Ana içeriğe atla

Tekrar Kullanılabilen Kumaş Torbalarda Hastalık Riski

Amerika'nın Oregon kentinde yaşanan olay, çevreye duyarlılık amacıyla plastik ve kağıt torbalar yerine önerilen kumaştan yapılan ve sürekli olarak kullanılabilen torbalardaki tehlikeyi göz önüne serdi.

Şehirdeki fútbol takımında belirlenen bir salgının kaynağı çok kullanılabilirlik alışveriş torbası olarak belirlendi. Salgına sebep olan patojen ise uzmanların mükemmel patojen olarak adlandırdığı Norovirus adı verilen uzun süreler boyu zor koşullarda hayatta kalabilen bulaşıcı bir virüs.

Olay bir haftasonu maçı sırasında kusma ve ishal gibi şikayetlerle iki kız çocuğunun hastaneye kaldırılmasıyla başladı. Daha sonra da 9 ayrı çocuk daha aynı şikayetle hastaneye kaldırıldı. 9 çocuğun başta hasta olan 2 çocukla herhangi bir temasları olmamasına rağmen dahi bu durumun gerçekleşmesi, temas olmadan bulaşabilen Norovirus ihtimalini de ortaya çıkardı. Yapılan testlerde de bu sonuç doğrulandı ve durumun torba içerisinde kalan bazı atıştırmalık cipsler sonucu büyüyen mikroplardan kaynaklandığı belirlendi.

Her ne kadar konuyla ilgili yapılan çalışmalarda herhangi tekrar kullanılabilen torbadan hastalık kapmanın zor olduğu söylense de Arizona Üniversitesinde ve Loma Linda Üniversitesinde yapılan çalışmalarda bu tip tobalarda yüksek miktarda bakteri bulundu, bulunanların yüzde 12sinde ise E.coli kirliliği bulunmaktaydı. Eğer bu torbalar araba bagajında sadece 2 saat beklediğinde ise bakteri sayısı 10 katına çıkıyordu.

Bu çalışmaların tek kullanımlık torba üreticileri tarafından desteklendiğine dair bazı eleştiriler bulunsa da sonuçlar endişe verici. 


Sözün özü, çok kullanımlık kumaş torbalar da pek masum değiller. Belki bu bağlamda biyoplastiklere şans vermek en doğru seçim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.