Ana içeriğe atla

K-Fair 2013'te Biyoplastik Firmaları Serisi- 2

K2013 kapsamında hazırladığımız yazı dizisinde bahsedeceğimiz ikinci firma INVISTA.

Invista polyamid polimerleri değer halkasında yenilikler peşinde koşmaya devam ediyor. Firmanın Mühendislik polimer ürünlerinin yaında, şirket kendi biyoteknoloji kapasitesini yaratarak ürünlerinin ve ara ürünlerinin üretimi için biyolojik yollar bulmak için fırsatlar arıyor.

2012 Ağustos ayından itibaren, INVISTA üç adet biyoteknoloji alakalı iş birliğini duyurmuştu. Bu işbirliklerinin öncelikle odak noktalarından biri de biyolojik esaslı bütadien üretmek.


LanzaTech, Arzeda ve SilicoLife firmaları ile yapılan bu işbirlikleri sayesinde INVISTA'nın biyo-esaslı bütadien üretimi ve diğer yenilikler konusundaki gelişmeleri hızlandırması bekleniyor. Biyoteknoloji inovasyonları ve mühendislik polimer ürünleri kapasitesiyle, INVISTA'nın biyoplastik alanına önemli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…