Ana içeriğe atla

AB projesi metal katalizörler olmadan PLA üretimini geliştirmeyi hedefliyor

Poli laktik asit (PLA) üretiminde homojenliği geiştirmek için yeni bir metod geliştirmek ve metal katalizörlerin kullanımını saf dışı bırakmak AB projesinin ana amaçları olarak göze çarpıyor.


Metal içerek katalizörler laktidlerin polimerizasyonunu kontrol ettiği gösterilen organikleriyle değiştirilecek fakat aktivitelerinin endüstriyel standartları sağlaması için geliştirilmesi gerekiyor.

InnoREX birlikteliği düşük yoğunlukta fakat yüksek hedefleme özellikli mikrodalga, ultrason ve lazer ışını gibi alternatif enerjiler ile başarmayı hedefliyor.

Bu enerjiler katalitik aktiviteyi arttırırken, reaksiyon karışımının sadece küçük bir kısmını hedefleyerek reaksiyon üzerinde hassas bir kontrol sağlıyor.

PLA'nın metal olmadan polimerizasyonu

InnoREX alternatif enerjiler kullanan yeni bir reaktör konsepti geliştirirerek metalden bağımsız PLA polimerizasyonunu sağlamaya çalışacak. Bu konseptte metal içeren katalizörler yerine organik olanlar kullanılacak ve elde edilen polimer Gneuss adlı InnoREX üyesinin MRS aleti sayesinde saflaştırılabilecek.

Geçen senenin aralık ayında başlayan proje 2016 Mayıs'a kadar devam edecek. Projeyle birlikte enerji korunumunun sağlanması ve polimerin ekztrüzyon ve enjeksiyon gibi yollarla işlenmesiyle elde edilecek tek katmanlı paketleme de hedefleniyor.

InnoREX aynı zamanda farklı PLA polimer türleri, karışımları ve PLA-bazlı kompozitleri alternatif enerji kaynakları kullanarak geliştirmeyi hedefliyor.

Bu ürünlerin kısa sürede pazara girmesi amacıyla reaksiyon tankı olarak ticari olarak bulunabilen  eşdönüşlü çift vidalı ekztrüzyon makineleri kullanılacak.

Çift vidalı ekztrüderlerde henüz ticari olarak polimerizasyonun gerçekleşmemesinin sebebi ise yüksek statik enerji girişi ve bu sebeple reaksiyonun dinamik kontrolünün sağlanamaması.

Prototip model

Alternatif enerjiler kullanarak çalışan polimerizasyon hattı, yerinde karakterizasyon teknolojisi ve katalizörü uzaklaştırmak amaçlı saflaştırma cihazı prototip olarak geliştirilecek.

Elde edilen prototip gıda sektörünü hedefleyen ince duvarlı (1 mm'yi geçmeyecek kalınlıkta) tek katmanlı ambalaj için yapılacak.

Ekztrüzyon işleme sırasındaki ısı ve mekanik davranışların analiz edilmesi Ludovic yazılımı kullanılarak gerçekleştirilecek. PLA polimerizasyon metodunun modelleri ve özellikleri deneyse denemelerin ve ürün kalitesinin geliştirilmesinde optimizasyon amacıyla kullanılacak.


Projede Fransız şirket Roquette ve Fin şirketi Huhtamaki de gözlemci olarak bulunacaklar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …