19 Şubat 2014 Çarşamba

8. Avrupa Biyoplastik Konferansına Bakış

8.Avrupa Biyoplastik konferansı çerçevesinde 215 firmadan 350'den fazla katılımcı, biyoplastik endüstrisindeki gelişmeleri, ilerlemeleri ve son tartışmaları masaya yatırmak için bir araya geldi. Bir kez daha biyoplastik alanında lider olan Avrupa organizasyonu, bilgi alışverişi, iş teması ve bağlantı kurma açısından mükemmel fırsatlar yarattı. Katılımcıların %86'sı Avrupa'dan gelirken, %8'i Kuzey ve Güney Amerika'dan ve kalan %6'nın bir çoğunluğu ise Asya'dan geldi.

AB Çevre Sorumlusu Janez Potocnik 10 ve 11 Aralık'ta Berlin'de düzenlenen 8.Avrupa Biyoplastik konferansında yaptığı açılış konuşmasında; biyolojik besleme stoklarından yapılan ve tekrar yerküreye besin olarak dönen ve ya konvansiyonel plastiklerle geri dönüştürülen biyoplastiklerin gerçek sürdürülebilir malzeme olma konusunda potansiyelinin olduğunun açık olduğunu belirtti. Yayınladığı video mesajında, biyoplastiklerin Avrupa'nın biyobazlı ekonomi döngüsüne dönüşümünde oynayabileceği kritik rolün üzerinde durdu.

Potocnik biyoplastik endüstrisinin biyoplastikleri gerçek sürdürülebilir malzeme ve gıda üretimi ve biyoçeşitliliğe etkisi konusunda da nötr yapma konusunda yaptıkları çarlışmaları devam ettirme konusunda cesaretlendirdi. Ancak, endüstrinin parlak bir gelecek açısından, ürünleri ve üretim süreçleri konusunda halkı sürekli ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi gerektiğini de ekledi.

Bu tavsiyeler sürdürülebilirlik kriteri konusundaki panel tartışmaları sırasında en önemli soruyu gündeme getirdi: Biyoplastiklerin sürdürülebilirliği adil bir yoldan nasıl tespit edilebilir? Panel Berlin Teknik Üniversitesinden Prof. Matthias Finkbeiner'in 'Biyoplastiklerin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) ile ilgili görüşler'  başlıklı sunumuyla başladı. Finkbeiner: LCA'nın haen biyoplastiklerin çevresel performanslarını değerlendirmek için elde bulunan en iyi araç olduğunıu belirtti. Buna ek olarak Avrupa Komisyonun Ürün Çevresel Ayakizi yaklaşımı konusuna yorum yaptı. LCA'ya aşırı takılmanın karşılaştırma amaçlı sahte çözümler yarattığını belirtti.

Panel tartışmaları daha sonra, biyoplastiklerin sürdürülebilirliğinin belirlenmesinin karmaşıklığının azaltılması konusuna odaklandı. Tüketicilerin daha kolay anlayabileceği geçerli metodlar ve araçların kullanılması gerektiği belirtildi.

8.Avrupa Biyoplastik Konferansının diğer bir önemli konusu da, Avrupa Biyoplastik ve Biyokompozit Enstitüsü (IfBB) tarafından sunulan yıllık pazar verileri oldu. Veriler bir kere daha biyoplastik endüstrisinin başarısını gözler önüne serdi. 2012 yılında 1.4 milyon ton olan üretim kapasitesinin 2017 yılında 6 milyon tona katlanacağı tahmini verildi. Bu rakamlarda biyobazlı PE, biyobazlı PET gibi hazır biyobozunur olmayan çözümlerin öne çıktığı görüldü.

Son olarak, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi gelenekselleşen, Yıllık Küresel Biyoplastik Ödülleri bioplastics MAGAZINE tarafından sunuldu. Ödül yeni pencere sistemi NIROTEC EVO için Helmut Lingemann GmbH & Co.KG firmasına sunuldu.


9. Avrupa Biyoplastik Konferansı 2-3 Aralık 2014 tarihleri arasında Belçika ülkesinin Brüksel şehrinde düzenlenecek. Şimdiden ajandalarında yerlerinizi ayırın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder