12 Ağustos 2013 Pazartesi

Pirinç Kabuğu Destekli Plastikler Ford Kamyonlarında

2014 yılından itibaren pirinç kabukları da Ford F-150 kamyonlarında kullanılan sürdürülebilir malzemeler arasına girecek. Pirinç kabuğu ile desteklenmiş plastik, elektrik donanımında kullanılacak.

F-serisi kamyonlarda kullanılan diğer çevre duyarlı malzemeler arasında soya filizi ve endüstri artığı geri dönüştürülmüş pamuk bulunuyor. 2014 model Ford F-150 10 kot pantalon, 26 havlu ve ya 31 T-shirt'e eş değer malzemeyi halı yalıtımı ve ya ses yalıtımı için kullanıyor.

Ford kamyonlarının sert görünümlerinin altında yeşil olabileceklerini pirinç kabuklarını kullandıkları yenilenebilir malzemeler listesine ekleyerek gösteriyor.

Pirinç kabukları tane pirinçlerin yan ürünü olarak ortaya çıkıyor. Firmanın ilk yılda 45000 pound kabuk ihtiyacı olacak.

Malzeme Arkansas'taki çiftliklerden tedarik edilecek ve talk bazlı destekle elde edilen polipropilen kompozitine alternatif olacak.

F-serisi kamyonlarda kullanılan sürdürülebilir malzemeler arasında:

Geri dönüştürülmüş pamuk: ses yalıtımı amaçlı kullanılıyor, her bir araçta 10 kot pantalon yapımı için kullanılmaya eş değer malzeme kullanılıyor.

Soya fasulyesi: Koltuk döşemeleri, arkalıkları ve başlıklarının yapımında kullanılıyor.

Geri dönüştürülmüş halı: Bazı F-150 kamyonlarında EcoLon adlı yüzde 100 geri dönüştürülmüş halılardan yapılan naylon reçinesinden üretilmiş silindir kapağı bulunuyor.

Kaynak: http://www.prnewswire.com/news-releases/built-ford-green-sustainable-materials-make-americas-best-selling-truck-environmentally-friendly-and-tough-218531421.html


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder