6 Ağustos 2013 Salı

PHA üretimi için yeni ve düşük maliyetli bir yöntem

PHA polimeri bakterilerde üretilip
hücre içinde depolanıyor
Parco Scientifico e Tecnologico della Sicilia (PSTS), Catania, İtalya'daki araştırmacılar biyobozunur polimer üretimi için yeni bir yöntem geliştirdiler. Buna göre PHA (polihidroksialkonat) Psudomonas corrugata bakterisi tarafından sentezleniyor.

Maliyet Avantajı Yüksek

Ana avantaj maliyet yönünde. Proje ekip üyesi Marina Carruba, geleneksel plastiklerin üretim maliyetleri kg başına 1 USD civarındayken, bitki nişastasından elde edilen biyoplastiklerin kg başına 5USD dolayında. Fakat PHA kg başına 0.4-0.6USD aralığında üretilebiliyor diyor.

Bir diğer avantaj ise, kimyasal ve yapısal özellikleri sayesinde PHA, kağıt ve doğal lifler gibi diğer malzemeler ile birleştirilebiliyor. Uluslararası tanınan Oranfres markasıyla da bilinen Sicilyalı girişimci Salvatore Torrisi bu patentlenmiş yöntemi uygulamaya geçirmek istiyor.

Gelişim için büyük potansiyel

Torrisi PHA ürünlerine yatırım yapmak istediğini belirtiyor. Aynı zamanda PSTS teknoloji parkının yönetiminde de söz sahibi olan Torrisi, PSTS'nin gelişim için çok büyük potansiyeli olduğunu ve bunu da endüstriyel amaçlara hizmet eden aktiviteler sayesinde olabileceğini belirtiyor. PSTS büyük oranda Sicilya eyalet hükümeti tarafından kontrol ediliyor.

Endüstri uzmanı Torrisi'ye göre bütün bu projeler, geniş bir üniversite ağı, araştırma merkezleri ve firmalar tarafından da destekleniyor. Sicilya bölgesinin başkenti olan Catania'da yürütülen araştırma projesi 3.6 milyon Euro'luk bir bütçe ile destekleniyor. Bütçe ise Pon Ricerca adı verilen İtalya Eğitim Bakanlığının özel bir desteği tarafından sağlanıyor.


Kaynak: pstsicilia.it (Bioplastics Magazine 03/2013)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder