Ana içeriğe atla

İçecek Üreticileri Biyoplastiğe Geçiş YapıyorEkonomik ve çevresel sebeplerle, dünyanın her tarafındaki içecek üreticileri biyoplastiğe geçiş yapıyor. Fakat hala bazı zorluklar mevcut.

Bitkisel yağlar, ve mısır nişastası gibi yenilenebilir biyokütle kaynaklarından yapılan biyoplastikler uzun zamandır geleceğin plastiği olarak görülüyor.

Dünyanın en büyük içecek üreticisi Coca Cola da bir gün bütün ürünlerini mısır ve şeker kamışı gibi bitkilerden üretilen şişelerde sunmayı umuyor. İçecek devi hali hazırda kısmı olarak yenilenebilir kaynaklardan üretilen şişeler kullanıyor. Zaten firmanın verilerine göre 2009 yılından beri 15 milyar bu türde şişe küresel üretim tesislerinden çıkış yapmış durumda.

İster Coca Cola olsun ister Pepsi ya da Nestle olsun neredeyse bütün büyük şişe üreticileri biyoplastik konusuna ilgi gösteriyorlar. Ekonomik sebepler muhtemelen firmaların bu rekabetçi ortamdaki en büyük motivasyon sebepleri.

Günümüzde üretilen plastik şişelerin çoğunluğu petrol gibi fosil yakıt kaynaklarından üretiliyor. Fakat uzmanların da anlaştığı bir konu var ki, önümüzdeki yıllarda küresel rezervler de azaldıkça petrol fiyatlarının azalması beklenti dahilinde değil. Bu sebeple birçok içecek firması da yenilenebilir kaynaklardan üretilen biyoplastikleri hem maliyet hem de tedarik yönünden daha sürdürülebilir bir alternatif olduğunu düşünüyorlar.

Yön Değişimi

Bunun tabi bir de çevresel boyutu bulunuyor. Diğer bir yandan üreticiler çevreye duyarlı olan tüketicilerini karbon ayakizini düşürme konusunda ciddi adımlar attıklarını göstermek istiyorlar. Bu hem imajları hem de satışları için önemli bir faktör.

Diğer taraftan, çok da fazla seçenekleri bulunmuyor. Dünyadaki hükümetler, özellikle de endüstriyelleşmiş ülkeler, karbondioksit emisyonların azaltılması yönünde üreticilere bazı kurallar ve düzenlemeler getiriyorlar.

Avrupa Biyoplastik Endüstrisi kurumundan Kristy Barbara Lange de biyoplastik pazarında açık bir şekilde momentum olduğunu belirtiyor. Fakat biyoplastiklerin ne oldukları konusunda da oldukça fazla karmaşa bulunuyor. Standartlar ve işaretleri harmoni içinde uygun hale getirmeli ve tüketicilerin de daha iyi algılara sahip olmasını sağlamalıyız diyor.

Günümüzde şişelemede en yaygın kullanılan malzeme PET olarak bilinen polietilen terefitalat malzemesi. Endüstrü uzmanlarına göre, plastik malzemesi karbonasyon içeren ve sağlamlık gerektiren meşrubatlar için ideal. Bu malzeme aynı zamanda birçok içeceğin satılmasında önemli olan renksiz bir halde. Fakat normal koşullarda yüksek petrol içeriğine sahip.

Yeşil Polietilen

Bu durumu değiştirmeye yönelik çeşitli çabalar bulunuyor. Örneğin Coca Cola firması biyobazlı monoetilen glikol (MEG) içeren PET reçinesi geliştirdi. Günümüz itibariyle, şişe %30 MEG %70 PTA (saf terefitalik asit) içeriğine sahip. Firma bitkiden elde edilecek PTA üzerinde de çalışsa da bunun yıllar sürecek bir bilimsel çalışma gerektireceği düşünülüyor.

Brezilya firması Braskem ise yeşil polietilen adı verilen alternatif bir biyoplastik ürün geliştirdi. Ürün şeker kamışından elde edilen etanolden üretiliyor ve her ne kadar bütün özelliklerine sahip olmasa da petrol bazlı polietilen ile neredeyse aynı performans özelliklerine sahip.

Avrupa ihracat sorumlusu Marco Jansen ürünün hem 10 kereye kadar geri dönüştürülebilir özellikte hem de hafif şişelerin üretiminde de kullanılabileceğini belirtiyor. Fakat PET ile karşılaştırıldığı zaman tamamen transparan bir özellikte değil.

Biyobozunurluk konusu

Biyo bazlı PET ve Yeşil PE ürünleri genel olarak biyobozunur değiller. Bu ürünün destekçileri de bu durumun bir avantaj olduğunu belirtiyorlar.

Biyobozunur olmayan biyoplastiklerin tedarikçileri ve kullanıcıları Jansen'e göre geri dönüştürülebilirlik üzerine odaklanmış durumda. Malzemenin tekrar kullanılmasında çok daha fazla değer var. Karbon ayakizi yönünden daha sürdürülebilir ve daha ekonomik.

Hannover Üniversitesi Uygulamalalı Bilimler Bölümü Biyoplastik ve Biyokompozit Malzemeler Enstitüsü Profesörü Hans Josef Endres de aynı görüşte. İki ayrı biyoplastik grubu bulunuyor. Bir kısmı geri dönüştürülebilirliği tercih ediyor, bir kısmı da biyobozunur malzemeleri tercih ediyor. Bu da biraz ikilem yaratıyor.

Avusturya firması Naku biyobozunur şişeler için de bir pazar öngörüyor. Firma fermente edilmiş mısır ve patates gibi karbonhidrat bakımından zengin olan bitkilerin nişastasından elde edilen polilaktik asit bazlı bir şişe geliştirmiş. Naku'nun su şişelerinin bozunması 35-90 gün kadar sürüyor. Bu süre 350 sene gerektiren geleneksel şişeyle karşılaştırılamaz düzeyde.

Fakat bu tip yeni ürünler için bazı zorluklar bulunuyor. Şişe petrol bazlı plastik şişeye göre yaklaşık 20 sent daha pahalı. Sağlamlık açısından ise 1 seneye karşılık 6-8 aylık bir dezavantaj mevcut.

Sonuç olarak biyobozunur olsa da olmasa da, biyoplastikler çevre için faydalı olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar bazı besin stoklarının tüketilmesi konusunda endişeler olsa da bu konuda da bazı veriler sadece çok düşük bir kısmının kullanıldığını gösteriyor.

Gelecekte bu konuda da alternatiflerin çıkarak, besin stokları yerini ikinci nesil yenilenebilir kaynakların kullanılmaya başlaması söz konusu.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.