1 Temmuz 2013 Pazartesi

Tekrar Kullanılabilen Kumaş Torbalarda Hastalık Riski

Amerika'nın Oregon kentinde yaşanan olay, çevreye duyarlılık amacıyla plastik ve kağıt torbalar yerine önerilen kumaştan yapılan ve sürekli olarak kullanılabilen torbalardaki tehlikeyi göz önüne serdi.

Şehirdeki fútbol takımında belirlenen bir salgının kaynağı çok kullanılabilirlik alışveriş torbası olarak belirlendi. Salgına sebep olan patojen ise uzmanların mükemmel patojen olarak adlandırdığı Norovirus adı verilen uzun süreler boyu zor koşullarda hayatta kalabilen bulaşıcı bir virüs.

Olay bir haftasonu maçı sırasında kusma ve ishal gibi şikayetlerle iki kız çocuğunun hastaneye kaldırılmasıyla başladı. Daha sonra da 9 ayrı çocuk daha aynı şikayetle hastaneye kaldırıldı. 9 çocuğun başta hasta olan 2 çocukla herhangi bir temasları olmamasına rağmen dahi bu durumun gerçekleşmesi, temas olmadan bulaşabilen Norovirus ihtimalini de ortaya çıkardı. Yapılan testlerde de bu sonuç doğrulandı ve durumun torba içerisinde kalan bazı atıştırmalık cipsler sonucu büyüyen mikroplardan kaynaklandığı belirlendi.

Her ne kadar konuyla ilgili yapılan çalışmalarda herhangi tekrar kullanılabilen torbadan hastalık kapmanın zor olduğu söylense de Arizona Üniversitesinde ve Loma Linda Üniversitesinde yapılan çalışmalarda bu tip tobalarda yüksek miktarda bakteri bulundu, bulunanların yüzde 12sinde ise E.coli kirliliği bulunmaktaydı. Eğer bu torbalar araba bagajında sadece 2 saat beklediğinde ise bakteri sayısı 10 katına çıkıyordu.

Bu çalışmaların tek kullanımlık torba üreticileri tarafından desteklendiğine dair bazı eleştiriler bulunsa da sonuçlar endişe verici. 


Sözün özü, çok kullanımlık kumaş torbalar da pek masum değiller. Belki bu bağlamda biyoplastiklere şans vermek en doğru seçim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder