31 Temmuz 2013 Çarşamba

Plastik Torba Yasakları Biyoplastik Pazarına Yeşil Işık Yakıyor

Aşağıda Factory Direct Promos tarafından hazırlanan plastik torbaların yasaklandığı ülkeleri ve şehirleri gösteren harita gerçekten paylaşılmaya değer. Bu tarz plastik torba yasakları sayesinde kompostlanabilir/biyobozunur alışveriş torbaların pazar payları ciddi bir şekilde artabilir.


Kumru Kimya firmasının Türkiye'de pazarladığı FKuR ürünleri Bioflex F2110, Bioflex F1130 ve Bioflex F2130 reçineleri bu tip hammaddelere verilebilecek güzel bir örnek. Bu biyoplastiklerin uygulama alanları arasında kompostlanabilir torbalar, konteyner çöp poşetleri ve alışveriş poşetleri gibi ürünler bulunuyor.

FKuR ürünlerinde NatureWorks firmasının ürettiği polilaktik asit reçinesi baz olarak kullanılıyor ve çeşitli katkı ve dolgu maddeleriyle konvansiyonel plastik işleme makinelerinde hiçbir değişim yapmaksızın kullanılabiliyor.

İtalya Auchan Süpermarketi torba

New York BioBag
Haritada da görebileceğiniz İtalya ve New York bölgelerinde bu tür torbalar aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi süpermarketlerde ya da şehrin en popüler lokantalarında kullanılabilmekte.

FKuR ürünleri dışında Metabolix firması Mvera adlı ürünüyle, BASF firması Ecovio ürünüyle pazarda yer bulmaya çalışıyor. 

Kompostlanabilir reçineler taşıma torbalarında ve çöp torbalarında polietilen hammaddelerinin yerinde kullanılabiliyor.

Özellikle bu konuda etrafımızdaki İtalya, Makedonya ve İsrail gibi ülkeler plastik yasaklarının yürürlüğe girmesiyle ülkemizde plastik torba üreticilerinin ihracat potansiyeli açısından ilgisini çekebilirler. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde uzun vadede ülkemizde de bu tip bir yasağın olabileceğini tahmin etmek zor değil.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder