Ana içeriğe atla

8. Avrupa Biyoplastik Konferansına Bakış

8.Avrupa Biyoplastik konferansı çerçevesinde 215 firmadan 350'den fazla katılımcı, biyoplastik endüstrisindeki gelişmeleri, ilerlemeleri ve son tartışmaları masaya yatırmak için bir araya geldi. Bir kez daha biyoplastik alanında lider olan Avrupa organizasyonu, bilgi alışverişi, iş teması ve bağlantı kurma açısından mükemmel fırsatlar yarattı. Katılımcıların %86'sı Avrupa'dan gelirken, %8'i Kuzey ve Güney Amerika'dan ve kalan %6'nın bir çoğunluğu ise Asya'dan geldi.

AB Çevre Sorumlusu Janez Potocnik 10 ve 11 Aralık'ta Berlin'de düzenlenen 8.Avrupa Biyoplastik konferansında yaptığı açılış konuşmasında; biyolojik besleme stoklarından yapılan ve tekrar yerküreye besin olarak dönen ve ya konvansiyonel plastiklerle geri dönüştürülen biyoplastiklerin gerçek sürdürülebilir malzeme olma konusunda potansiyelinin olduğunun açık olduğunu belirtti. Yayınladığı video mesajında, biyoplastiklerin Avrupa'nın biyobazlı ekonomi döngüsüne dönüşümünde oynayabileceği kritik rolün üzerinde durdu.

Potocnik biyoplastik endüstrisinin biyoplastikleri gerçek sürdürülebilir malzeme ve gıda üretimi ve biyoçeşitliliğe etkisi konusunda da nötr yapma konusunda yaptıkları çarlışmaları devam ettirme konusunda cesaretlendirdi. Ancak, endüstrinin parlak bir gelecek açısından, ürünleri ve üretim süreçleri konusunda halkı sürekli ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi gerektiğini de ekledi.

Bu tavsiyeler sürdürülebilirlik kriteri konusundaki panel tartışmaları sırasında en önemli soruyu gündeme getirdi: Biyoplastiklerin sürdürülebilirliği adil bir yoldan nasıl tespit edilebilir? Panel Berlin Teknik Üniversitesinden Prof. Matthias Finkbeiner'in 'Biyoplastiklerin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) ile ilgili görüşler'  başlıklı sunumuyla başladı. Finkbeiner: LCA'nın haen biyoplastiklerin çevresel performanslarını değerlendirmek için elde bulunan en iyi araç olduğunıu belirtti. Buna ek olarak Avrupa Komisyonun Ürün Çevresel Ayakizi yaklaşımı konusuna yorum yaptı. LCA'ya aşırı takılmanın karşılaştırma amaçlı sahte çözümler yarattığını belirtti.

Panel tartışmaları daha sonra, biyoplastiklerin sürdürülebilirliğinin belirlenmesinin karmaşıklığının azaltılması konusuna odaklandı. Tüketicilerin daha kolay anlayabileceği geçerli metodlar ve araçların kullanılması gerektiği belirtildi.

8.Avrupa Biyoplastik Konferansının diğer bir önemli konusu da, Avrupa Biyoplastik ve Biyokompozit Enstitüsü (IfBB) tarafından sunulan yıllık pazar verileri oldu. Veriler bir kere daha biyoplastik endüstrisinin başarısını gözler önüne serdi. 2012 yılında 1.4 milyon ton olan üretim kapasitesinin 2017 yılında 6 milyon tona katlanacağı tahmini verildi. Bu rakamlarda biyobazlı PE, biyobazlı PET gibi hazır biyobozunur olmayan çözümlerin öne çıktığı görüldü.

Son olarak, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi gelenekselleşen, Yıllık Küresel Biyoplastik Ödülleri bioplastics MAGAZINE tarafından sunuldu. Ödül yeni pencere sistemi NIROTEC EVO için Helmut Lingemann GmbH & Co.KG firmasına sunuldu.


9. Avrupa Biyoplastik Konferansı 2-3 Aralık 2014 tarihleri arasında Belçika ülkesinin Brüksel şehrinde düzenlenecek. Şimdiden ajandalarında yerlerinizi ayırın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.