Ana içeriğe atla

ECOgrade Fotobozunur Plastik Torbaları Delhi Piyasasında

Açık alanda birkaç ay tuttuğunuz zaman tamamen yok olacak ve çevreye zarar bile vermeyecek bir plastik torba hayal edin. Her ne kadar hoş bir hayal gibi gözükse de Delhi vatandaşlarından biri bu hayali gerçeğe dönüştürme yolunda adımlar attı.

Arun Sinha, Amerika bazlı Global Exchange Technologies Inc şirketiyle birlikte ECOgrade Photodegradable torbalar adıyla, geri dönüştürülebilir, toksik olmayan ve güneş ışığına maruz kaldığı zaman bozunan torbayı piyasaya sunmayı düşünüyorar. Bu sayede plastiğe karşı yasak uygulamaya çalışan hükümet karşısında elle tutulur bir çözüm üretmeye çalışıyorlar.

59 yaşındaki Sinha, 40 günde bozunan bu plastik torbanın plastik torba kirliliğine karşı doğru çözüm olduğunu belirtiyor ve ekliyor. 240 günün altında tamamen toksik olmayan kalıntılara bozunuyor. Yüzde 46 oranında doğal kaynaklardan üretiliyor ve reçine üretimi sırasında %35 daha az sera gazı salınımı sağlıyor ve torba üretimi sırasında ise %15 daha az sera gazı salınımı sağlanıyor.

St.Stephen College mezunu güney Delhi vatandaşı olan Alaknanda ise bağımsız organizasyonu SCALE üzerinden 10 yılı aşkın süredir plastiğe karşı savaşıyor.

Organizasyon bu projeye dahil olmuş çünkü bu projenin ülkenin yararına olacağını söylüyor. ECOgrade torbaları, ASTM D5272 ve D5208 gibi standartlara göre sertifikalı ve Amerika ve Kanada'nın ağır metal testlerini de BPI standartlarına göre geçmiş durumda. Aynı zamanda geri dönüşüm zinciriyle uyumlu olan tek bozunur ürün olduğu iddia ediliyor. Fakat asıl önemli noktanın plastik torbayla neredeyse aynı fiyatta olması olduğunu belirtiyor. Eğer yüksek hacimli üretime başlanırsa bu torbaların fiyatları plastikten dahi daha ucuz olacağı söyleniyor.

Global Exchange Technologies CEO'su Chatterjee de bu sebeple Hindistan'a davet edildiklerini belirtiyor. Konuyla ilgili olarak bakan Sheila Dikshit ile görüşülerek kendisine ECOgrade torbalar hakkında brifing verilecek.

2009 yılında Delhi hükümeti Delhi yüksek mahkemesi kararıyla plastik torba kullanımını yasakladı. Geçen sene hükümet aynı zamanda üretimini de yasakladı. Fakat temyize gidildi. Delhi kirlilik kontrol komitesi mahkeme kararını bekliyor. Hükümet en azından plastik torba üretimi için yasakların geri dönmesini umuyor.

Yasak destekleniyor fakat ortada makul ve pahalı olmayan bir çözüm de olmalı. Plastik torbalarla ilgili yasak yaklaşık 1 milyon iş kaybona sebep oluyor ve 400 iş yerinin kapanması demek. Bu da inanılmaz sosyal bir stres yaratacak. Bu proje sayesinde Delhi'de iş fırsatları da yaratılacak.Not: EcoGrade torbalarda diğer oxo-bozunur çözümlerden farklı olarak oksitleyici ajan olarak kalsiyum karbonat kullanılıyor bu sayede hem maliyet düşüyor hem de içerik doğal kaynaklardan oluşmuş oluyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …