Ana içeriğe atla

3D Yazıcı Filamentleri için PLA hammaddeleriBundan 10-15 sene öncesine baktığımız zaman yazıcılar her evde bulunmazlardı. Fiyat olarak da herkesin alabileceği seviyede değillerdi. 3 boyutlu yani (3 Dimension - 3D) yazıcılar da şu an bu dönemden geçiyorlar. Her ne kadar adlarından son zamanlarda oldukça fazla kere bahsedilip, 3D yazıcılar kullanılarak birçok eşya yapılsa da henüz çok yaygın değiller. Ama kullanım kolaylığı açısından çok kısa bir süre içerisinde kullanımlarının yaygınlaşacağı söyleniyor.

Bu teknoloji hakkında yazılanlar ve çizilenler bunlarla sınırlı değil. 3D yazıcıların geleceğin sanayiisinde çok önemli bir yeri olacağı, bu teknolojiyle yemekten, otomobil parçalarına kadar birçok farklı sektör için parçalar ve ürünler üretilebileceği belirtiliyor. Hatta Amerikan Başkanı Barack Obama da bu aletlerin 21.yüzyılın en önemli icatlarından biri olduğunu belirtiyor. Hali hazırda da birçok plastik işleyen firma model üretiminde bu teknolojiyi kullanmaya başladı bile. Özellikle tasarımın öne çıktığı çağımızda bu sayede birçok farklı tasarım modeli demo olarak görülebiliyor.

EV TİPİ 3D YAZICILAR TEKNOLOJİ MARKETLERİ VİTRİNLERİNDE

Geçen hafta Şenay Büyükköşdere'nin yaptığı habere göre gittikçe populerlik kazanan bu aletler, endüstrinin yanında ev tipi 3D yazıcılar olarak da artık teknoloji mağazalarında yer almaya başladı. Sadece Media Markt'ın İzmir mağazasında vitrinlerde yer alan bu alet oldukça fazla ilgi çekse de henüz satışı gerçekleşmedi. Buna rağmen mağaza zinciri CEO'su olan Bülent Gürcan bu aletlerin iki ay içerisinde bütün mağazalarda yerini alacağını belirtiyor. Gürcan aletin kullanımının oldukça basit olduğunu ve kendisinin de aleti kullanarak bir kahve fincanı çıktısını 30 dakikada aldığını belirtiyor. Malzeme olarak da mısır nişastası ve diğer şeker türevlerinden elde edilen PLA malzemesinden yapılan filamentler kullanılıyor.

3D YAZICILAR İÇİN SARF MALZEMELER- FİLAMENTLER

Ülkemizde 3D yazıcılar için filamentleri birçok firma tedarik ediyor. Bu firmalar genellikle Çin'den ithalat yapıyorlar. Getirdikleri ürünler genellikle kalite açısından çok yüksek olmuyor ve işlenmesi zor oluyor. Bu zorluklara ek olarak 3D yazıcı filamentlerinin 1.75mm çapında üretilmesi gerekiyor ve bu çapın filament boyunca sabit olması gerekiyor. Yüksek kalitede olmayan malzemeler ile bu sabit çap korunamıyor ve filament boyunca değişkenlik gösteriyor, bu da baskının kalitesini olumsuz olarak etkiliyor. Bu sebeple Avrupa'dan da getirilen bazı filamentler pazarda mevcut. Bu ürünler ise yüksek fiyatları sebebiyle cebi yakıyor. Bu durumdan dolayı birçok Türk firması sadece bir ekstrüzyon işlemi ile PLA hammaddesinden üretilebilecek olan filamentlerin üretilmesi konusunda adımlar attılar. Firmalar her ne kadar başta saf PLA hammaddesi ile denemeler yaptıysa da, malzemenin saf halinin mekanik özellikleri üretilen filamentlerin çok kırılgan olmasına sebep oluyor. Bu durum da PLA malzemesine katılan çeşitli katkılar ile üretilen kampaund malzemelerin özellikle 3D yazıcı filamentleri için üretilmesine olanak sağladı.

Almanya Willich kenti asıllı FKuR firması da 3D yazıcılar için uygun PLA bazlı hammadde üreten firmalar arasında bulunuyor. Firmanın V53 adlı yeni ürünü İngiltere'deki bazı firmalar tarafından hali hazırda PLA filament üretimi için kullanılıyor. Malzemenin şeffaf olması ve kolay renklendirilmesi gibi özellikleri de PLA filament hammaddesi olarak kullanılmasında avantaj sağlıyor..

FKuR firması tarafından üretilen 3D yazıcılar için PLA filament üretimine uygun hammaddeler, firmanın Türkiye'deki temsilcisi olan Kumru Kimya firmasından tedarik edilebiliyor.

Firmanın ilgili ürünlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.kumrukimya.com/fkur-bioflex.htm

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.