Ana içeriğe atla

Yeşil Polietilen Biyopolimeri, Plastiği Sürdürülebilirliğe dönüştüren yenilik

 Yeşil Plastik artık bir gerçek

-Daha Düşük sera gazı salınımları
- %100 yenilenebilir hammaddelerden elde edilmiş
- Geri dönüştürülebilir

Yenilenebilir kaynaklarda elde edilen Polietilen yeniliğe yapılan yatırımların ve Braskem'in çevreye olan duyarlığının sonucu olarak ortaya çıktı. Yeşil PE tarafından katkıda bulunulan sürdürülebilir gelişme, endüstrinin üretim zinciri, müşteriler ve toplum için bir katma değer yaratırken sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da yardım ediyor.

Braskem'in Yeşil Plastik ürünleri plastik üretim zincirinde yeni bir sayfa açıyor ve bu sayede yenilik ve sürdürülebilir çözümleri ortaya çıkarıyor.


Yeşil Polietilen yüksek performans ve işlenebilirliği bir araya getirirken, yenilenebilir hammaddelerin kullanılması da küresel ısınma gibi önemli bir soruna da çözüm olanağı sunuyor.


'I'm Green' (Ben Yeşilim) tescilli markası ile Braskem'in Yeşil Plastik malzemerinden yapılmış son ürünleri tanımak mümkün oluyor. Bu geliştirilen etiket sayesinde yenilenebilir ürünlere değer verren büyüyen toplumla kolay ve direkt olarak iletişim kurulması sağlanıyor. Ürünü kullanan müşterilerin de ürünlerine katma değer sağlaması ve daha sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapmalarına yardım ediyor.Yenilenebilir Hammadde

Tüm Üretim Zinciri için Sürdürülebilir Gelişme

Yeşil Plastik Brezilya'nın gelişmiş şeker kamışı ve etanol endsütrileriyle Braskem teknolojisinin, yenilikçi fikirlerinin ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığının kombinasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu sayede tüm üretim zinciri bir fayda sağlamış oldu.

Brezilya: etanol üretimi için çağrı ve çevreye saygı.
Amazon Yağmur ormanlarına ve gıda üretimine sıfır etki 

Brezilya yaklaşık 330 milyon hektarlık ekilebilir alana sahip. Şeker kamışı ekimi bunun 9.2 milyonunu kullanırken, soya için 24.2 milyon, mısır ekimi için ise 13.8 milyon hektarlık alan kullanılıyor. Hayvancılık ise 172 milyon hektarlık bir alan kullanıyor.

Amazon bölgeinden 2000 kilometreden daha uzakta yer alan Sao Paulo eyaleti Brezilya'nın ana şeker kamışı üretim bölgesidir ve ülkenin üretiminin %60'ını sağlamaktadır. Amazon bölgesi şeker kamışı üretimi için uygun bir iklime sahip değildir ve bu sebeple de 'Şeker Kamışı Bölgesi'nin dışında kalmaktadır. Bu sayede şeker ve etanol tesislerinin bölgede işletim lisansı almaları da engellenmektedir.

Brezilya'nın şeker ve etanol endüstrisinin profesyonelliği sayesinde;  ekim ve bitkilerin biyoelektrik üretimine hazırlanması konularında arttırılmış makineleştirme sayesinde şeker kamışı ekiminden biyopolimer üretimine kadar bütün işlemin sürdürülebilirliği ve rekabetçiliği sağlanmaktadır.

Brezilya'nın Kullanılabilir alanlarının yaklaşık %1.4'lük kısmı etanol üretimi için kullanılmaktadır.

Yıllık üretim kapasitesi olan 200.000 ton Yeşil Polietilen için 65.000 hektar şeker kamışı gerekmektedir. Bu miktar Brezilya'nın kullanılabilir alanlarının sadece %0.02'sini kapsamaktadır.

Etanol Üreticileri için İş Ahlakı

Doğal kaynakların sorumlu bir şekilde yönetilmesi konusunda uzmanlaşmış olan Bağımsız Danışman Firması ProForest'in destekleri ile, Braskem, etanol muhafaza zincirini yönetme projesinin bir parçası olarak, etanol sağlayıcıları için bir İş Ahlakı belirledi. Amaç potansiyel sağayıcıları, Braskem'in etanol sağlayıcıları arasına girebilmeleri için asgari sosyal ve çevresel gereklilikler hakkında yönlendirebilmek. Bu sayede Braskem etanol zinciri ile olan ilişkilerini güçlendirerek, sürdürülebilir gelişmeye olan katkısını da genişletebilmektedir.


Bu bağlamda, alanlarda çöplerin yakılması için, biyoçeşitlilik için, çevresel eylemler, insan ve işçi hakları için ve ürün yaşam döngüleri üzerine yapılan çalışmalarla ilgili bilgilerin erişilebilir hale getirilmeleri için çeşitli önlemlerin alınması öngörülüyor. Yürütülen bu kurallar Brezilya hukukunu da göz önünde bulundurarak, Sao Paulo eyaleti Tarım ve Çevre Protokolünde belirtilen yönergeler model alınarak detaylandırılıyor. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler, Brezilya Tarımsal ve Ekolojik Şeker Kamışı Kurumları ve Şeker Kamışı İşçileri için Koşulların iyileştirilmesine dair kurumların kuralları da göz önünde bulunduruluyor.

Türkiye pazarında Braskem Yeşil Polietilen ürünleri Kumru Kimya firması tarafından tedarik edilmektedir. Ürün çeşitleri ve detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kumrukimya.com/braskem-green.htm

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.