Ana içeriğe atla

Dünya çapında araba devleri biyoplastik malzemelere göz kırpıyor.
Başta çevresel faydalar ile işe başlansa da, araba üreticileri ve onların tedrikçileri, kompostlanabilir olmayan biyobazlı malzemelerden ne tür ek bi fayda sağlanabileceği sorularını soruyorlar. Bir avantaj ise tabi ki daha hafif ve düşük maliyetli araçlar.

Plastics Europe endüstri kurumuna göre otomobillerde temel kural yüzde 5’lik düşük ağırlığın yüzde 3’lük yakıt tasarrufu sağlayacağı yönündedir.

Fakat ağırlık avantajı kesin değildir. Belçika bazlı Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) bildirdiğine göre bazı klasik polilaktik asit gibi biyoplastikler petrol bazlı türevlerine göre daha yüksek yoğunluğa sahiptir.

ACEA soya bazlı koltuk süngerleri ve döşemelerinin de daha ağır olabileceğini belirtiyor. Ford ve Fiat’a göre soya bazlı koltukları, geleneksel malzemelerden yapılan türevlerine göre aynı ağırlıklardalar. Doğal lifle desteklenmiş plastikler ise, yerini aldığı malzemeye göre yüzde 5 ile 15 arasında ağırlık avantajı sağlayabiliyor.

Geleneksel plastiklere göre biyoplastiklerin avantajı sürekli değişen petrol fiyatlarından çok fazla etkilenmemeleri. ACEA sözcüsü, petrol kaynaklarının azalmasıyla birlikte biyoplastiklerin bu öneminin giderek artacağını belirtiyor.

Bunlara rağmen çevresel yararlar hala oldukça önemli. Kaynak malzeme ne olursa olsun, plastikler düşük ağırlıkta ve maliyeti uygun malzemeler, diyor Plastics Europe sözcüsü Thomas Bauwens. Bunun üzerine, biyoplastikler çevresel etkilere de olumlu yönde katkı sağlayacaksa, araba üreticileri biyoplastikleri seçmekle daha ilgili olacaklar.

Gerçekten de üreticiler ilgililer. Ford Motor firmasının sürdürülebilir iş stratejileri müdürü John Viera, değişken enerji pazarına daha az bağımlı olmak, biyoplastiklerin yararlarından sadece bir tanesi diyor.

Ford’un soya bazlı köpüğü koltuk yastıklarında kullanması tedarik zincirinde petrol kullanımını yıllık 2300ton civarında azaltırken, karbon dioksit emisyonlarını da 9000 MT oranında düşürdü.


Ford soya bazlı koltuklarıyla ağırlık avantajı sağlayamazken, balpeteği yapısındaki geleneksel plastikler ile yüzde 20 oranında ağırlık avantajı sağlayarak yakıt ekonomisini arttırıp karbon emisyonlarını bu sayede azaltabiliyor. Yüzde 24’e kadar yenilenebilir kaynaklardan oluşan bu koltuk arkalıkları bütün Ford araçlarında bulunuyor. Aynı zamanda yıllık üretilen araçların yüzde 75’I koltuk başlıklarında soya bazlı köpük içeriyor. 2013 Fusion, F-150, Taurus ve Explorer modelleri için de bu durum geçerli.

Firma aynı zamanda doğal lifler üzerine araştırmalarını devam ettiriyor. Bu kaynaklar arasında kalıp cisim plastik parçalarında pirinç kabukları ve hindistan cevizi katkıları gibi malzemeler bulunuyor. Bu sayede üretimde petrole bağımlılığı azaltırken, parçaları daha hafif ve daha doğal gözüken bir hale getirmek amaçlanıyor.

Viera, ekibin yüzde 30 oranında doğal lifler içeren formüller üzerinde araştırmalar yaptığını ve bu sayede talk ve cam gibi otomotiv sektöründeki plastik kompozit formülasyonlarındaki malzemelerin yerini almaları hedefleniyor.

Biyoplastikler Ford arabaların kapılarında da görülebiliyor. Yeni Escape model arabaların kapı kapama panellerinde yarı yarıya oranda polietilen ile kenaf adlı tropik bir bitkinin lifleri ile oluşturulan kompozit malzeme petrol bazlı malzemelerin yerini aldı. Lignotock adlı yüzde 15 fenol formaldehit thermoset ve yüzde 85 ahşağ liflerinden oluşan karışım ile konvansiyonel cam elyaflı termoplastiklere göre daha hafif ve sessiz bir alternatif sağlanıyor.

Bir diğer otomotiv devi olan Toyota Motor Grubu da biyoplastikler sayesinde parça üretimlerinde karbondioksit emisyon oranını yüzde 20 oranında azalttı. Biyoplastik araba parçaları sayesinde hammaddeden son kullanıcıya geçen döngüde karbon nötralliği sağlanabiliyor. Yaşayan bitkiler havadaki karbondioksiti kullanarak yok ederken, kullanımı sonlanan parçalar termal bir işlem ile geri dönüştürülerek bu karbondioksiti tekrar ortama salıyor.

Toyota şeker kamışı bazlı PET malzemesini araç dolgularında ve diğer iç yüzeylerde ilk defa olarak kullandığını iddia ediyor. Kuzey Amerika’da şeker kamışı, tatlı patates ve mısırdan üretilen PLA ile diğer polimerler birleştiriliyor.

Biyoplastik işleme metodları arabanın hangi parçası olduğuna göre değişiyor. Kapı ve bagaj bölümü döşemelerinde PLA PET ile karıştırılıyor. Enjeksiyon kalıplanan bölgelerde ise ince çekilmiş PLA polipropilen içerisine yayılıyor.

Toyota’nin Prius, Corolla, Matrix, RAV4 ve Lexus RX 350 gibi birçok modelinde soya bazlı koltuk yastıkları bulunuyor. Lexus HS 250 ise birçok döşemesinde ve yastıklarında biyobazlı parçalara sahip. Toyota 2015 yılı itibariyle bütün plastik bileşenlerinin en az yüzde 20’sinin biyoplastiklerden yapılmasını hedefliyor.


Japonya’nın Mazda Motors firması da endüstride iki tane ilk konusunda iddialı: Premacy Hydrogen RE Hybrid arabasının iç donanımlarında bitki türevli içeriğin yüzde 80 üzerinde olması, ve koltuk yüzeylerinde yüzde 100 bitki türevli biyokumaş kullanılması.

Amerika bazı Almanya’nın BMW firmasına kapı paneli üreten Johnson Controls firması da geleneksel malzemelere göre yüzde 20 daha hafif olan ahşap lifleri ve plastic karışımından oluşan malzemeyi sağlıyor. Bu malzeme de yeni BMW 3 Serisi arabalarında kullanılması ve bu sayede yakıt performansının arttırılması planlanıyor.

Biyoplastikler arabaların dış bileşenlerinde henüz kullanılmadı. Maliyetler, dış parçalar iç bileşenler ölçeğinde fazla üretilmediğinden dolayı bir engel. Bunun dışında Cereplast Corp adlı nişasta bazlı reçine üreticisi Genel müdürü Frederic Sheer’a göre biyoplastiklerde güç gereksinimi de tam karşılanamıyor.

Daha dayanıklı biyoplastiklerin yakın zamanda piyasada yerini alacakları tahmin ediliyor. Aynı zamanda yenilenebilir ve geleneksel plastikler arasındaki fiyat farkının da yapılan çalışmalar ve artan petrol fiyatları doğrultusunda azalacağı tahmin ediliyor.

Avrupa pazarı toparlandıkça yakıt tasarrufu sağlayan daha hafif malzemelerle üretilmiş araçlar için biyoplastik kullanımı da artacağı düşünülüyor.

Kaynak: http://www.plasticsnews.com/article/20120731/NEWS/307319980/automotive-giants-turn-to-bioplastics-worldwide

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.