Ana içeriğe atla

Tecnaro'dan Sıvı Ahşap Biyoplastik Malzeme

1998 yılında kurulan TECNARO GmbH şirketi biyobazlı ve biyobozunur bileşikleri geliştiriyor, üretiyor ve pazarlıyor. Lignin, selüloz, doğal elyaflar, PLA, PHB, Bio-PE, Bio-PA gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen termoplastik bileşikler konusuna odaklanan Tecnaro, enjeksiyon kalıplama, basınçla kalıplama, ektrüzyon, üflemeli kalıplama ve termoform işleme ile yarı mamüller, levhalar, filmler ve profil üretimi için çözümler üretmektedir.

Yukarıda bahsedilen hammaddelerden biri olan lignin, selülozdan sonra doğada en çok bulunan doğal polimerdir. Her yıl 20 milyar tondan fazla lignin fotosentez yoluyla doğal olarak üretilmektedir. Lignin aynı zamanda kağıt endüstrisinin yan ürünü olarak dünya çapında yıllık 50-60 milyon ton kadar üretilmektedir. Lignin aynı zamanda ağaç kabuğu ve samandan da elde edilebilmektedir. Lignin polimerini keten, kenevir, odun gibi doğal elyaflarla karıştırarak termoplastik kompozitler elde edilebilir. Bu %100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen granüller ARBOFORM (arbor Latince ağaç) olarak isimlendirilmiştir ve birçok farklı patent ailesiyle korunmaktadır. Arboform dışında Tecnaro iki ayrı bileşik kategorisine daha sahiptir: Biyopolimer bileşikleri olan ARBOBLEND ve doğal elyaf destekli plastik kompozitleri olan ARBOFILL.

ARBOFORM

Arboform petrolden bağımsız sürdürülebilir bir malzemedir ve çevre dostudur. Tarım ve ormancılık endüstrileri için yeni pazar olanakları sağlamaktadır. İki büyük endüstriyel alanı birleştirmektedir: orman endüstrisi üç boyutlu objeleri daha ekonomik yoldan üretebilirler ve plastik endüstrisi de kullandıkları malzemeleri ekolojik alternatifleri ile değiştirebilirler. Bu bakımdan malzeme ‘sıvı ahşap’ olarak da nitelendirilebilir.

ARBOFILL

Bu bileşikler plastik ve keten, kenevir, sisal, şeker kamışı elyafı, hindisan cevizi kabuğu gibi doğal elyaflardan üretilmektedir. Bu karışım hem sürdürülebilir bir seçenek sağlar hem de üstün mekanik ve ısıl özelliklere sahip estetik malzemelerin rekabetçi fiyatlarda üretilmesine olanak sağlamaktadır.

ARBOBLEND

Arboblend %100 biyobozunur ve dayanıklı olabilir. Çeşidine göre lignin ya da lignin türevleri gibi biyopolimerlerden ya da PLA, PHA, nişasta, doğal reçineler, selülozdan oluşabilir. Ek olarak şeker bazlı polietilen ve bitki yağı bazlı poliamidlerden oluşan çeşitler de bulunmaktadır.

Malzeme teknik özellikleri 100-16000MPa arasında çok geniş aralıkta Young’s modulus’e sahip ve 100MPa’ya varan çekme direncine sahip biyopolimeri kapsamaktadır. 150C üzerindeki ısıda eğilme sıcaklıkları elde etmek mümkündür (HDT-B) ve çarpma dayanımı da kırılmaz (Charpy unnotched- non-break) olarak ayarlanabilir.

Yeni Arboblend çeşitleri %90 üzerinde biyobazlı karbon içeriğine sahip termoplastik elastomerlerini (TPE) de içermektedir. Aşağıda belirtilen özelliklere sahip bileşikler ürün gamında mevcuttur:

·     

  •      65-95 Shore A sertlik aralığında
  •          %45 altındaki sıkıştırma değeri
  •          8MPa’ya kadar çekme direnci
  •         %800’e varan kopma esnemesi


İşleme ve Uygulamalar

Tecnaro’nun özel bileşikler üreten firma olarak yaklaşımı, en uygun polimer, elyaf ve dolgu maddelerini, işleme için uygun hale getirmeyi sağlayan katkıları tercihen yenilenebilir ve doğal kaynaklardan elde ederek, gerekli malzeme özelliklerini ve işleme koşullarını mümkün olan en düşük fiyatlarla ve çevre etkisiyle sağlamaktır.

Çeşitli katkı maddeleri malzemelere, alev direnci, UV kararlılığı, yüksek darbe dayanımı gibi özellikler kazandırmaktadır. Yüksek ısıda eğilim sıcaklıkları ve darbe özellikleri de elyaf katkıları ve işleme adaptasyonları ile sağlanabilmektedir.

Ürünler kullanılarak ev eşyaları, oyuncaklar, otomotiv sanayi ve mobilya gibi birçok alanda seri üretim yapılabilmektedir. Tarım ve ormancılık alanları da dahil olmak üzere şimdiye kadar 200’den fazla seri ürün üretimi bu malzemeler ile gerçekleştirilmiştir.

Serbest formdaki geometrileri sayesinde Abroform kullanılarak mükemmel tasarımlar elde edilebilir. Düşük büzüşme katsayısına sahip çeşitler çok hassas özellikler sağlarken, eğriliği de en düşük seviyeye getirir. Aynı zamanda kalınlık açısından çok geniş aralıkta işlenmeye olanak sağlar.

Doğal elyaf katkısı destek ve sürdürülebilirlik sebepleri dışında özel estetik tasarımları için de eklenmektedir. Bu durum özellikle Arboform F malzemesinin enjeksiyon kalıplanmasında öne çıkmaktadır.

Arboform L ve Arbofill malzemeleri enjeksiyon kalıplama ile işlenebilir ve  normal görünür bir elyaf yüzey yapısına sahiptir.

Arboblend ve Arbofill çeşitleri arasında film menteşelerine sahip ürünlerin enjeksiyon kalıplama ile işlenmesine olanak sağlayanlar da bulunmaktadır. Özel Arboblend çeşitleri 80 cm2/10dk. üzerinde hacimsel erime akış hızına sahip olabilmektedir ve bu sayede aşırı ince duvarlı uygulamalarda kullanılabilmektedir.


TECNARO firması 2000’I aşkın biyopolimer formül çeşitlilikleriyle birçok amaca uygunluk sağlamaktadır. Aynı zamanda olasılıklar dahilinde müşterinin isteği doğrultusunda yeni formüller de geliştirilebilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.