21 Ocak 2014 Salı

Kompostlanabilir Plastikler Geri Dönüşümü Etkilemiyor

Geri dönüşüm sırasında, konvansiyonel plastikle karıştırılan yüzde 10'a kadar kompostlanabilir plastiğin, geri dönüştürülen malzemelerin mekanik performansı üzerinde ihmal edilebilir düzeyde bir etkisi olduğu belirlendi. Bu sonuç European Bioplastics tarafından yapılan çalışmanın ana sonucu olarak yayınlandı.Biyoplastiklar; biyo-esaslı, kompostlanabilir ya da her ikisinin kombinasyonu olabilirler. Biyobazlı plastik filmler konvansiyonel türlerine göre kimyasal olarak benzerdirler ve geri dönüşüm zincirlerinde daha kolay idare edilebilirler. Kompostlanabilir plastikler ise organik geri dönüşüm için tasarlanmıştır ve buna göre toplanmalıdır. Bu amaçla çeşitli logolarla işaretlenmektedirler. (Seedling logosu gibi)

Seedling logosu

Kompostlanabilir plastiklerin geri dönüşüme girmesi durumunda ise yaygın ayrıştırma teknolojileri çok küçük miktar atık bırakarak onları ayırabilirler.

Çalışmalar ve alan denemeleri sonucunda, eğer kompostlanabilir plastiklerin küçük bir kısmı Polietilen geri dönüşüm döngüsüne katılırsa, geri dönüştürülen malzemenin kalitesi üzerinde herhangi bir negatif etkisinin bulunmadığı görüşmüştür. European Bioplastics Başkanı François de Bie tarafından yapılan açıklamada geri dönüşüme katılan bu çok küçük miktarlar PE geri dönüşümüne karışan polistiren ve ya polipropilenden çok daha kolay bir şekilde idare edilebilmektedir.

Bu sonuç, yüzde 10'a kadar olan kompostlanabilir plastik karışması durumu için Biyoplastik ve Biyokompozit Enstitüsü (Institute for Bioplastics and Biocomposites - University of Applied Arts and Sciences Hannover), Italyan Ulusal Ambalaj Konsortiumu ve BIOTEC firması tarafından yapılan bağımsız çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

European Bioplastics tarafından yayınlanan çalışmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder