Ana içeriğe atla

Amerika Tarım Bakanlığı Yeni Biyobazlı Ürün Kategorileri Oluşturdu

Duyuru Başkanlık Yönetmeliği dahilinde Biyobazlı Ürün Tedariği ile İş oluşturma hedefiyle örtüşüyor.

Tarım Bakanı Tom Vilsack 11 Temmuz 2013 itibariyle Amerika Tarım Bakanlığının sekiz yeni biyobazlı ürün kategorisi belirlediğini açıkladı. Duyuruyla birlikte geçen senenin başkanlık hedefleri arasında olan biyobazlı ürün temini ile kırsal alanlarda iş yaratma ve tavsiye dahilinde satın alınabilecek ürün sayısını ve biyobazlı ürün kategorilerini arttırma ile de parallellik gösteriyor. An itibariyle 97 belirlenmiş kategori bulunuyor ve bu kategoriler içinde yaklaşık 10bin farklı ürün bulunuyor.

Her gun unusual çapta firmalar ulusta büyüyen ekinlerle inanılmaz yeni ürünler geliştiriyorlar ve tarım pazarını büyüterek kırsal alanlarda bu sayede yeni iş imkanları yaratıyorlar. Bu yeni kategorilerin belirlenmesi de Obama yönetiminin biyobazlı ekonomiyi güçlendirmeye verdiği önemi ve Federal hükümetin her gerektiğinde ulusal biyobazlı ürünleri kullandığından emin olmasını sağlıyor.

Amerika Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından belirlenen yeni kategoriler arasında; uçak ve bot temizliyicileri, otomotiv bakım ürünleri, motor yağ karteri yağı, petrol katkıları, metal temizliyicileri ve korozyon temizliyiciler, mikrobiyal temizleme ürünleri, boya temizliyicileri ve su türbünü yağları bulunuyor. Tam liste 11 Haziran 2013 de Federal Kayıtlarda yayınlandı.

BioPreferred Programı da firmaların USDA Biyobazlı Ürün İşareti sertifikası için başvurabilmeleri amacıyla tekrar internet portalını firmalar için açtı. Şimdiye kadar 900 tekil ürün USDA Biyobazlı ürün işareti sertifikasını alabildi.

Bu yılın sonlarına doğru BioPreferred programı ara ürünlerin de işaretlenebilmesi için gerekli olan kuralları tam olarak belirlemeyi hedefliyor. Böylece bu ara ürünlerden üretilen ürünler de Federal temin işleminin bir parçası olabilecekler. Bu düzenlemeden sonra daha kompleks yapıda, birden fazla biyobazlı içeriğe sahip ürünlerin işaretlenmesiyle ilgili düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Biopreffered Programı 2002 ve 2008'deki Çiftlik Yasa Önergelerinde de yetki sahibi olmuştu. Bakan Vilsack, uzun vadeli Gıda, Çiftlik ve İş Yasa Önergelerinin USDA'nın BioPreferred programına yatırım yapmasında kritik olacağını belirtiyor. Bu yasa önergeleriyle birlikte kırsal Amerika'da biyobazlı ürünlerin yaratılması konusunda fırsatlar da büyüyebilecek, bu sayede üretim ve iş yaratma gibi konularda da fayda sağlanabilecek. Bu sebeple bu yasa düzenlemelerinin de en kısa süre içinde yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Başkan Obama'nın kırsal Amerika için planları sayesinde bölgeye tarihi yatırımlar yapıldı ve bu da güçlü kırsal toplulukların oluşmasını sağladı. Başkanın liderliğinde, yapılaşma, toplum binaları, iş yerleri ve altyapıya yapılan yatırımlarla kırsal Amerika'nın güçlenmesi sağlandı ve bu da Amerika'nın ekonomisinin, küçük kasabalarının ve kırsal topluluklarının kuvvetini arttırdı. USDA yatırımları da kırsal yaşam tarzını Amerikan değerlerinin belkemiği olarak görülmesini destekledi. Başkan Obama ve Tarım Bakanı Vilsack bu bağlamda Federal kaynakların akıllıca kullanılmasına ve bu sayede sürdürülebilir ekonomik ferahı ve hükümetin kırsal topluluklardaki iş yerleri, girişimciler ve işçi sınıfı aileler için güçlü bir ortak olmasını destekliyor.

Kaynak: http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome?contentid=2013/07/0143.xml


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.