Ana içeriğe atla

Biyobozunur Kağıt Tabaklar Test Edildi

Kağıt tabaklar partiler ve ya barbeküler için mükemmel çözümlerdir. Fakat atılan tabaklar bir yığın oluşturur. Peki ya evinizdeki kompost kaplarında bozunduğunu iddia eden markalar? Consumer Reports adlı kurum bunlardan iki tanesi olan Chinet Classic Beyaz Tabakları ve Hefty Basic Tabakları tes etti.

Hefty'nin iddiası tabaklarının ev kompostlarında biyobozunduğu şeklinde ve aynı zamanda herhangi bir mürekkep ve kaplama bulundurmadığı yönünde. Chinet ise markalarının geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış olduğunu ve kompostlanabilir olduğunu ve böylece doğa dostu olduğunu söylüyorlar.

Testi yapan kişiler tabakları Consumer Reports kurumu tesislerinde yaptılar. Her bir tabak ayrı kompost çöpüne konuldu ve her hafta bu çöpler kontrol ve takip edildi.

Kontrol olması açısından Consumer Reports aynı zamanda iki normal kağıt tabak türünü de test etti. Bu markalar da Dixie Ultra ve America's Choice şeklindeydi.

Doğaldır ki bu tabakların yemek yerken bozunmasını istemezsiniz, bu sebeple çalışanlar tabakları firma pikniğinde de test ettiler.

Ek olarak acı testi de yapıldı. Test yapıcılar her bir tabağa 1 kepçe acı yemek koydular ve deney tezgahlarına yerleştirdiler. Burada acı yemeğin tabağın altından akıp akmadığı test edildi. Her ne kadar akmasa da bazı tabaklar buharın geçmesine izin verdi. Bu test sonunda en kuru kalan, normal tabaklardan Dixie Ultras oldu.

Kompostlama testindeyse Hefty tabakları 3 hafta içinde bozundı. Chinet ise beş hafta sürdü. Normal tabaklar ise yaklaşık üç aylık bir sürede parçalandılar.


Consumer Report'un elde ettiği sonuç: eğer yeşil yaşam önemliyse, Chinet ve Hefty markaları bu işi en hızlı yapıyorlar ve bunu yaparken fiyat farkları da çok fazla değil.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.