24 Temmuz 2013 Çarşamba

Braskem Yeşil Polietilen Üretim Döngüsü

Braskem'in Yeşil Plastikleri şeker kamışı etanolünden elde ediliyor ve bu sayede daha verimli üretim sağlanıyor. Ek olarak, etanol endüstrisinin profesyonelleşmesi ve Braskem'in verimli işletimi sayesinde  Yeşil Polietilen hayat döngüsüne tartışılmaz çevresel avantajlar sağlanıyor. Her 1 ton Yeşil Polietilen, atmosferden 2.5 ton Karbondioksit yakalayıp hapsediyor ve bu sayede sera gazı salınımları azaltıllıyor ve küresel ısınma önlenebiliyor.

Petrokimya polietileni ile karşılaştırıldığında ise, Braskem'in Yeşil Polietileni çok daha fazla çevresel avantaj sağlıyor. Her 1 ton Petrokimya polietileni 2.1 ton karbondioksitin atmosfere salınmasına sebep oluyor. Bu da yaklaşık ton başına yaklaşık 4.6 tonluk bir fark yaratıyor.Performans ve Rekabetçilik
Yeşil Polietilen Petrokimya Polietileniyle aynı özelliklere sahip

Ek bir avantaj olarak, yenilenebilir olmayan kaynaklardan elde edilen hammaddelerle aynı performans ve özelliklere sahip oldukları için, üreticilerin yeni ekipmana yatırım yapmalarına gerek olmadan aynı işleme ve üretim verimlerine ulaşabilmeleri mümkündür. Benzer şekilde ürün tasarımlarını değiştirmeleri de gerekmez ve bu sayede sürdürülebilir malzemelerin pazarda yer alabilmesi için gereken zaman da kısaltılmaktadır.

Yeşil Polietilen düşük yoğunluklu bir polimerdir. Bu da ürünlerin son ağırlıklarının düşeceği ve bu sayede taşıma masraflarının ve bundan dolayı oluşan karbondioksit salınımlarının da azaltılacağı anlamına gelmektedir.

Braskem: dünyanın lider biyopolimer üreticisi

2007 Temmuz'da üretimine başlanan Braskem'in Yeşil Polietileni, %100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen ilk üründür. Bu özelliği uluslararası Beta Analytic laboratuvarının yaptığı ürünlerin içindeki fosil kaynaklardan elde edilen karbonların tespit edilmesini olanak sağlayan C14 Karbon İçerik testi (ASTM- D6866 Testi) ile analiz edilmiştir. 2010 yılında, proje gerçeğe dönüşmüştür ve ilk Yeşil Etilen üretim tesisinin kurulması ile birlikte Braskem dünyanın lider biyopolimer üreticisi olmuştur. Bugün bu tesis şeker kamışı etanolunden yıllık 200bin ton polietilen üretmektedir.

2011 yılında Braskem'in yeşil PE ürünü Belçika sertifikalandırma firması Vincotte tarafından en yüksek sertifikayı almıştır. Analiz YYPE ve AYPE ile üretilen ürün aileleri için yapılmıştır. Bütün malzeme türleri 4 yıldız sertifikası almıştır. 4 yıldız, Vincotte tarafından verilen en yüksek kalite derecesidir.  Nisan 2014'e kadar Braskem'in yeşil polietilen ürünü 'OK Biobased' sertifikasına sahip olacaktır.


Rio Grande do Sul, Triunfo yeşil etilen tesisine 290 milyon dolarlık yatırımla, Braskem yenilenebilir kaynaklardan elde edilen ürünlere dayanan pazarı geliştirme yönünde kararlı adımlar atmaya devam etmektedir. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder