3 Eylül 2013 Salı

Oxo-bozunur torba üreticisi firmaya ceza darbesi

Yeni Zelanda plastik torba üreticisi Auckland Bölge Mahkemesi tarafından yanlış yönlendirici çevresel iddialar yapması sonucu 30bin dolarlık cezaya çarptırıldı. Pacrite Industries firması Greensac ve The Green One ürünlerinin çevre dostu olma ve oxo-bozunurluk ile ilgili iddiaları için 10 suçtan dolayı cezaya çarptırıldı.

Firma ürettikleri katkı maddesi içermesi sayesinde oxo-biyobozunur hale gelen torbalarının geleneksel plastik torbalara göre çevre için daha iyi olduğunu iddia ederken, reklamlarında torbaların atık yığma bölgelerinde de oxo-bozunur olduğunu belirtiyordu. Bu iddia hem torbaların üzerinde, hem firma web sitesinde hem de satıcılar tarafından çıkarılan broşürlerde belirtiliyordu.

Ticaret komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda oxo-biyobozunur plastik torbaların teknik olarak laboratuvarda parçalandığının doğru olduğu tespit edildi fakat gerçek hayatta torbaların bu işlemden geçebileceği şeklinde açıklamaların yanıltıcı olduğu belirtildi. Bu durum, evlerde çöp için kullanılacak olan bu torbaların atık yığma bölgelerine ulaşması ve burada üstlerinin kapanması ile birlikte işlemin yeterli oksijen olmadan gerçekleşemiyeceği için oxo-bozunmanın da gerçekleşmemesi sebebiyleydi.

Yargıç Collins, firmayı mahkum ederken, ürünlerini çevresel avantajları ile pazarlamak isteyen tüccarların bu iddialarını gerçekten sağlayabileceklerini gösterme sorumlulukları olduğunu belirtti. Pacrite'nin bütün pazarlamasını ürünün bu çevresel avantajı üzerine yaptığını ve bu konunun da toplum için artan bir önem ve hassasiyet seviyesinde olduğunu da ekledi.

Ticaret Komisyonu başkanı Hutton, ürünlerin geleneksel torbalara göre çevre içinb daha iyi olmadıklarını çünkü bozunmalarının tek yolunun yüzey üzerinde yatması, oksijene maruz kalması ya da potansiyel olarak atık yığınlarının yüzeylerinde kalması olduğu belirtti.


Bu tip torbaların artık üretilmediği ve komisyonun da bu durumdan memnun olduğu belirtildi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder