Ana içeriğe atla

Ahşap Tuvalet Kapakları için Enjeksiyonluk Fibrolon Malzemesi

Tuvalet kapağı denildiği zaman çoğu kişi üzerine çok düşmese de, birçok firma bu konuda yeni tasarımlarla ve malzemelerle yenilikler yaparak, banyoları renklendirmeye çalışır. Genelde tasarımlar değişse de az çok malzemeler hep aynıdır. Genel olarak tuvalet kapağı üretiminde üç çeşit malzeme kullanımı gerçekleştirilmektedir.Plastik Tuvalet Kapakları

Bunlardan ilki ve en yaygını ABS ve ya Polipropilen (PP) malzemeden yapılan ve enjeksiyon kalıplama olarak işlenen termoplastik tuvalet kapaklarıdır. Fiyat olarak da en uygun sınıf bu türdür. Genelde inşaatlar ilk yapıldığı zaman müteahhitler tarafından da bu sebeple en çok bu tür tercih edilmektedir.

Duroplast Tuvalet Kapakları

Kaliteli ve dayanıklı tuvalet kapağı dendiği zaman akla bu tür gelmektedir. Duroplast tuvalet kapakları üre formaldehit baskı tozundan üretilmektedir. Üretimi plastik türüne göre çok daha zahmetlidir ve uzun bir süreç ister. Kaliteli tuvalet kapağı üreten; Eczacıbaşı, Serel, Ece Banyo gibi firmaların en çok tercih ettiği tür bunlardır. Plastik kapaklara göre özellikle parlaklıkları ile de ön plandadır. Malzemenin bir diğer özelliği katkılarla renklendirmenin mümkün olmamasıdır. Her renk için ayrı malzeme isteğe göre üretilmelidir.

Ahşap Tuvalet Kapakları

Her ne kadar en yaygın kapak türleri Plastik ve Duroplast olsa da bazen ev dekorasyonlarında sıcak bir ortam ve farklılık yaratmak isteyenlerin tercihi ahşap yönünde olabilir. Ahşap tuvalet kapaklarının üretimi de basınç ve sıcaklık altında presleme işlemi gerektirdiğinden zahmetli bir işlemdir. Ürünün üretilmesinde MDF levhalar kullanılmaktadır. Bu da maliyeti arttıran faktörlerden biri olmaktadır. Tuvalet kapakları arasında en pahalı sınıf ahşap kapak sınıfıdır.

Alternatif malzemeler- Ahşap Plastik Kompozitleri

Son zamanlarda plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinde işlenebilen, içerisinde ahşap elyafları karıştırılmış plastik malzemeleri öne çıkmaktadır. Bu malzemeler sayesinde birçok ürün çok daha verimli bir şekilde, maliyetleri düşürerek ve dar kalıpların dışına çıkarak üretilebilmektedir.

 

FKuR firmasının ürettiği Fibrolon malzemesi de hem PP/ahşap, hem de biyobozunur PLA/ahşap seçenekleriyle ahşap görünümüne sahip, birçok estetik malzemenin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda Fibrolon malzemesi çok daha verimli ve maliyetleri düşürebilecek şekilde ahşap tuvalet kapaklarının üretilmesi için de kullanılabilecek bir malzeme olarak öne çıkmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…