5 Temmuz 2013 Cuma

Biyobozunur Kağıt Tabaklar Test Edildi

Kağıt tabaklar partiler ve ya barbeküler için mükemmel çözümlerdir. Fakat atılan tabaklar bir yığın oluşturur. Peki ya evinizdeki kompost kaplarında bozunduğunu iddia eden markalar? Consumer Reports adlı kurum bunlardan iki tanesi olan Chinet Classic Beyaz Tabakları ve Hefty Basic Tabakları tes etti.

Hefty'nin iddiası tabaklarının ev kompostlarında biyobozunduğu şeklinde ve aynı zamanda herhangi bir mürekkep ve kaplama bulundurmadığı yönünde. Chinet ise markalarının geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış olduğunu ve kompostlanabilir olduğunu ve böylece doğa dostu olduğunu söylüyorlar.

Testi yapan kişiler tabakları Consumer Reports kurumu tesislerinde yaptılar. Her bir tabak ayrı kompost çöpüne konuldu ve her hafta bu çöpler kontrol ve takip edildi.

Kontrol olması açısından Consumer Reports aynı zamanda iki normal kağıt tabak türünü de test etti. Bu markalar da Dixie Ultra ve America's Choice şeklindeydi.

Doğaldır ki bu tabakların yemek yerken bozunmasını istemezsiniz, bu sebeple çalışanlar tabakları firma pikniğinde de test ettiler.

Ek olarak acı testi de yapıldı. Test yapıcılar her bir tabağa 1 kepçe acı yemek koydular ve deney tezgahlarına yerleştirdiler. Burada acı yemeğin tabağın altından akıp akmadığı test edildi. Her ne kadar akmasa da bazı tabaklar buharın geçmesine izin verdi. Bu test sonunda en kuru kalan, normal tabaklardan Dixie Ultras oldu.

Kompostlama testindeyse Hefty tabakları 3 hafta içinde bozundı. Chinet ise beş hafta sürdü. Normal tabaklar ise yaklaşık üç aylık bir sürede parçalandılar.


Consumer Report'un elde ettiği sonuç: eğer yeşil yaşam önemliyse, Chinet ve Hefty markaları bu işi en hızlı yapıyorlar ve bunu yaparken fiyat farkları da çok fazla değil.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder