Ana içeriğe atla

Braskem Yeşil Polietilen Üretim Döngüsü

Braskem'in Yeşil Plastikleri şeker kamışı etanolünden elde ediliyor ve bu sayede daha verimli üretim sağlanıyor. Ek olarak, etanol endüstrisinin profesyonelleşmesi ve Braskem'in verimli işletimi sayesinde  Yeşil Polietilen hayat döngüsüne tartışılmaz çevresel avantajlar sağlanıyor. Her 1 ton Yeşil Polietilen, atmosferden 2.5 ton Karbondioksit yakalayıp hapsediyor ve bu sayede sera gazı salınımları azaltıllıyor ve küresel ısınma önlenebiliyor.

Petrokimya polietileni ile karşılaştırıldığında ise, Braskem'in Yeşil Polietileni çok daha fazla çevresel avantaj sağlıyor. Her 1 ton Petrokimya polietileni 2.1 ton karbondioksitin atmosfere salınmasına sebep oluyor. Bu da yaklaşık ton başına yaklaşık 4.6 tonluk bir fark yaratıyor.Performans ve Rekabetçilik
Yeşil Polietilen Petrokimya Polietileniyle aynı özelliklere sahip

Ek bir avantaj olarak, yenilenebilir olmayan kaynaklardan elde edilen hammaddelerle aynı performans ve özelliklere sahip oldukları için, üreticilerin yeni ekipmana yatırım yapmalarına gerek olmadan aynı işleme ve üretim verimlerine ulaşabilmeleri mümkündür. Benzer şekilde ürün tasarımlarını değiştirmeleri de gerekmez ve bu sayede sürdürülebilir malzemelerin pazarda yer alabilmesi için gereken zaman da kısaltılmaktadır.

Yeşil Polietilen düşük yoğunluklu bir polimerdir. Bu da ürünlerin son ağırlıklarının düşeceği ve bu sayede taşıma masraflarının ve bundan dolayı oluşan karbondioksit salınımlarının da azaltılacağı anlamına gelmektedir.

Braskem: dünyanın lider biyopolimer üreticisi

2007 Temmuz'da üretimine başlanan Braskem'in Yeşil Polietileni, %100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen ilk üründür. Bu özelliği uluslararası Beta Analytic laboratuvarının yaptığı ürünlerin içindeki fosil kaynaklardan elde edilen karbonların tespit edilmesini olanak sağlayan C14 Karbon İçerik testi (ASTM- D6866 Testi) ile analiz edilmiştir. 2010 yılında, proje gerçeğe dönüşmüştür ve ilk Yeşil Etilen üretim tesisinin kurulması ile birlikte Braskem dünyanın lider biyopolimer üreticisi olmuştur. Bugün bu tesis şeker kamışı etanolunden yıllık 200bin ton polietilen üretmektedir.

2011 yılında Braskem'in yeşil PE ürünü Belçika sertifikalandırma firması Vincotte tarafından en yüksek sertifikayı almıştır. Analiz YYPE ve AYPE ile üretilen ürün aileleri için yapılmıştır. Bütün malzeme türleri 4 yıldız sertifikası almıştır. 4 yıldız, Vincotte tarafından verilen en yüksek kalite derecesidir.  Nisan 2014'e kadar Braskem'in yeşil polietilen ürünü 'OK Biobased' sertifikasına sahip olacaktır.


Rio Grande do Sul, Triunfo yeşil etilen tesisine 290 milyon dolarlık yatırımla, Braskem yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ürünlere dayanan pazarı geliştirme yönünde kararlı adımlar atmaya devam etmektedir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.