1 Ağustos 2013 Perşembe

Evonik firması laurik asit bazlı PA12 geliştiriyor

Evonik firması Slovakya'nın Slovenska Lupca kentinde omega amino lorik üretmek amaçlı bir pilot tesisi çalıştırmaya başladığını açıkladı. Geliştirilen bu ürünün petrol bazlı lorin laktam (LL) monomerine alternatif olması düşünülüyor.

LL hali hazırda polyamid 12 (PA 12) polimerinin üretiminde hammadde olarak kullanılıyor. PA12 hammaddesi de özellikle otomobil endüstrisi için çok önemli bir kimyasal olarak gözüküyor. Özellikle kablo bağı, kablo yalıtımı, enjektör memeleri, esnek hortumlar, ve birçok ateşleme sistemi parçasında kullanılıyor.

Geçen sene Mart ayında Almanya'nın Marl kentindeki Evonik siklododekatrien (CDT) tesisinde çıkan yangın sonucu PA12 stokları dünya çapında kritik bir düzeye inmişti. CDT kimyasalı butadienin halkalı yapı haline gelmesi ile üretiliyor ve lorin laktam üretiminde hammadde olarak kullanılıyor.

Dünya çapında az sayıda PA-12 üreticisi bulunuyor. Bu üreticiler Evonik, Arkema, Ube Endüstrileri ve EMS-Grivory olarak sıralanıyor. Evonik kendi CDT'sini üretiminde kullanan tek üretici olarak göze çarpıyor.

Evonik'e göre ALS de uzun vadede tamamen aynı PA 12 bileşiğini kullanacak ve bu sayede butadien bazlı PA12 üretimini tamamlayıcı bir şekil alacak. ALS üretiminde kullanılan besleme stoğu ise palmiye yağı ki Evonik bu ürünü diğer kimyasal ürünler için de üretiminde baz olarak kullanıyor.

Evonik'ten Gregor Hetzke de bu yeni alternatif hammaddenin kısıtlı fosil kaynaklarına olan bağımlılığı azaltıcağını belirtiyor.

Evonik an itibariyle Singapur'daki petrol bazlı PA12 tesisi için planlamalar yapıyor. Geçen seneki PA12 stok sıkıntısında, Evonik CDT bazlı PA12 ürünlerine alternatif olarak VESTAMID Terra DD (PA 10, 12) adlı %45 yenilenebilir kastor yağı kaynaklarından üretilen ürünü piyasaya sundu.

O zamanlarda da Evonik biyobazlı PA 10,12 polyamidlerini PA12 ile aynı özelliklere sahip olacak şekilde modifiye etmenin mümkün olduğunu belirtmişti. Evonik aynı zamanda Çin'in Şangay kentinde VESTAMID Terra poimer (biyo bazlı PA 6,10 ve PA 10,10) üretim tesisinin de üretim kapasitesini arttırıyor. 

2013'ün ikinci yarısı itibariyle biyobazlı naylon polimerizasyonu için düşünülen yeni kapasitenin de devreye alınması bekleniyor.

Lorik asit bazlı PA 12'nin ticari üretimine başlangıç tarihi ile ilgili henüz bir bilgi ise mevcut değil.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder