8 Temmuz 2013 Pazartesi

ECOgrade Fotobozunur Plastik Torbaları Delhi Piyasasında

Açık alanda birkaç ay tuttuğunuz zaman tamamen yok olacak ve çevreye zarar bile vermeyecek bir plastik torba hayal edin. Her ne kadar hoş bir hayal gibi gözükse de Delhi vatandaşlarından biri bu hayali gerçeğe dönüştürme yolunda adımlar attı.

Arun Sinha, Amerika bazlı Global Exchange Technologies Inc şirketiyle birlikte ECOgrade Photodegradable torbalar adıyla, geri dönüştürülebilir, toksik olmayan ve güneş ışığına maruz kaldığı zaman bozunan torbayı piyasaya sunmayı düşünüyorar. Bu sayede plastiğe karşı yasak uygulamaya çalışan hükümet karşısında elle tutulur bir çözüm üretmeye çalışıyorlar.

59 yaşındaki Sinha, 40 günde bozunan bu plastik torbanın plastik torba kirliliğine karşı doğru çözüm olduğunu belirtiyor ve ekliyor. 240 günün altında tamamen toksik olmayan kalıntılara bozunuyor. Yüzde 46 oranında doğal kaynaklardan üretiliyor ve reçine üretimi sırasında %35 daha az sera gazı salınımı sağlıyor ve torba üretimi sırasında ise %15 daha az sera gazı salınımı sağlanıyor.

St.Stephen College mezunu güney Delhi vatandaşı olan Alaknanda ise bağımsız organizasyonu SCALE üzerinden 10 yılı aşkın süredir plastiğe karşı savaşıyor.

Organizasyon bu projeye dahil olmuş çünkü bu projenin ülkenin yararına olacağını söylüyor. ECOgrade torbaları, ASTM D5272 ve D5208 gibi standartlara göre sertifikalı ve Amerika ve Kanada'nın ağır metal testlerini de BPI standartlarına göre geçmiş durumda. Aynı zamanda geri dönüşüm zinciriyle uyumlu olan tek bozunur ürün olduğu iddia ediliyor. Fakat asıl önemli noktanın plastik torbayla neredeyse aynı fiyatta olması olduğunu belirtiyor. Eğer yüksek hacimli üretime başlanırsa bu torbaların fiyatları plastikten dahi daha ucuz olacağı söyleniyor.

Global Exchange Technologies CEO'su Chatterjee de bu sebeple Hindistan'a davet edildiklerini belirtiyor. Konuyla ilgili olarak bakan Sheila Dikshit ile görüşülerek kendisine ECOgrade torbalar hakkında brifing verilecek.

2009 yılında Delhi hükümeti Delhi yüksek mahkemesi kararıyla plastik torba kullanımını yasakladı. Geçen sene hükümet aynı zamanda üretimini de yasakladı. Fakat temyize gidildi. Delhi kirlilik kontrol komitesi mahkeme kararını bekliyor. Hükümet en azından plastik torba üretimi için yasakların geri dönmesini umuyor.

Yasak destekleniyor fakat ortada makul ve pahalı olmayan bir çözüm de olmalı. Plastik torbalarla ilgili yasak yaklaşık 1 milyon iş kaybona sebep oluyor ve 400 iş yerinin kapanması demek. Bu da inanılmaz sosyal bir stres yaratacak. Bu proje sayesinde Delhi'de iş fırsatları da yaratılacak.Not: EcoGrade torbalarda diğer oxo-bozunur çözümlerden farklı olarak oksitleyici ajan olarak kalsiyum karbonat kullanılıyor bu sayede hem maliyet düşüyor hem de içerik doğal kaynaklardan oluşmuş oluyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder