4 Temmuz 2013 Perşembe

Denizde Bozunabilen Plastikler Canlıların Ömürlerini Uzatıyor

Dünya çapında milyonlarca balık avlama aleti (kapanlar, kafesler vb.) okyanus tabanlarına ıstakoz, yengeç gibi birçok deniz canlısını avlamak için yayılmış durumda. Teknelerin trafiği sonucu iplerin kesilmesi, iplerin kendiliğinden kopması ve ya kaybolması gibi birçok sebeplerle bu aletler denizlerde kaybolabiliyor.

Rakamlar da bu kullanılan aletlerin her yıl %10-70 arasında sayısının kaybolup, kendi hallerine bırakıldığına işaret ediyor.

Merak ediyor olabilirsiniz; bu kaybolan avlanma aletlerine ne oluyor ve ya bu kadar deniz yüzeyinin altındayken neden bu durum bir sorun teşkil ediyor. Birinci sorunun cevabı çok basit ama bu cevap ikinci soru için bazı sonuçlara sebep oluyor. Bu kaybolan ya da terkedilen aletler deniz yaşam sürelerinden birkaç seneye mal olmasına sebep olabiliyor.  Her ne kadar geri çekilip izlenmeseler de bu aletler halen deniz canlılarını yakalayıp bazen de öldürebiliyorlar ve tehdit etmemesi gereken deniz türlerini de tehdit edebiliyorlar. Bu durumda kalıp ölen deniz canlıları da daha fazla canlı ve deniz kabuklusunu kendilerine çekerek, bir çeşit ölüm döngüsüne sebep olarak önemli bir ekolojik ve ekonomik etkiye sahip olabiliyorlar. Tahminlere göre, yaklaşık 1.9 milyon mavi yegeç bu tip aletler yüzünden her yıl Kuzey Carolina denizlerinde ölüyor.

Conservation Biology dergisinde son dönemlerde yayınlanan Virginia Institute of Marine Science'da yapılan araştırmada deneysel olarak biyobouznur panellere sahip avlanma aletleri üretildi ve bu aletlerin Chesapeake koyundaki mavi yengeç türlerine olan etkisi araştırıldı. Biyobozunur paneller PHA biyopolimerinden yapımıştı ve ASTM standartlarına göre deniz ortamlarında biyobozunur özelliğe sahipti. Panellerin her yıl %20-40 oranında bozunduğu gösterildi ve bu sayede deniz canlılarının serbest bir şekilde girip çıkabilmelerini sağlayacak delikler de açılmış oluyordu.

Araştırmacılar özellikle bu tür biyobozunur paneller aracılığıyla denizde kaybolan ve ya kalan aletlerin deniz canlılarına zarar vermelerini engelleyebilecek pratik bir çözüm olduğu sonucuna vardılar. Aynı zamanda paneller bozunduğu zaman da aletler kaçılabilir hale gelmekte ve bir zamanlar deniz kirliliği olan bu aletler birer habitat ve sığınak görevi haline geldiler.


Sonuç olarak özellikle balık nüfusuna etki eden birçok çevresel stres faktörü varken bu tip inovatif uygulamalarla balık, yengeç, ıstakoz ve diğer birçok deniz canlısının ölüm oranları ciddi bir şekilde düşürülebileceği öngörülüyor.

Kaynak: http://www.academia.edu/3334276/Use_of_Fully_Biodegradable_Panels_to_Reduce_Derelict_Pot_Threats_to_Marine_Fauna

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder