Ana içeriğe atla

Metabolix Samsung İş ortaklığı Büyüyor

Metabolix iki gün önce şirketin ikinci çeyrek gelirlerinin açıklandığı konferans toplantıda Samsung'un kimyasal bölümü ile olan ortaklığını genişleteceğini açıkladı. Metabolix, şirketlerinin Samsung Kimyasalları Şirketi (SFC) ile dünya çapında biyobozunur polimerleri pazarlamak odaklı bir işbirliğine resmi olarak girdiğini belirtti.

Bu işbirliği ile birlikte Metabolix PHA ürününü ortaya koyarken, SFC de diğer biyobozunur biyopolimerler olan PBAT (polibütilen adipat koterefitalat), PBS (polibütilen süksinat) gibi polimerleri sunacak. Metabolix SFC şirketiyle 2012'nin başından beri çalışıyor. Metabolix PHA ürünlerini PBAT, PBS, PLA ve nişasta gibi biyopolimer ürünleri ile birleştirerek yüksek değerli uygulamalara yönelik yeni polimerler geliştiriyor.

Metabolix Genel Müdürü Rick Eno: 'Çok çeşitli ürünlerimiz var ve buna göre de bölgesel olarak pozisyon alabiliyoruz. Samsung ile işbirliği içinde çalışarak özel uygulamaları baz alan tedarik zincirlerine de doğru bir şekilde yaklaşmanın yolunu belirlemeye çalışacağız. Bazı durumlar olabilir ki Samsung Metabolix ürünlerini, Metabolix de Samsung ürünlerini pazarlayacak.'

Eno aynı zamanda karışık biyopolimer formüllerinin şirkete sermaye açısından da yük getirmediğini belirtiyor. 

Metabolix ikinci çeyrek gelir raporundan bazı satır başları da aşağıdaki gibi:

PHA kapasitesi

Metabolix yıllık PHA üretim kapasitesini 10-20milyon dolarlık bir yatırımla 10000 tona çıkarmayı planladığını duyurdu. Yakın vadeli plan bu 10bin tonluk rakamı hem saf PHA uygulamalarında hem de polimer karışımlarında kullanmak. Samsung ile olan işbirliği de bu planın bir parçası.

Yılın başında Çin'deki PHA üreticisi Tianjin GreenBio Materials ile PHA tedariği konusunda ortaklığa girdi. Çinli şirketin de yıllık 10bin tonluk üretim kapasitesi bulunuyor.

Geçtiğimiz sene İspanya'daki Antibioticos şirketiyle olan üretim ortaklığı projesi için ise henüz bir başlangıç tarihi belirlenmiş değil.

Üretim güncellemeleri

Firma film pazarının Metabolix işinin büyüyen bir kısmı olduğunu belirtiyor. Özellikle Mvera B5008 kompostlanabilir film ürününün geçen sene piyasaya sunulmasıyla birlikte uzun vadeli kontratlar ile dönüştürücülerle ilişkilerin kurulması planlanıyor.

2012'nin sonlarında firma PVC hammaddesi için PHA bazlı  darbe geliştiricisini üretti. An itibariyle de potansiyel müşterilerle yüksek değerli uygulamalar için görüşmeler devam ediyor.


Metabolix aynı zamanda biyobozunur lateks ürünü ile ilgili de çalışmalar yapıyor. Son olarak da C3 ve C4 kimyasal programı kapsamında PHA bazlı butanediol (BDO), Gama bütirolakton (GBL) ve akrilik asit üretimi çalışmalarına da devam ediliyor. Genel müdür Eno, biyo-akrilik (C3) teknolojisine artan bir ilgi olduğunu ve özellikle boya ve bebek bezi gibi pazarlarda fark yaratan bir faktör olacağı öngörülüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …