14 Ağustos 2013 Çarşamba

Biyopolimerler balıkları daha sağlıklı yapabilirler mi


Metabolix Atlantic Somonu üzerinde bitki türevli PHB'nin besleyici yararlarını araştırıyor.

Veriler Atlantik somonunun en çok yetiştirilen somon türü
olduğunu gösteriyor
NOAA verilerine göre su ürünleri yetiştiriciliği günümüzde 100 milyar dolarlık bir endüstri ve her sene de büyümeye devam ediyor. (1) Bu endüstri beslenmelerimizi geliştiren mükemmel gıda kaynakları sağlıyor ve özellikle gıda yetersizliği çeken ülkelerine iyi bir protein kaynağı ekliyor. BM'nin Gıda ve Tarım Organizasyonu tahminlerine göre bu düşük gelirli ülkelerdeki hayvansal proteinlerin %20'den fazlası balıklardan elde ediliyor. Daha sağlıklı ve kararlı bir balık stoğu yaratabilmek küresel çapta su ürünleri yetiştiriciliğinin devam ettirilmesi konusuda önem taşıyor.

Bu yararları oluşturabilmek adına atılacak en önemli adım, su yetiştiriciliğinde kullanılan yemlerin geliştirilmesi. Metabolix firması da bu amaçla başta Atlantik somonu olmak üzere bir yem bileşeni olarak polihidroksibütiratın kullanılması konusunu araştırmaya başladı.

Polihidroksialkonat ailesinin en basit üyelerinden biri olan polihidroksibütirat (PHB), geliştirilmiş yemlerin üretilmesi için potansiyel bir bileşen. PHB'nin yem bileşeni olarak eklendiği çalışmalarda , biyopolimerin levreklerin diyetine ek bir besin değeri sağladığı gösterildi. Aynı zamanda yem çevrim değerlerinin ve birçok su hayvanındaki prebiyotik etkilerin de arttığı görüldü. (2) Örnek olarak araştırmalar sonucu tuzlu su karideslerinin PHB ile beslenmeleri sonucunda antibiyotik dirençli patojen bakteriler tarafından enfeksiyona uğraması engellendiği görüldü.

Günümüze kadar, PHB içeren beslenme şeklinin Atlantik somonuna etkisi değerlendirilmedi. Fakat Metabolix The Camelina projesi ile birlikte çalışarak, Memorial University of Newfoundland ve Dalhousie Univerisity ortaklığıda, Genome Atlantic tarafından düzenlenen çalışmada, Atlantik somonlarını dietlerine eklenen farklı miktarlardaki PHB'nin somoların sağlığına, kilo almasına ve besinden yararlanma oranına etkilerini araştıracak.

Yağ tohumu Camelina sativa da çalışmanın bir parçası olarak incelenecek. Geleneksel olarak kullanılan balık yemi, Camelina'dan elde edilen tohumlu yem ile değiştirilerek somonun sağlığı üzerindeki etkilerine bakılacak. Camelia tohumlu yemlerin özellikle su ürünleri yetiştiriciliğinde etobur balıkların yemlerine katılan maliyeti yüksek balık yağlarının ve balıkların yerine geçmesi düşünülüyor. Şu anda kullanılan bu iki içeriğin en önemli sorunu sürdürülebilirlik ve fiyat değişkenliği ve bu sorunların Camelina kullanımıyla aşılabileceği düşünülüyor.

Daha önce Metabolix tarafından PHA'ları bakteri ve bitkiler tarafından ürettirebilmek amaçlaı biyosentetik yolizi mühendislikleri yönünde harcanan çabalar PHB'nin yem bileşeni olarak ekonomik bir şekilde kullanımına yönelik üretilmesi için platformlar ortaya çıkardı.

Bu çalışma da Dr.Barbara Walter-Kimmerie tarafından Şubat 2013'te yemin hazırlanması ile başladı. Kendisi Global Metabolik İş Müdürü olan Kimmerie, çalışmanın deney tasarımını ve amaçlarını da Norveç'in Trondheim kentinde 9-12 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Aquaculture Europe 2013 kongresinde sunacak. Çalışmanın detayları için Dr.Kimmerie'nin 'Poli beta hidroksibütirat'ın Atlantik Somonlarının Yem Çevrim oranına, Bağarsak Mikrobiyal Topluluklarına ve Bağarsak Gen ifadelerine etkisi' adlı posteri incelenebilir. (3)

Konuyla ilgili veriler bu sene içerisinde toplanacak ve çalışmanın sonuçları gelecek yaz ayları itibariyle elde edilecek. 

Kaynaklar: 
1- http://www.nmfs.noaa.gov/aquaculture/faqs/faq_aq_101.html
2- http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00253-009-2414-9
3- https://www.was.org/easonline/AbstractDetail.aspx?i=1897

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder