Ana içeriğe atla

Biyobozunur Kağıt Tabaklar Test Edildi

Kağıt tabaklar partiler ve ya barbeküler için mükemmel çözümlerdir. Fakat atılan tabaklar bir yığın oluşturur. Peki ya evinizdeki kompost kaplarında bozunduğunu iddia eden markalar? Consumer Reports adlı kurum bunlardan iki tanesi olan Chinet Classic Beyaz Tabakları ve Hefty Basic Tabakları tes etti.

Hefty'nin iddiası tabaklarının ev kompostlarında biyobozunduğu şeklinde ve aynı zamanda herhangi bir mürekkep ve kaplama bulundurmadığı yönünde. Chinet ise markalarının geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış olduğunu ve kompostlanabilir olduğunu ve böylece doğa dostu olduğunu söylüyorlar.

Testi yapan kişiler tabakları Consumer Reports kurumu tesislerinde yaptılar. Her bir tabak ayrı kompost çöpüne konuldu ve her hafta bu çöpler kontrol ve takip edildi.

Kontrol olması açısından Consumer Reports aynı zamanda iki normal kağıt tabak türünü de test etti. Bu markalar da Dixie Ultra ve America's Choice şeklindeydi.

Doğaldır ki bu tabakların yemek yerken bozunmasını istemezsiniz, bu sebeple çalışanlar tabakları firma pikniğinde de test ettiler.

Ek olarak acı testi de yapıldı. Test yapıcılar her bir tabağa 1 kepçe acı yemek koydular ve deney tezgahlarına yerleştirdiler. Burada acı yemeğin tabağın altından akıp akmadığı test edildi. Her ne kadar akmasa da bazı tabaklar buharın geçmesine izin verdi. Bu test sonunda en kuru kalan, normal tabaklardan Dixie Ultras oldu.

Kompostlama testindeyse Hefty tabakları 3 hafta içinde bozundı. Chinet ise beş hafta sürdü. Normal tabaklar ise yaklaşık üç aylık bir sürede parçalandılar.


Consumer Report'un elde ettiği sonuç: eğer yeşil yaşam önemliyse, Chinet ve Hefty markaları bu işi en hızlı yapıyorlar ve bunu yaparken fiyat farkları da çok fazla değil.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …