Ana içeriğe atla

Braskem Yeşil Polietilen Üretim Döngüsü

Braskem'in Yeşil Plastikleri şeker kamışı etanolünden elde ediliyor ve bu sayede daha verimli üretim sağlanıyor. Ek olarak, etanol endüstrisinin profesyonelleşmesi ve Braskem'in verimli işletimi sayesinde  Yeşil Polietilen hayat döngüsüne tartışılmaz çevresel avantajlar sağlanıyor. Her 1 ton Yeşil Polietilen, atmosferden 2.5 ton Karbondioksit yakalayıp hapsediyor ve bu sayede sera gazı salınımları azaltıllıyor ve küresel ısınma önlenebiliyor.

Petrokimya polietileni ile karşılaştırıldığında ise, Braskem'in Yeşil Polietileni çok daha fazla çevresel avantaj sağlıyor. Her 1 ton Petrokimya polietileni 2.1 ton karbondioksitin atmosfere salınmasına sebep oluyor. Bu da yaklaşık ton başına yaklaşık 4.6 tonluk bir fark yaratıyor.Performans ve Rekabetçilik
Yeşil Polietilen Petrokimya Polietileniyle aynı özelliklere sahip

Ek bir avantaj olarak, yenilenebilir olmayan kaynaklardan elde edilen hammaddelerle aynı performans ve özelliklere sahip oldukları için, üreticilerin yeni ekipmana yatırım yapmalarına gerek olmadan aynı işleme ve üretim verimlerine ulaşabilmeleri mümkündür. Benzer şekilde ürün tasarımlarını değiştirmeleri de gerekmez ve bu sayede sürdürülebilir malzemelerin pazarda yer alabilmesi için gereken zaman da kısaltılmaktadır.

Yeşil Polietilen düşük yoğunluklu bir polimerdir. Bu da ürünlerin son ağırlıklarının düşeceği ve bu sayede taşıma masraflarının ve bundan dolayı oluşan karbondioksit salınımlarının da azaltılacağı anlamına gelmektedir.

Braskem: dünyanın lider biyopolimer üreticisi

2007 Temmuz'da üretimine başlanan Braskem'in Yeşil Polietileni, %100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen ilk üründür. Bu özelliği uluslararası Beta Analytic laboratuvarının yaptığı ürünlerin içindeki fosil kaynaklardan elde edilen karbonların tespit edilmesini olanak sağlayan C14 Karbon İçerik testi (ASTM- D6866 Testi) ile analiz edilmiştir. 2010 yılında, proje gerçeğe dönüşmüştür ve ilk Yeşil Etilen üretim tesisinin kurulması ile birlikte Braskem dünyanın lider biyopolimer üreticisi olmuştur. Bugün bu tesis şeker kamışı etanolunden yıllık 200bin ton polietilen üretmektedir.

2011 yılında Braskem'in yeşil PE ürünü Belçika sertifikalandırma firması Vincotte tarafından en yüksek sertifikayı almıştır. Analiz YYPE ve AYPE ile üretilen ürün aileleri için yapılmıştır. Bütün malzeme türleri 4 yıldız sertifikası almıştır. 4 yıldız, Vincotte tarafından verilen en yüksek kalite derecesidir.  Nisan 2014'e kadar Braskem'in yeşil polietilen ürünü 'OK Biobased' sertifikasına sahip olacaktır.


Rio Grande do Sul, Triunfo yeşil etilen tesisine 290 milyon dolarlık yatırımla, Braskem yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ürünlere dayanan pazarı geliştirme yönünde kararlı adımlar atmaya devam etmektedir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …