23 Ocak 2014 Perşembe

Ahşap Tuvalet Kapakları için Enjeksiyonluk Fibrolon Malzemesi

Tuvalet kapağı denildiği zaman çoğu kişi üzerine çok düşmese de, birçok firma bu konuda yeni tasarımlarla ve malzemelerle yenilikler yaparak, banyoları renklendirmeye çalışır. Genelde tasarımlar değişse de az çok malzemeler hep aynıdır. Genel olarak tuvalet kapağı üretiminde üç çeşit malzeme kullanımı gerçekleştirilmektedir.Plastik Tuvalet Kapakları

Bunlardan ilki ve en yaygını ABS ve ya Polipropilen (PP) malzemeden yapılan ve enjeksiyon kalıplama olarak işlenen termoplastik tuvalet kapaklarıdır. Fiyat olarak da en uygun sınıf bu türdür. Genelde inşaatlar ilk yapıldığı zaman müteahhitler tarafından da bu sebeple en çok bu tür tercih edilmektedir.

Duroplast Tuvalet Kapakları

Kaliteli ve dayanıklı tuvalet kapağı dendiği zaman akla bu tür gelmektedir. Duroplast tuvalet kapakları üre formaldehit baskı tozundan üretilmektedir. Üretimi plastik türüne göre çok daha zahmetlidir ve uzun bir süreç ister. Kaliteli tuvalet kapağı üreten; Eczacıbaşı, Serel, Ece Banyo gibi firmaların en çok tercih ettiği tür bunlardır. Plastik kapaklara göre özellikle parlaklıkları ile de ön plandadır. Malzemenin bir diğer özelliği katkılarla renklendirmenin mümkün olmamasıdır. Her renk için ayrı malzeme isteğe göre üretilmelidir.

Ahşap Tuvalet Kapakları

Her ne kadar en yaygın kapak türleri Plastik ve Duroplast olsa da bazen ev dekorasyonlarında sıcak bir ortam ve farklılık yaratmak isteyenlerin tercihi ahşap yönünde olabilir. Ahşap tuvalet kapaklarının üretimi de basınç ve sıcaklık altında presleme işlemi gerektirdiğinden zahmetli bir işlemdir. Ürünün üretilmesinde MDF levhalar kullanılmaktadır. Bu da maliyeti arttıran faktörlerden biri olmaktadır. Tuvalet kapakları arasında en pahalı sınıf ahşap kapak sınıfıdır.

Alternatif malzemeler- Ahşap Plastik Kompozitleri

Son zamanlarda plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinde işlenebilen, içerisinde ahşap elyafları karıştırılmış plastik malzemeleri öne çıkmaktadır. Bu malzemeler sayesinde birçok ürün çok daha verimli bir şekilde, maliyetleri düşürerek ve dar kalıpların dışına çıkarak üretilebilmektedir.

 

FKuR firmasının ürettiği Fibrolon malzemesi de hem PP/ahşap, hem de biyobozunur PLA/ahşap seçenekleriyle ahşap görünümüne sahip, birçok estetik malzemenin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda Fibrolon malzemesi çok daha verimli ve maliyetleri düşürebilecek şekilde ahşap tuvalet kapaklarının üretilmesi için de kullanılabilecek bir malzeme olarak öne çıkmaktadır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder