Ana içeriğe atla

Rennovia yüzde yüz biyobazlı naylon üretti

Rennovia'nın yaptığı duyuru ile ve %100 biyobazlı RENNLON naylon 6,6 numunelerinin gönderilmesi ile birlikte birlikte %100 biyo-esaslı naylon 6,6 üretme yönündeki macera meyvelerini vermiş oldu. Böylelikle dünya çapında ilk olarak tamamen biyo-esaslı naylon 6,6 üretilmiş oldu. Biyo-esaslı naylon Rennovia'nın biyobazlı adipik asit ve heksametilenediamin (HMD ya da HMDA) ürünlerinden oluşuyor. Rennovia'nın ürettiği bu ürünün ilk numunelerini test edecek olan firmanın ismi ise henüz açıklanmıyor.

Geçen Nisan ayında Rennovia'nın biyobazlı adipik asit ve HMDA ürettiğine dair haberler gelmişti. Rennovia, HMD'yi kendi özel kimyasal katalitik proses teknolojisi ile glikozdan üretirken, adipik asidi ise glikozun aerobik oksidasyonu ile glukarik aside dönüştürülmesinden ve daha sonra hidrodeoksijenasyon yolu ile adipik asite dönüştürülmesinden elde ediyor.

Rennovia'nın biyo-HMDA'sı için glikoz hidrodeoksijenasyon ile anahtar ara ürüne çevriliyor ve daha sonra aminasyon reaksiyonu ile biyo-HMDA üretimi sonlanıyor. Hem biyo-adipik asit hem de biyo-HMDA için üretim maliyetleri de konvansiyonel petrol bazlı türevlerine %20-25 daha düşük olması tahmin ediliyor.

Firma küresel naylon 6,6 pazarının 6 milyar dolar değerinde yıllık 3milyar ton olduğunu belirtiyor. Naylon 6,6 polimeri yüksek performansa sahip bir mühendislik reçinesi olmakla beraber, özellikle gücü, hafifliği ve yüksek sıcaklıktaki performansı ile otomotiv pazarında sıkça tercih ediliyor. Bunlara ek olarak tekstil, halı ve teknik elyaflar gibi çeşitli elyaf uygulamalarında da kullanılıyor.

Rennovia biyo-adipik asit için ticari ünitesini 2014 yılı itibariyle pilot tesisi ile başlatmayı planlıyor ve kısa sürede yıllık 135bin tonluk üretime çıkmayı planlıyor. 2018 yılı itibariyle de ticari olarak üretime geçmeyi planlıyor. Her iki üretim de dışarıdan ortaklarla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Biyo-HDMA için ise hali hazırda başlatılmış bir pilot tesis bulunuyor. 2014 sonu itibariyle küçük ölçekte üretime başlanması hedefleniyor. Pilot tesislerde üretilecek olan ürünün ticari ürünü tamamen temsil etmesi bekleniyor. Rennovia'ya göre naylon 6,6 uygulamalarında kullanılabilmesi için hem biyo-bazlı adipik asit hem de HDMA'nın çok sıkı saflık özelliklerini sağlaması gerekiyor.

Hali hazırda biyo-adipik asit üretimi üzerinde çalışan diğer firmalar arasında Verdezyne, DSM, Amyris, Genomatica, BioAmber ve Aemetis firmaları bulunuyor. Bu firmaların kullandığı çeşitli yol izlerini aşağıda özetlenmiş olarak bulabilirsiniz.

-Adipik asite direk olarak fermentasyon
- Biyo-esaslı benzenden, kastor yağından, adipik aside
-Mukonik asitten adipik aside
-Biyobazlı butadienden adipik aside

-Glukarik asitten adipik aside

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…