Ana içeriğe atla

K-Fair 2013'te Biyoplastik Firmaları Serisi- 2

K2013 kapsamında hazırladığımız yazı dizisinde bahsedeceğimiz ikinci firma INVISTA.

Invista polyamid polimerleri değer halkasında yenilikler peşinde koşmaya devam ediyor. Firmanın Mühendislik polimer ürünlerinin yaında, şirket kendi biyoteknoloji kapasitesini yaratarak ürünlerinin ve ara ürünlerinin üretimi için biyolojik yollar bulmak için fırsatlar arıyor.

2012 Ağustos ayından itibaren, INVISTA üç adet biyoteknoloji alakalı iş birliğini duyurmuştu. Bu işbirliklerinin öncelikle odak noktalarından biri de biyolojik esaslı bütadien üretmek.


LanzaTech, Arzeda ve SilicoLife firmaları ile yapılan bu işbirlikleri sayesinde INVISTA'nın biyo-esaslı bütadien üretimi ve diğer yenilikler konusundaki gelişmeleri hızlandırması bekleniyor. Biyoteknoloji inovasyonları ve mühendislik polimer ürünleri kapasitesiyle, INVISTA'nın biyoplastik alanına önemli bir katkıda bulunması bekleniyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …