Ana içeriğe atla

Denizde Bozunabilen Plastikler Canlıların Ömürlerini Uzatıyor

Dünya çapında milyonlarca balık avlama aleti (kapanlar, kafesler vb.) okyanus tabanlarına ıstakoz, yengeç gibi birçok deniz canlısını avlamak için yayılmış durumda. Teknelerin trafiği sonucu iplerin kesilmesi, iplerin kendiliğinden kopması ve ya kaybolması gibi birçok sebeplerle bu aletler denizlerde kaybolabiliyor.

Rakamlar da bu kullanılan aletlerin her yıl %10-70 arasında sayısının kaybolup, kendi hallerine bırakıldığına işaret ediyor.

Merak ediyor olabilirsiniz; bu kaybolan avlanma aletlerine ne oluyor ve ya bu kadar deniz yüzeyinin altındayken neden bu durum bir sorun teşkil ediyor. Birinci sorunun cevabı çok basit ama bu cevap ikinci soru için bazı sonuçlara sebep oluyor. Bu kaybolan ya da terkedilen aletler deniz yaşam sürelerinden birkaç seneye mal olmasına sebep olabiliyor.  Her ne kadar geri çekilip izlenmeseler de bu aletler halen deniz canlılarını yakalayıp bazen de öldürebiliyorlar ve tehdit etmemesi gereken deniz türlerini de tehdit edebiliyorlar. Bu durumda kalıp ölen deniz canlıları da daha fazla canlı ve deniz kabuklusunu kendilerine çekerek, bir çeşit ölüm döngüsüne sebep olarak önemli bir ekolojik ve ekonomik etkiye sahip olabiliyorlar. Tahminlere göre, yaklaşık 1.9 milyon mavi yegeç bu tip aletler yüzünden her yıl Kuzey Carolina denizlerinde ölüyor.

Conservation Biology dergisinde son dönemlerde yayınlanan Virginia Institute of Marine Science'da yapılan araştırmada deneysel olarak biyobouznur panellere sahip avlanma aletleri üretildi ve bu aletlerin Chesapeake koyundaki mavi yengeç türlerine olan etkisi araştırıldı. Biyobozunur paneller PHA biyopolimerinden yapımıştı ve ASTM standartlarına göre deniz ortamlarında biyobozunur özelliğe sahipti. Panellerin her yıl %20-40 oranında bozunduğu gösterildi ve bu sayede deniz canlılarının serbest bir şekilde girip çıkabilmelerini sağlayacak delikler de açılmış oluyordu.

Araştırmacılar özellikle bu tür biyobozunur paneller aracılığıyla denizde kaybolan ve ya kalan aletlerin deniz canlılarına zarar vermelerini engelleyebilecek pratik bir çözüm olduğu sonucuna vardılar. Aynı zamanda paneller bozunduğu zaman da aletler kaçılabilir hale gelmekte ve bir zamanlar deniz kirliliği olan bu aletler birer habitat ve sığınak görevi haline geldiler.


Sonuç olarak özellikle balık nüfusuna etki eden birçok çevresel stres faktörü varken bu tip inovatif uygulamalarla balık, yengeç, ıstakoz ve diğer birçok deniz canlısının ölüm oranları ciddi bir şekilde düşürülebileceği öngörülüyor.

Kaynak: http://www.academia.edu/3334276/Use_of_Fully_Biodegradable_Panels_to_Reduce_Derelict_Pot_Threats_to_Marine_Fauna

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …