28 Temmuz 2013 Pazar

Amerika Tarım Bakanlığı Yeni Biyobazlı Ürün Kategorileri Oluşturdu

Duyuru Başkanlık Yönetmeliği dahilinde Biyobazlı Ürün Tedariği ile İş oluşturma hedefiyle örtüşüyor.

Tarım Bakanı Tom Vilsack 11 Temmuz 2013 itibariyle Amerika Tarım Bakanlığının sekiz yeni biyobazlı ürün kategorisi belirlediğini açıkladı. Duyuruyla birlikte geçen senenin başkanlık hedefleri arasında olan biyobazlı ürün temini ile kırsal alanlarda iş yaratma ve tavsiye dahilinde satın alınabilecek ürün sayısını ve biyobazlı ürün kategorilerini arttırma ile de parallellik gösteriyor. An itibariyle 97 belirlenmiş kategori bulunuyor ve bu kategoriler içinde yaklaşık 10bin farklı ürün bulunuyor.

Her gun unusual çapta firmalar ulusta büyüyen ekinlerle inanılmaz yeni ürünler geliştiriyorlar ve tarım pazarını büyüterek kırsal alanlarda bu sayede yeni iş imkanları yaratıyorlar. Bu yeni kategorilerin belirlenmesi de Obama yönetiminin biyobazlı ekonomiyi güçlendirmeye verdiği önemi ve Federal hükümetin her gerektiğinde ulusal biyobazlı ürünleri kullandığından emin olmasını sağlıyor.

Amerika Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından belirlenen yeni kategoriler arasında; uçak ve bot temizliyicileri, otomotiv bakım ürünleri, motor yağ karteri yağı, petrol katkıları, metal temizliyicileri ve korozyon temizliyiciler, mikrobiyal temizleme ürünleri, boya temizliyicileri ve su türbünü yağları bulunuyor. Tam liste 11 Haziran 2013 de Federal Kayıtlarda yayınlandı.

BioPreferred Programı da firmaların USDA Biyobazlı Ürün İşareti sertifikası için başvurabilmeleri amacıyla tekrar internet portalını firmalar için açtı. Şimdiye kadar 900 tekil ürün USDA Biyobazlı ürün işareti sertifikasını alabildi.

Bu yılın sonlarına doğru BioPreferred programı ara ürünlerin de işaretlenebilmesi için gerekli olan kuralları tam olarak belirlemeyi hedefliyor. Böylece bu ara ürünlerden üretilen ürünler de Federal temin işleminin bir parçası olabilecekler. Bu düzenlemeden sonra daha kompleks yapıda, birden fazla biyobazlı içeriğe sahip ürünlerin işaretlenmesiyle ilgili düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Biopreffered Programı 2002 ve 2008'deki Çiftlik Yasa Önergelerinde de yetki sahibi olmuştu. Bakan Vilsack, uzun vadeli Gıda, Çiftlik ve İş Yasa Önergelerinin USDA'nın BioPreferred programına yatırım yapmasında kritik olacağını belirtiyor. Bu yasa önergeleriyle birlikte kırsal Amerika'da biyobazlı ürünlerin yaratılması konusunda fırsatlar da büyüyebilecek, bu sayede üretim ve iş yaratma gibi konularda da fayda sağlanabilecek. Bu sebeple bu yasa düzenlemelerinin de en kısa süre içinde yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Başkan Obama'nın kırsal Amerika için planları sayesinde bölgeye tarihi yatırımlar yapıldı ve bu da güçlü kırsal toplulukların oluşmasını sağladı. Başkanın liderliğinde, yapılaşma, toplum binaları, iş yerleri ve altyapıya yapılan yatırımlarla kırsal Amerika'nın güçlenmesi sağlandı ve bu da Amerika'nın ekonomisinin, küçük kasabalarının ve kırsal topluluklarının kuvvetini arttırdı. USDA yatırımları da kırsal yaşam tarzını Amerikan değerlerinin belkemiği olarak görülmesini destekledi. Başkan Obama ve Tarım Bakanı Vilsack bu bağlamda Federal kaynakların akıllıca kullanılmasına ve bu sayede sürdürülebilir ekonomik ferahı ve hükümetin kırsal topluluklardaki iş yerleri, girişimciler ve işçi sınıfı aileler için güçlü bir ortak olmasını destekliyor.

Kaynak: http://www.usda.gov/wps/portal/usda/usdahome?contentid=2013/07/0143.xml


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder