Ana içeriğe atla

Ahşap Tuvalet Kapakları için Enjeksiyonluk Fibrolon Malzemesi

Tuvalet kapağı denildiği zaman çoğu kişi üzerine çok düşmese de, birçok firma bu konuda yeni tasarımlarla ve malzemelerle yenilikler yaparak, banyoları renklendirmeye çalışır. Genelde tasarımlar değişse de az çok malzemeler hep aynıdır. Genel olarak tuvalet kapağı üretiminde üç çeşit malzeme kullanımı gerçekleştirilmektedir.Plastik Tuvalet Kapakları

Bunlardan ilki ve en yaygını ABS ve ya Polipropilen (PP) malzemeden yapılan ve enjeksiyon kalıplama olarak işlenen termoplastik tuvalet kapaklarıdır. Fiyat olarak da en uygun sınıf bu türdür. Genelde inşaatlar ilk yapıldığı zaman müteahhitler tarafından da bu sebeple en çok bu tür tercih edilmektedir.

Duroplast Tuvalet Kapakları

Kaliteli ve dayanıklı tuvalet kapağı dendiği zaman akla bu tür gelmektedir. Duroplast tuvalet kapakları üre formaldehit baskı tozundan üretilmektedir. Üretimi plastik türüne göre çok daha zahmetlidir ve uzun bir süreç ister. Kaliteli tuvalet kapağı üreten; Eczacıbaşı, Serel, Ece Banyo gibi firmaların en çok tercih ettiği tür bunlardır. Plastik kapaklara göre özellikle parlaklıkları ile de ön plandadır. Malzemenin bir diğer özelliği katkılarla renklendirmenin mümkün olmamasıdır. Her renk için ayrı malzeme isteğe göre üretilmelidir.

Ahşap Tuvalet Kapakları

Her ne kadar en yaygın kapak türleri Plastik ve Duroplast olsa da bazen ev dekorasyonlarında sıcak bir ortam ve farklılık yaratmak isteyenlerin tercihi ahşap yönünde olabilir. Ahşap tuvalet kapaklarının üretimi de basınç ve sıcaklık altında presleme işlemi gerektirdiğinden zahmetli bir işlemdir. Ürünün üretilmesinde MDF levhalar kullanılmaktadır. Bu da maliyeti arttıran faktörlerden biri olmaktadır. Tuvalet kapakları arasında en pahalı sınıf ahşap kapak sınıfıdır.

Alternatif malzemeler- Ahşap Plastik Kompozitleri

Son zamanlarda plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinde işlenebilen, içerisinde ahşap elyafları karıştırılmış plastik malzemeleri öne çıkmaktadır. Bu malzemeler sayesinde birçok ürün çok daha verimli bir şekilde, maliyetleri düşürerek ve dar kalıpların dışına çıkarak üretilebilmektedir.

 

FKuR firmasının ürettiği Fibrolon malzemesi de hem PP/ahşap, hem de biyobozunur PLA/ahşap seçenekleriyle ahşap görünümüne sahip, birçok estetik malzemenin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda Fibrolon malzemesi çok daha verimli ve maliyetleri düşürebilecek şekilde ahşap tuvalet kapaklarının üretilmesi için de kullanılabilecek bir malzeme olarak öne çıkmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …