Ana içeriğe atla

Polimer Piyasasında Biyo-polyamid seçenekleri artıyor

Eğer Evonik ve Cathay Endüstriyel Biyoteknoloji adlı polyamid üreticileri biyopolyamid pazarlama konusunda başarılı olurlarsa diş fırçanızın kılları yakın bir zamanda daha çevre dostu hale gelebilir.

Cathay Industrial Biotech firması bu sene yenilenebilir polyamidleri PA 5.6, PA 5.10, PA 5.12 ve PA 5.14 (aynı zamanda kopolimerlerini) Terryl markası adı altında pazarlıyor. Biyo-polyamidler Cathay Industrial Biotech firmasının %100 biyobazlı olan 1,5 pentamethylenediamine monomerinden oluşuyor. Monomerlere C-BIO N5 adı veriliyor ve şeker kamışı besleme stoğu kullanılarak üretiliyor. Firma bu beş karbonlu diamin molekülünün HMDA (hexamethylenediamine) adı verilen petrol bazlı geleneksel naylonların üretiminde ana hammadde olan molekülün yerine geçme potansiyelinn olduğunu belirtiyor.

Esasında, günümüzde üretilmekte olan PA 6.10 ve PA 10.12 gibi birçok biyobazlı polyamid üretiminde hint yağının dikarboksilik asit bölümü olan kunduz asidi (decanedioic asit) adı verilen 10 karbonlu diamin molekülü kullanılıyor. Hint yağı pazarı tarih boyunca özellikle de fiyat açısından çok değişkenlik göstermesi açısından, besleme stoğu olarak biyobazlı naylonlarda şeker kamışının kullanılabilmesi polyamid pazarı için çok hoşgörülecek bir değişiklik olarak görülüyor.

Cathay Industrial Biotech'e göre C-BIO N5 Diamine 2013 ortası itibariyle üretiliyor ve polyamid tuzu ya da tuz çözeltisi olarak tedarik edilebiliyor. Şimdiye kadar 5-karbon diamine henüz ticari olarak şu anki ekonomik koşullarda bulunamıyor.

Aşağıdaki tabloda firmanın Terryl marka biyo-polyamidlerinin mekanik özelliklerini bulabilirsiniz:Tabloda yeni biyo-polyamidlerin yenilenebilir içeriklerini ve geleneksel petrol bazlı PA 6.6 ve PA 6 gibi polyamidlerle performanslarının karşılaştırılması görülmektedir. Firma aynı zamanda PA 5.11 (%31 yenilenebilir kaynaklı monomer) ve PA 5.13 (%28-100 yenilenebilir) ürünleri üzerinde de çalışmaktadır.

Cathay Industrial Biotech hali hazırda polyamid üretimi iiçin başka uzun zincirli dikarboksilik asitlerin üretimini de yapmaktadır. Bu ürünler arasında undecanedioic asit (DC 11), dodecanedioic asit (DC 12), brassylic asit (DC 13) ve tetradecanedioic asit (DC 14) bulunmaktadır. Firmanın dibazik asitleri fermentasyon yoluyla parafinden üretilmekte ve daha sonra saflaştırılmaktadır. Üretim metodu olarak petrol bazlı malzemelerin çok adımlı kimyasal yöntemlerine göre daha basit üretim metodu gerektirmektedir. Cathay Industrial Biotech biyo-polyamidler konusunda adından çok daha fazla ileride söz ettirecek gibi…

Bu sırada Evonik firması da VESTAMID Terra adlı biyo-polyamidlerini ve bu ürünlerinin diş fırçası kullarında uygulanabilirliğini göstermekte. Evonik Proveedora Mexicana de Monofilamentos (PMM) şirketiyle ortaklık kurarak biyo-polyamidlerinin dış fırçası kullarında kullanılması için adım attı.

VESTAMID Terra serisinde (PA 6,10; PA 10,10 ve PA 10,12) kullanılan monomerler tamamen ve ya kısmi olarak hint yağından elde ediliyor. Evonik VESTAMID Terra üretim kapasitesini ise geçen yıla oranla yeni bileştirme tesisi ve arttırılmış polimerizasyon kapasitesi ile Şangay Çin'de arttırıyor.

Geçen ay, Evonik biyo-polyamidlerinin ilk defa olarak yarış arabası Lotus exige'nin çok katmanlı soğutma tübü sistemlerinde kullanıldığını belirtti. Çok katmanlı tübler lastik hortumlar ve destekli çizgilerin yerine geçecek çok hafif alternatifler olarak göze çarpıyor.


Biyo-polyamidler hali hazırda 2010 yılından beri ticari olarak hava frenlerinin tek katmanlı tüplerinde, yarı-römork ve römorklarda ve havalı frenlerde kullanılıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …