Ana içeriğe atla

Elyaflar için yeni yüksek performans PLA türleri


NatureWorks şirketi elyaf ve tela (nonwoven) uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlanmış iki yeni Ingeo yüksek performans PLA ürününü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bu iki yeni tür düşük çekme özelliği, hızlı kristalleşme gibi özelliklerle birlikte ve elyaf ve tela kumaşları üretimi işlemi sırasında yüksek erime sıcaklıklarının kullanılabilmesine olanak sağlıyorlar.

Yeni PLA bileşilleri ile kişisel bakım, hijyen ürünleri, filtrasyon ürünleri, tıbbi kumaşlar, inşaat mühendisliği kumaşları ve tarım kumaşları gibi ürünlerin üretiminde PLA uygulama çerçevesi da büyüyebilecek.

Ingeo 6100D ürünü orta akışkanlığa sahip tela, elyaf ve eriyikten çekim uygulamaları için tasarlandı. Ingeo 6260D ürünü ise düşük akışkanlık ile eriyikten üfürmeli tela uygulamaları için özel olarak geliştirildi. İki tür de Ingeo'nun elyaflar için geliştirdiği PLA ürünler arasında en yüksek erime noktası ve en hızlı kristalleşme oranını sağlıyor.

Her iki ürün de bütün işleme teknolojileri için fayda sağlıyor. Elyaf ve tela endüstrisi global segment müdürü Robert Green; ürünlerin yoğun bir araştırma geliştirmenin sonucu ve uzun süreli bir yatırımın meyvesi olduğunu belirtiyor. Bu ürünler aynı zamanda birçok bu ürünlerden türetilecek yeni nesil ürünün atası olacağını belirtiyor.

Ingeo 6100D ve 6260D'nin Anahtar Özellikleri ve Faydaları

Ingeo 6100D ve 6260D'den yapılmış elyafların azaltılmış çekme özellikleri sayesinde kumaşlarda boyutsal kararlılık geliştirilmiş oluyor. Aynı zamanda ürünlerin yüksek hidroliz direncine ve camlaşma sıcaklıklarının üzerindeki sıcaklıklarda %30 daha fazla rijitlik sağladıkları da belirtiliyor. İki ürün de işleme ve kullanım sırasında daha yüksek sıcaklıklara imkan sağlıyor. Yüksek erime noktaları iki komponentli sistemlerde de avantaj sağlıyor. Bu sayede yeni türler daha düşük erime noktalarına sahip Ingeo reçineleriyle birlikte kullanılabiliyorlar. Bütün bu özellikler Ingeo'nun işleme koşullarını genişleterek, işlenmeyi kolaylaştırıyor.

Elyaf Performansındaki Değişim

Yeni 6100D daha önce bulunan elyaf ve tela uygulamalarında kullanılan 6202D ile karşılaştırıldığı zaman, NatureWorks bilim insanları aşağıdaki verilere ulaştılar:

-Tepe erime noktası 164C'den 172C'ye 8C yükseldi.
-Erime aralığı 15C yükseldi
-Elyaf kristalliği %20 arttı
-Pasifteki kristallenme oranı (Quiescent crystallization rate) üç-dört kat arttı.
-Stres kaynaklı kristalenme için gerekli stres miktarı azaldı.

Tela uygulamalarında ise, Inge 6100D'den yapılan elyaflar özellikle 15-35um çağ aralığında daha yüksek güç ağırlık oranına sahipler. Özellikle bu sayede yeni türler geotekstil, tıp, otomotiv ve hijyen uygulamaları için uygun hale geliyorlar.

Meltblown tekniği için performans

Meltblown   tekniğinde   yüksek   hızlı   sıcak   hava   ile   filamentler düzelerden  fibrilli  bir  tülbent  oluşturmak  üzere  çekim  işlemine  tabi  tutulurlar.  6260D ile bu yöntemle üretilen 2-7um çap aralığındaki elyaflar geniş uygulama aralığına ve ürün çeşitliliğine imkan sağlarlar. Elde edilen elyafların özellikleri sayesinde filtrasyon kumaşları için düşük basınç düşümü ve hijyen uygulamaları için yumuşaklık sağlanabilir. Melt blown kumaş uygulamalarında telaların çekmesi ise daha önce başarılabilenden %80 daha az sağlanabiliyor.
Bioplastics MAGAZINE (05/13) Vol.8 page 11

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.