Ana içeriğe atla

AB projesi metal katalizörler olmadan PLA üretimini geliştirmeyi hedefliyor

Poli laktik asit (PLA) üretiminde homojenliği geiştirmek için yeni bir metod geliştirmek ve metal katalizörlerin kullanımını saf dışı bırakmak AB projesinin ana amaçları olarak göze çarpıyor.


Metal içerek katalizörler laktidlerin polimerizasyonunu kontrol ettiği gösterilen organikleriyle değiştirilecek fakat aktivitelerinin endüstriyel standartları sağlaması için geliştirilmesi gerekiyor.

InnoREX birlikteliği düşük yoğunlukta fakat yüksek hedefleme özellikli mikrodalga, ultrason ve lazer ışını gibi alternatif enerjiler ile başarmayı hedefliyor.

Bu enerjiler katalitik aktiviteyi arttırırken, reaksiyon karışımının sadece küçük bir kısmını hedefleyerek reaksiyon üzerinde hassas bir kontrol sağlıyor.

PLA'nın metal olmadan polimerizasyonu

InnoREX alternatif enerjiler kullanan yeni bir reaktör konsepti geliştirirerek metalden bağımsız PLA polimerizasyonunu sağlamaya çalışacak. Bu konseptte metal içeren katalizörler yerine organik olanlar kullanılacak ve elde edilen polimer Gneuss adlı InnoREX üyesinin MRS aleti sayesinde saflaştırılabilecek.

Geçen senenin aralık ayında başlayan proje 2016 Mayıs'a kadar devam edecek. Projeyle birlikte enerji korunumunun sağlanması ve polimerin ekztrüzyon ve enjeksiyon gibi yollarla işlenmesiyle elde edilecek tek katmanlı paketleme de hedefleniyor.

InnoREX aynı zamanda farklı PLA polimer türleri, karışımları ve PLA-bazlı kompozitleri alternatif enerji kaynakları kullanarak geliştirmeyi hedefliyor.

Bu ürünlerin kısa sürede pazara girmesi amacıyla reaksiyon tankı olarak ticari olarak bulunabilen  eşdönüşlü çift vidalı ekztrüzyon makineleri kullanılacak.

Çift vidalı ekztrüderlerde henüz ticari olarak polimerizasyonun gerçekleşmemesinin sebebi ise yüksek statik enerji girişi ve bu sebeple reaksiyonun dinamik kontrolünün sağlanamaması.

Prototip model

Alternatif enerjiler kullanarak çalışan polimerizasyon hattı, yerinde karakterizasyon teknolojisi ve katalizörü uzaklaştırmak amaçlı saflaştırma cihazı prototip olarak geliştirilecek.

Elde edilen prototip gıda sektörünü hedefleyen ince duvarlı (1 mm'yi geçmeyecek kalınlıkta) tek katmanlı ambalaj için yapılacak.

Ekztrüzyon işleme sırasındaki ısı ve mekanik davranışların analiz edilmesi Ludovic yazılımı kullanılarak gerçekleştirilecek. PLA polimerizasyon metodunun modelleri ve özellikleri deneyse denemelerin ve ürün kalitesinin geliştirilmesinde optimizasyon amacıyla kullanılacak.


Projede Fransız şirket Roquette ve Fin şirketi Huhtamaki de gözlemci olarak bulunacaklar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.