan biri olma özelliği taşımaktadır.

Gıda ile teması konusunda hiçbir sakınca görülmeyen selüloz bazlı hammaddeler bu konuda sertifikalandırılmıştır. Biyoplastik polimer olarak yeni nesil plastik üretiminde önemli bir yere sahip olan selüloz bazlı hammaddeler doğa da çözünmeye müsait bitkisel hammaddelerden biridir. Kumru Kimya olarak selüloz bazlı biyoplastik hammaddeler konusunda detaylı bilgilersite de yer almaktadır.

Doğa için oldukça hassas konulardan biri olan geri dönüşüm biyoplastik üretimi ile değer kazanmış durumdadır. Ancak henüz 10 yıllık bir geçmişinin olması ve insanların tercihlerini hala geleneksel plastiklerden yana kullanmaları bu alanda biyoplastik üretim sektörünün gelişmesi için fazlasıyla zamanın geçmesi gerekir. Çeşitli mikroorganizmalar tarafından çözünerek yenilenebilen özellikte olan biyoplastik ürünler yıllardır yıpranmış olan doğanın etrafa saçtığı tehlikeleri azaltmak amacıyla kullanılması gereken ürünlerdir. Bu konuda insanların bilinçlenmesi ve doğanın daha verimli bir şekilde canlılara fayda sağlaması için gerekli en önemli konulardan biridir.


Günümüz insanları için kullanımı pahalı olan biyoplastik ürünler insanları geleneksel plastik kullanımı konusunda devam etmelerini neden olmaktadır. Bu konuda ülkemiz şartları için henüz çok yeni olan bu system zamanla insanların bu konuda gösterdikleri duyarlılık oranı ile değer kazanacaktır. Biyoplastik konusunda gerekli bütün açıklamalar kumrukimya.com adresinde yer almaktadır. Çevre bilincine sahip olmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken sitelerden biridir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…