16 Temmuz 2013 Salı

AB projesi metal katalizörler olmadan PLA üretimini geliştirmeyi hedefliyor

Poli laktik asit (PLA) üretiminde homojenliği geiştirmek için yeni bir metod geliştirmek ve metal katalizörlerin kullanımını saf dışı bırakmak AB projesinin ana amaçları olarak göze çarpıyor.


Metal içerek katalizörler laktidlerin polimerizasyonunu kontrol ettiği gösterilen organikleriyle değiştirilecek fakat aktivitelerinin endüstriyel standartları sağlaması için geliştirilmesi gerekiyor.

InnoREX birlikteliği düşük yoğunlukta fakat yüksek hedefleme özellikli mikrodalga, ultrason ve lazer ışını gibi alternatif enerjiler ile başarmayı hedefliyor.

Bu enerjiler katalitik aktiviteyi arttırırken, reaksiyon karışımının sadece küçük bir kısmını hedefleyerek reaksiyon üzerinde hassas bir kontrol sağlıyor.

PLA'nın metal olmadan polimerizasyonu

InnoREX alternatif enerjiler kullanan yeni bir reaktör konsepti geliştirirerek metalden bağımsız PLA polimerizasyonunu sağlamaya çalışacak. Bu konseptte metal içeren katalizörler yerine organik olanlar kullanılacak ve elde edilen polimer Gneuss adlı InnoREX üyesinin MRS aleti sayesinde saflaştırılabilecek.

Geçen senenin aralık ayında başlayan proje 2016 Mayıs'a kadar devam edecek. Projeyle birlikte enerji korunumunun sağlanması ve polimerin ekztrüzyon ve enjeksiyon gibi yollarla işlenmesiyle elde edilecek tek katmanlı paketleme de hedefleniyor.

InnoREX aynı zamanda farklı PLA polimer türleri, karışımları ve PLA-bazlı kompozitleri alternatif enerji kaynakları kullanarak geliştirmeyi hedefliyor.

Bu ürünlerin kısa sürede pazara girmesi amacıyla reaksiyon tankı olarak ticari olarak bulunabilen  eşdönüşlü çift vidalı ekztrüzyon makineleri kullanılacak.

Çift vidalı ekztrüderlerde henüz ticari olarak polimerizasyonun gerçekleşmemesinin sebebi ise yüksek statik enerji girişi ve bu sebeple reaksiyonun dinamik kontrolünün sağlanamaması.

Prototip model

Alternatif enerjiler kullanarak çalışan polimerizasyon hattı, yerinde karakterizasyon teknolojisi ve katalizörü uzaklaştırmak amaçlı saflaştırma cihazı prototip olarak geliştirilecek.

Elde edilen prototip gıda sektörünü hedefleyen ince duvarlı (1 mm'yi geçmeyecek kalınlıkta) tek katmanlı ambalaj için yapılacak.

Ekztrüzyon işleme sırasındaki ısı ve mekanik davranışların analiz edilmesi Ludovic yazılımı kullanılarak gerçekleştirilecek. PLA polimerizasyon metodunun modelleri ve özellikleri deneyse denemelerin ve ürün kalitesinin geliştirilmesinde optimizasyon amacıyla kullanılacak.


Projede Fransız şirket Roquette ve Fin şirketi Huhtamaki de gözlemci olarak bulunacaklar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder