Ana içeriğe atla

Tekrar Kullanılabilen Kumaş Torbalarda Hastalık Riski

Amerika'nın Oregon kentinde yaşanan olay, çevreye duyarlılık amacıyla plastik ve kağıt torbalar yerine önerilen kumaştan yapılan ve sürekli olarak kullanılabilen torbalardaki tehlikeyi göz önüne serdi.

Şehirdeki fútbol takımında belirlenen bir salgının kaynağı çok kullanılabilirlik alışveriş torbası olarak belirlendi. Salgına sebep olan patojen ise uzmanların mükemmel patojen olarak adlandırdığı Norovirus adı verilen uzun süreler boyu zor koşullarda hayatta kalabilen bulaşıcı bir virüs.

Olay bir haftasonu maçı sırasında kusma ve ishal gibi şikayetlerle iki kız çocuğunun hastaneye kaldırılmasıyla başladı. Daha sonra da 9 ayrı çocuk daha aynı şikayetle hastaneye kaldırıldı. 9 çocuğun başta hasta olan 2 çocukla herhangi bir temasları olmamasına rağmen dahi bu durumun gerçekleşmesi, temas olmadan bulaşabilen Norovirus ihtimalini de ortaya çıkardı. Yapılan testlerde de bu sonuç doğrulandı ve durumun torba içerisinde kalan bazı atıştırmalık cipsler sonucu büyüyen mikroplardan kaynaklandığı belirlendi.

Her ne kadar konuyla ilgili yapılan çalışmalarda herhangi tekrar kullanılabilen torbadan hastalık kapmanın zor olduğu söylense de Arizona Üniversitesinde ve Loma Linda Üniversitesinde yapılan çalışmalarda bu tip tobalarda yüksek miktarda bakteri bulundu, bulunanların yüzde 12sinde ise E.coli kirliliği bulunmaktaydı. Eğer bu torbalar araba bagajında sadece 2 saat beklediğinde ise bakteri sayısı 10 katına çıkıyordu.

Bu çalışmaların tek kullanımlık torba üreticileri tarafından desteklendiğine dair bazı eleştiriler bulunsa da sonuçlar endişe verici. 


Sözün özü, çok kullanımlık kumaş torbalar da pek masum değiller. Belki bu bağlamda biyoplastiklere şans vermek en doğru seçim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …