Ana içeriğe atla

Biyopolimerler balıkları daha sağlıklı yapabilirler mi


Metabolix Atlantic Somonu üzerinde bitki türevli PHB'nin besleyici yararlarını araştırıyor.

Veriler Atlantik somonunun en çok yetiştirilen somon türü
olduğunu gösteriyor
NOAA verilerine göre su ürünleri yetiştiriciliği günümüzde 100 milyar dolarlık bir endüstri ve her sene de büyümeye devam ediyor. (1) Bu endüstri beslenmelerimizi geliştiren mükemmel gıda kaynakları sağlıyor ve özellikle gıda yetersizliği çeken ülkelerine iyi bir protein kaynağı ekliyor. BM'nin Gıda ve Tarım Organizasyonu tahminlerine göre bu düşük gelirli ülkelerdeki hayvansal proteinlerin %20'den fazlası balıklardan elde ediliyor. Daha sağlıklı ve kararlı bir balık stoğu yaratabilmek küresel çapta su ürünleri yetiştiriciliğinin devam ettirilmesi konusuda önem taşıyor.

Bu yararları oluşturabilmek adına atılacak en önemli adım, su yetiştiriciliğinde kullanılan yemlerin geliştirilmesi. Metabolix firması da bu amaçla başta Atlantik somonu olmak üzere bir yem bileşeni olarak polihidroksibütiratın kullanılması konusunu araştırmaya başladı.

Polihidroksialkonat ailesinin en basit üyelerinden biri olan polihidroksibütirat (PHB), geliştirilmiş yemlerin üretilmesi için potansiyel bir bileşen. PHB'nin yem bileşeni olarak eklendiği çalışmalarda , biyopolimerin levreklerin diyetine ek bir besin değeri sağladığı gösterildi. Aynı zamanda yem çevrim değerlerinin ve birçok su hayvanındaki prebiyotik etkilerin de arttığı görüldü. (2) Örnek olarak araştırmalar sonucu tuzlu su karideslerinin PHB ile beslenmeleri sonucunda antibiyotik dirençli patojen bakteriler tarafından enfeksiyona uğraması engellendiği görüldü.

Günümüze kadar, PHB içeren beslenme şeklinin Atlantik somonuna etkisi değerlendirilmedi. Fakat Metabolix The Camelina projesi ile birlikte çalışarak, Memorial University of Newfoundland ve Dalhousie Univerisity ortaklığıda, Genome Atlantic tarafından düzenlenen çalışmada, Atlantik somonlarını dietlerine eklenen farklı miktarlardaki PHB'nin somoların sağlığına, kilo almasına ve besinden yararlanma oranına etkilerini araştıracak.

Yağ tohumu Camelina sativa da çalışmanın bir parçası olarak incelenecek. Geleneksel olarak kullanılan balık yemi, Camelina'dan elde edilen tohumlu yem ile değiştirilerek somonun sağlığı üzerindeki etkilerine bakılacak. Camelia tohumlu yemlerin özellikle su ürünleri yetiştiriciliğinde etobur balıkların yemlerine katılan maliyeti yüksek balık yağlarının ve balıkların yerine geçmesi düşünülüyor. Şu anda kullanılan bu iki içeriğin en önemli sorunu sürdürülebilirlik ve fiyat değişkenliği ve bu sorunların Camelina kullanımıyla aşılabileceği düşünülüyor.

Daha önce Metabolix tarafından PHA'ları bakteri ve bitkiler tarafından ürettirebilmek amaçlaı biyosentetik yolizi mühendislikleri yönünde harcanan çabalar PHB'nin yem bileşeni olarak ekonomik bir şekilde kullanımına yönelik üretilmesi için platformlar ortaya çıkardı.

Bu çalışma da Dr.Barbara Walter-Kimmerie tarafından Şubat 2013'te yemin hazırlanması ile başladı. Kendisi Global Metabolik İş Müdürü olan Kimmerie, çalışmanın deney tasarımını ve amaçlarını da Norveç'in Trondheim kentinde 9-12 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Aquaculture Europe 2013 kongresinde sunacak. Çalışmanın detayları için Dr.Kimmerie'nin 'Poli beta hidroksibütirat'ın Atlantik Somonlarının Yem Çevrim oranına, Bağarsak Mikrobiyal Topluluklarına ve Bağarsak Gen ifadelerine etkisi' adlı posteri incelenebilir. (3)

Konuyla ilgili veriler bu sene içerisinde toplanacak ve çalışmanın sonuçları gelecek yaz ayları itibariyle elde edilecek. 

Kaynaklar: 
1- http://www.nmfs.noaa.gov/aquaculture/faqs/faq_aq_101.html
2- http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00253-009-2414-9
3- https://www.was.org/easonline/AbstractDetail.aspx?i=1897

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.