Ana içeriğe atla

Denizde Bozunabilen Plastikler Canlıların Ömürlerini Uzatıyor

Dünya çapında milyonlarca balık avlama aleti (kapanlar, kafesler vb.) okyanus tabanlarına ıstakoz, yengeç gibi birçok deniz canlısını avlamak için yayılmış durumda. Teknelerin trafiği sonucu iplerin kesilmesi, iplerin kendiliğinden kopması ve ya kaybolması gibi birçok sebeplerle bu aletler denizlerde kaybolabiliyor.

Rakamlar da bu kullanılan aletlerin her yıl %10-70 arasında sayısının kaybolup, kendi hallerine bırakıldığına işaret ediyor.

Merak ediyor olabilirsiniz; bu kaybolan avlanma aletlerine ne oluyor ve ya bu kadar deniz yüzeyinin altındayken neden bu durum bir sorun teşkil ediyor. Birinci sorunun cevabı çok basit ama bu cevap ikinci soru için bazı sonuçlara sebep oluyor. Bu kaybolan ya da terkedilen aletler deniz yaşam sürelerinden birkaç seneye mal olmasına sebep olabiliyor.  Her ne kadar geri çekilip izlenmeseler de bu aletler halen deniz canlılarını yakalayıp bazen de öldürebiliyorlar ve tehdit etmemesi gereken deniz türlerini de tehdit edebiliyorlar. Bu durumda kalıp ölen deniz canlıları da daha fazla canlı ve deniz kabuklusunu kendilerine çekerek, bir çeşit ölüm döngüsüne sebep olarak önemli bir ekolojik ve ekonomik etkiye sahip olabiliyorlar. Tahminlere göre, yaklaşık 1.9 milyon mavi yegeç bu tip aletler yüzünden her yıl Kuzey Carolina denizlerinde ölüyor.

Conservation Biology dergisinde son dönemlerde yayınlanan Virginia Institute of Marine Science'da yapılan araştırmada deneysel olarak biyobouznur panellere sahip avlanma aletleri üretildi ve bu aletlerin Chesapeake koyundaki mavi yengeç türlerine olan etkisi araştırıldı. Biyobozunur paneller PHA biyopolimerinden yapımıştı ve ASTM standartlarına göre deniz ortamlarında biyobozunur özelliğe sahipti. Panellerin her yıl %20-40 oranında bozunduğu gösterildi ve bu sayede deniz canlılarının serbest bir şekilde girip çıkabilmelerini sağlayacak delikler de açılmış oluyordu.

Araştırmacılar özellikle bu tür biyobozunur paneller aracılığıyla denizde kaybolan ve ya kalan aletlerin deniz canlılarına zarar vermelerini engelleyebilecek pratik bir çözüm olduğu sonucuna vardılar. Aynı zamanda paneller bozunduğu zaman da aletler kaçılabilir hale gelmekte ve bir zamanlar deniz kirliliği olan bu aletler birer habitat ve sığınak görevi haline geldiler.


Sonuç olarak özellikle balık nüfusuna etki eden birçok çevresel stres faktörü varken bu tip inovatif uygulamalarla balık, yengeç, ıstakoz ve diğer birçok deniz canlısının ölüm oranları ciddi bir şekilde düşürülebileceği öngörülüyor.

Kaynak: http://www.academia.edu/3334276/Use_of_Fully_Biodegradable_Panels_to_Reduce_Derelict_Pot_Threats_to_Marine_Fauna

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.