30 Temmuz 2013 Salı

Karides Kabuklarının Nano-liflerinden Yapılan Gıda Ambalajları

Norveçli gıda araştırma enstitüsü Nofima, AB tarafından finansmanı yapılan projede, karides kabuğundan elde edilen hammadde bazlı aktif ambalaj kullanılarak gıda ürünlerinin korunmasını ve geliştirilmesini ve kullanım sonrası da biyobozunmasını sağlayan ambalaj üretmeyi planlıyor. 

n-CHITOPACK adı verilen projede, araştırmacılar karides kabuklarından elde edilen kitin ve kitosan malzemesinden yapılan biyobozunur ambalaja bakıyorlar. Bu sayede besin ürünlerini geliştirip, korumayı hedefliyorlar. Ürün çeşitleri arasında diğer plastikler kadar güçlü olan sert biyoplastikten gıda ürünleriyle direk temasta olan ince filmlere kadar oluşturulabiliyor.

Kitin ve kitosan malzemeleri, biyouyumlu, doğal olarak biyobozunur polimerler. Ek olarak toksik değiller ve antimikrobiyal etkiye ve UV yüzeyde tutma özelliğine sahip. Aynı zamanda ambalajın entegre edilmiş bir parçası olarak kullanılan kitasanın gıda ürünleri üzerinde antibakteriyel bir etkisi olabileceği de düşünülüyor.

Chitopack projesinin amacı kitin nono-liflerinin pozitif etkilerinin yeni gıda ambalaj geliştirmesinde kullanılması şeklinde. Üretilen ambalajların küçük ve orta ölçekli girişimler için biyouyumlu, %100 doğal olarak biyobozunur ve AB gereksinimlerini karşılar seviyede olması bekleniyor. Bu proje pazardaki yükselen rekabete katkıda bulunurken, çevresel sorunlara da çözüm sağlayacağı iddia ediliyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder