Ana içeriğe atla

Biyo-Polietilenden yapılan şişeler

Biyo-polietilen (ya da Biyo-PE) Yeşil PE (Green PE) markasıyla ilk defa olarak Eylül 2010 yılında Brezilya şirketi Braskem tarafından piyasaya sunuldu.

Bio-PE şeker kamışından elde edilmiş biyoetanolden elde ediliyor ve bütün üretim zinciri ele alındığı zaman oldukça olumlu bir çevresel denge sağlıyor çünkü her ton üretim sırasında atmosferden 2.5 ton karbondioksiti ortadan kaldırıyor.

Biyo-PE torba ve benzeri film ürünleri ve enjeksiyon kalıplanmış ürünler gibi birçok farklı uygulama için kullanılmasının yanında sıkmalı kalıplama şişe uygulamalarında da artık sıkça kullanılıyor. Bu uygulamaların ilklerinden biri de Procter & Gambles şirketinin saç bakım ürününün şişesiydi.

İlaç şişeleri

Japon Takeda İlaç şirketi de artık hipertansiyon tedavi ürünleri Azilva'da (500 tabletlik büyük paketler için) biyo-polietilenin primer ambalaj konteynerlerinde hammalzeme olarak kullanılacağını duyurdu. Primer ambalaj bileşeni ilaç ürünüyle direk temas halinde olan bileşen olarak adlandırılıyor.

Takeda'nın biyo-PE şişeleri nem geçirgenliği, şok direnci ve tablet kalitesine potansiyel etki gibi birçok kritik fonksiyon için test edildi. Sonuçlar fonksiyonel olarak ürünlerin konvansiyonel polietlilenler ile karşılaştırılabilir seviyede olduğuu gösterdi ve ilaç tabletleri üzerinde herhangi bir etki tespit edilemedi.

Şirket Üretim ve Kontrol genel müdürü James Morley'in açıklamasına göre Takeda Japonya'da ilaç ürünlerinde biyo-PE şişeleri primer ambalaj olarak kullanan ilk şirket olmuş oldu. Morley sera gazı emisyonlarının azaltılmasının önemli bir sorumluluk olduğunu ve bu yöndeki çevresel katkılarının ve çabalarının devam edeceğini belirtti.

İlaç üretim bölümü başkan yardımcısı Tetsuo Miwa ise Japon marketine biyo-PE ambalajlarda ilaç sunmaktan oldukça memnun olduklarını ve ürünlerinin konvansiyonel malzemelerle üretilenlerden hiçbir farkının olmamakla beraber çevre dostu malzemeye sahip olduğunu belirtti. Diğer Takeda ürünlerinde ise biyo-PE şişelerinin kullanılabilmesi ve çevre korunmasına daha fazla katkıda bulunabilmek ile ilgili fizibilite çalışmaları halen devam ediyor.

Genel Amaçlı Temizliyiciler için Şişeler

Almanya'da örneğin Yeşil PE artık Karcher adlı temizlik sistemleri ve temizlik ürünleri ve hizmetleri sunan dünyanın lider şirketi tarafından da kullanılıyor. Karcher ürünleri arasında biyo-PE kullanılan ilk ürün, Karcher'in Ocak 2013'te piyasaya sürülen 1 litrelik genel amaçlı ekolojik temizliyicisi oldu. Ürün tamamen yenilenebilir kaynaklardan üretilen yüzey aktif maddeleri içeren ev ve özel kullanım amaçlı basınçlı yıkayıcılar için bir temizliyici. Şirketin basınç sözcüsü Verena Schweizer ise ekolojik temizliyicilerini çevre dostu bir şişe içerisinde sunmalarının önemli olduğunu belirtti. Karcher ekolojik temizlik ürünler için bütünleyici bir konsept arayışındaydı ve bu sebeple biyo-esaslı polietileni seçtiler. Çünkü malzeme geleneksel PE ile aynı özellikleri sunmakla birlikte kimyasallara (temizliyicilere) karşı dirençliydi. Temizliyiciler küresel pazarda satılıyorlar.

Hava Basınçlı Kalıplama Yapanlar

Almanya'da bioplastics MAGAZINE dergisinin konuştuğu plastik dönüştürücüler de pazardaki ilginin gerçekten çok yüksek olduğunu söylerken, birçok potansiyel müşterinin hala fiyat ve gıda kaynakları ile potansiyel rekabetle ilgili az bilgi olması gibi sebeplerden dolayı tereddütte kaldığını belirtiyorlar. Genel olarak bütün hava basınçlı kalıplama yapan plastik dönüştürücüleri biyo-PE'nin hali hazırda mevcut ekipmanlarında, 5 litlrelik büyük konteynerler dahil, rahat bir şekilde işlenebildiğini belirtiyorlar.

Deterjan şişeleri

Bahsi geçen Alman plastik dönüştürücülerinden biri de Kerpen şirketi Siepe GmbH idi. Şirket biyo-PE şişeleri Avusturyalı girişimci Silvio Perpmer'e tedarik ediyor. Perpmer firması Planet Pure'yi sağlıklı ve sürdürülebilir temizlik ürünleri ve deterjanlar üretebilmek amacıyla 1999 yılında kurdu. Avusturya'nın Hörbranz kentinde merkezi bulunan Planet Pure doğal kaynaklar hakkında çok derin bir anlayışa sahip ve herşeyin birbirleriyle bağlantılı olduğuna inanıyor. Şirket doğal döngüleri yaşıyor ve tamamen organik olarak yetiştirilen hammalzemeleri kullanıyor. Bu malzemelerin büyük çoğunluğu da küçük çiftlikler, kooperatifler ve organik tarım ürünlerinden geliyor. Bu sebeple Silvio'nun yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil ambalajlara ilgi duyması da doğal bir sonuçtu. Sonuç olarak Yeşil PE yönünde karar kıldı çünkü kendisi için birkaç defa sıktıktan sonra büzüşmüş şekilde görülmeyecek bir şişe malzemesi bulmak önemliydi. Silvo Perpmer başta çamaşır deterjanı için küçük bir şişeyle başladı fakat kısa zaman içinde diğer şişelerini de biyo-PE malzemesine dönüştürecek. Yeşil PE hala geleneksel malzemeden daha pahalı olsa da Planet Pure ürünlerinin satış fiyatlarını yükseltmeyi düşünmüyor.

2011 yılından beri Braskem'in Yeşil PE'sinin Avrupa'daki dağıtımı FKuR Kunststoff GmbH şirketi tarafından yapılıyor. Buna ek olarak FKuR firması Yeşil PE için dağıtım anlaşmalarının ABD ve Kanada'yı da kapsamayacak şekilde genişletildiğini duyurdu.


Ek olarak FKuR Yeşil PE için uygulama alanlarının genişletilebilmesi amacıyla Terralene marka adıyla ısmarlama yapılmış ürünler de pazara sunuyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.