Ana içeriğe atla

Tekrar Kullanılabilen Kumaş Torbalarda Hastalık Riski

Amerika'nın Oregon kentinde yaşanan olay, çevreye duyarlılık amacıyla plastik ve kağıt torbalar yerine önerilen kumaştan yapılan ve sürekli olarak kullanılabilen torbalardaki tehlikeyi göz önüne serdi.

Şehirdeki fútbol takımında belirlenen bir salgının kaynağı çok kullanılabilirlik alışveriş torbası olarak belirlendi. Salgına sebep olan patojen ise uzmanların mükemmel patojen olarak adlandırdığı Norovirus adı verilen uzun süreler boyu zor koşullarda hayatta kalabilen bulaşıcı bir virüs.

Olay bir haftasonu maçı sırasında kusma ve ishal gibi şikayetlerle iki kız çocuğunun hastaneye kaldırılmasıyla başladı. Daha sonra da 9 ayrı çocuk daha aynı şikayetle hastaneye kaldırıldı. 9 çocuğun başta hasta olan 2 çocukla herhangi bir temasları olmamasına rağmen dahi bu durumun gerçekleşmesi, temas olmadan bulaşabilen Norovirus ihtimalini de ortaya çıkardı. Yapılan testlerde de bu sonuç doğrulandı ve durumun torba içerisinde kalan bazı atıştırmalık cipsler sonucu büyüyen mikroplardan kaynaklandığı belirlendi.

Her ne kadar konuyla ilgili yapılan çalışmalarda herhangi tekrar kullanılabilen torbadan hastalık kapmanın zor olduğu söylense de Arizona Üniversitesinde ve Loma Linda Üniversitesinde yapılan çalışmalarda bu tip tobalarda yüksek miktarda bakteri bulundu, bulunanların yüzde 12sinde ise E.coli kirliliği bulunmaktaydı. Eğer bu torbalar araba bagajında sadece 2 saat beklediğinde ise bakteri sayısı 10 katına çıkıyordu.

Bu çalışmaların tek kullanımlık torba üreticileri tarafından desteklendiğine dair bazı eleştiriler bulunsa da sonuçlar endişe verici. 


Sözün özü, çok kullanımlık kumaş torbalar da pek masum değiller. Belki bu bağlamda biyoplastiklere şans vermek en doğru seçim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…