Ana içeriğe atla

Rennovia yüzde yüz biyobazlı naylon üretti

Rennovia'nın yaptığı duyuru ile ve %100 biyobazlı RENNLON naylon 6,6 numunelerinin gönderilmesi ile birlikte birlikte %100 biyo-esaslı naylon 6,6 üretme yönündeki macera meyvelerini vermiş oldu. Böylelikle dünya çapında ilk olarak tamamen biyo-esaslı naylon 6,6 üretilmiş oldu. Biyo-esaslı naylon Rennovia'nın biyobazlı adipik asit ve heksametilenediamin (HMD ya da HMDA) ürünlerinden oluşuyor. Rennovia'nın ürettiği bu ürünün ilk numunelerini test edecek olan firmanın ismi ise henüz açıklanmıyor.

Geçen Nisan ayında Rennovia'nın biyobazlı adipik asit ve HMDA ürettiğine dair haberler gelmişti. Rennovia, HMD'yi kendi özel kimyasal katalitik proses teknolojisi ile glikozdan üretirken, adipik asidi ise glikozun aerobik oksidasyonu ile glukarik aside dönüştürülmesinden ve daha sonra hidrodeoksijenasyon yolu ile adipik asite dönüştürülmesinden elde ediyor.

Rennovia'nın biyo-HMDA'sı için glikoz hidrodeoksijenasyon ile anahtar ara ürüne çevriliyor ve daha sonra aminasyon reaksiyonu ile biyo-HMDA üretimi sonlanıyor. Hem biyo-adipik asit hem de biyo-HMDA için üretim maliyetleri de konvansiyonel petrol bazlı türevlerine %20-25 daha düşük olması tahmin ediliyor.

Firma küresel naylon 6,6 pazarının 6 milyar dolar değerinde yıllık 3milyar ton olduğunu belirtiyor. Naylon 6,6 polimeri yüksek performansa sahip bir mühendislik reçinesi olmakla beraber, özellikle gücü, hafifliği ve yüksek sıcaklıktaki performansı ile otomotiv pazarında sıkça tercih ediliyor. Bunlara ek olarak tekstil, halı ve teknik elyaflar gibi çeşitli elyaf uygulamalarında da kullanılıyor.

Rennovia biyo-adipik asit için ticari ünitesini 2014 yılı itibariyle pilot tesisi ile başlatmayı planlıyor ve kısa sürede yıllık 135bin tonluk üretime çıkmayı planlıyor. 2018 yılı itibariyle de ticari olarak üretime geçmeyi planlıyor. Her iki üretim de dışarıdan ortaklarla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Biyo-HDMA için ise hali hazırda başlatılmış bir pilot tesis bulunuyor. 2014 sonu itibariyle küçük ölçekte üretime başlanması hedefleniyor. Pilot tesislerde üretilecek olan ürünün ticari ürünü tamamen temsil etmesi bekleniyor. Rennovia'ya göre naylon 6,6 uygulamalarında kullanılabilmesi için hem biyo-bazlı adipik asit hem de HDMA'nın çok sıkı saflık özelliklerini sağlaması gerekiyor.

Hali hazırda biyo-adipik asit üretimi üzerinde çalışan diğer firmalar arasında Verdezyne, DSM, Amyris, Genomatica, BioAmber ve Aemetis firmaları bulunuyor. Bu firmaların kullandığı çeşitli yol izlerini aşağıda özetlenmiş olarak bulabilirsiniz.

-Adipik asite direk olarak fermentasyon
- Biyo-esaslı benzenden, kastor yağından, adipik aside
-Mukonik asitten adipik aside
-Biyobazlı butadienden adipik aside

-Glukarik asitten adipik aside

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.