Ana içeriğe atla

Selüloz Asetat Köpükten Levhalar


Termoplastiklerin köpük hallerinden levha ekstrüzyonu (ör: XPS: Ekstrüde edilmiş polistren köpük) çok bilinen bir köpük tekolojisidir. İki ana kategoride üfleme ajanları köpük üretiminde kullanılmaktadır. (tablo 1-2) Üfleme ajanı köpük yoğunluğunu kontrol eden ana faktördür. Aynı zamanda hücresel mikroyapısını ve morfolojisini kontrol ederek, son ürünün özelliklerini de belirler (1).Köpükten levha ekstrüzyonu işlemi geniş çaplı konvansiyonel polimerler (PE, PP, PS, PET, PVC gibi) için mümkündür (1,2). Biyopolimer (nişasta ve ya PLA gibi) esaslı köpükler daha henüz yeni geliştirilmiştir ve pazarda bulunabilmektedir. Özellikle gıda tepsilerinde kullanılabilmektedir (3). Köpük tepsi uygulamaları için PLA uygulaması düşük ısı direnci sebebi ile sınırlıdır. Aynı zamanda saf PLA'nın kırılganlığı ve kristalliği sebebi ile PLA bazlı köpük levhaların termoform işleminden geçmesi zordur. Bütün bu sebeplerden dolayı Fraunhofer UMSICHT, FKuR GmbH ve Inde Plastik GmbH ortaklığında sıcak gıdalar için selüloz asetattan termoformlanabilecek köpük levha geliştirilmektedir. Biograde C7500 malzemesi ve farklı KÜA kombinasyonları ile yapılan köpük testleri iyi termoform davranışına sahip köpük levhaların üretilmesine imkan vermiştir (Resim 1).


Ekstrüzyon işlemine KÜA olarak azodikarbonamid eklenmesiyle, Biograde C7500'ün yoğunluğu 1.244'ten 0.454 g/cm3'e düşürülebilmiştir. Selüloz asetat köpükler düzensiz ve homojen olmayan dağılıma sahip hücrelerden oluşan bir morfolojiye sahiptir (Resim 2). Ek olarak bu baloncuklar Biograde C7500 matrisi tarafından sarılmaktadır. Göreceli olarak yoğunluktaki daha az azalma ve köpük morfolojisindeki düzensizlik KÜA ile oluşturulan köpükler için tipik özelliklerdir.


FÜA ile oluşturulan XPS malzemesi ile karşılaştırıldığı zaman, selüloz asetat köpükleri daha sert ve yüksek çekme katsayısına sahiptirler. Bunun sebebi de baloncukları saran ve mekanik özellikleri belirleyen göreceli olarak daha yüksek miktardaki kompakt matris malzemesidir (Resim 3).


Selüloz asetat köpüklerin sertlik ve yüksek ısı direnci kombinasyonu ve termoformlanabilme özelliği özellikle rijit köpük uygulamaları için malzemeyi çekici hale getirmektedir (4).  (örneğin, sıcak içerikli tepsiler) Aynı zamanda mükemmel enjeksiyon kalıplanabilme özelliği ve köpük oluşma performansı ile Biograde C7500 malzemesi enjeksiyon kalıplanmış köpük kompakt kısımların üretimi için idealdir. Fraunhofer UMSICHT ve Inde Plastik GmbH tarafından yakın zamandaki gelişmeler FÜA ile üretilen selüloz asetat köpükler üzerinde odaklanıyor.  Çalışmanın amaçları arasında daha düşük yoğunluğa sahip, XPS gibi daha homojen hücrelere sahip morfolojide köpükler üretmek bulunuyor. FÜA ile bu özelliklere sahip köpük üretmek için kullanılacak polimerin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekiyor (1):

Reolojik özellikler

-iyi gaz dağılımı ve saçılması için gerekli özgül erime akışkanlığı ve erime kararlılığı ve çökme olmadan kararlı köpük morfolojisi

Isıl özellikler

-Özgül erime reolojisini sağlamak için ısıl parçalanma olmadan geniş işleme penceresi
-Nükleasyon ve baloncukların büyümesi ile rekabet eden polimerin kristalleşme davranışı
-Polimer akışkanlığında köpük çökmesini önlemek için hızlı yükselmeyi sağlayacak ısıl bozunma sıcaklığı ve ısı iletkenliği

Fiziksel özellikler

-Eriyik polimerde yüksek gaz çözünürlüğü sağlanırken, son köpükte düşük çözünürlük
-FÜA'nın kaynama sıcaklığı, molekül ağırlığı ve buhar basıncı
-Moleküler zincir yapısı ve kristallenme derecesi gibi fiziksel polimer özellikleri

Bütün bu özelliklere sahip olabilmesi için selüloz asetatın modifiye edilmesi gerekmektedir. Şu anda dışarıdan yani fiziksel olarak plastikleştirme selüloz asetat modifikasyonu için en yaygın metoddur. Karışım oluşturma  selüloz asetatın karıştırılabilirliğini etkileyen Hansen çözünürlük parametresi ve güçlü hidrojen bağları sebebiyle çok zordur (5).

Bu sebeplerden dolayı, Fraunhofer UMSICHT selüloz asetatın reaktif modifikasyonu (içsel ya da kimyasal plastikleştirme) üzerine çalışarak selülozun fiziksel köpük oluşumunu sağlayabilecek uzun süreli kararlı özelliklerin sağlanmasını amaçlamaktadır.

Bioplastics Magazine (01/10) Vol. 5 pp.26-27

Kaynaklar:

1-D.Eaves: Handbook of Polymer Foams, Rapra Technology Ltd, 2004.
2- S.-T. Lee: Foam Extrusion- Principles and Practice, CRS Press, 2000.
3- http://www.ptonline.com/articles/200712cu1.html (14.01.2010)
4-FKuR GmbH: Technical data sheet of BIOGRADE C7500 
5-L.B. Bottenbruch: 3.Technische Thermoplaste: Polycarbonate, Polyacetate, Polyester, Celluloseester in G.W.Becker, D.Braun: Kunstoff-Handbuch, Hanser Verlag, 1992.

Yorumlar

 1. sitenizi yakindan takip ediyorum. yalniz dikkatimi ceken bir konu internette hic reklaminizi goremiyorum. bu sirket stratejiniz mi yoksa sisteminiz de bir problem mi var? tesekkurler, saygilar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Heymi bey,
   öncelikle sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.
   Bahis ettiğiniz konuyla ilgili olarak şirket reklam ve pazarlama departmanı sorumlularıyla görüşülüp gereken yapılacaktır.
   İyi çalışmalar dilerim

   Sil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.