24 Şubat 2014 Pazartesi

Danone Yoğurt Ambalajlarını PLA'dan Yapacak

Plastics News sitesi haber editörlerinden Rhoda Miel'in haberine göre; küresel gıda devi, Groupe Danone yoğurt ambalajlarının yaklaşık yüzde 5'lik kısmını biyo-esaslı polilaktik asite çevirdi ve malzeme kullanım alanlarını arttıracak başka fırsatları da değerlendiriyor.

Danone firmasından plastikler için yüksek ökçekli üretim kalite ve geliştirme sorumlusu Guerina Madeddu'nun berdiği bilgiye göre: PLA günümüzde antişok adı verilen yüksek darbe mukavemetli polistren (HIPS) yerine firmnın Stonyfield Farms markalı Amerika'da üretilen organik yoğurtlarında ve Almanya'da bir tesiste kullanılıyor.

Maddeddu'nun Innovation Takes Root adlı 18 Şubat'ta Orlando kentinde verdiği röportajda; bu tarz bir hamlenin yapılması için bütün ürün çeşitlerinin geliştirilmesi gerektiğini, bu da Danone gibi bir firmanın küçük firmalara göre daha kolay atabileceği bir adım olduğunu belirtti.

27 milyar Euro'luk yıllık satış rakamlarıyla, Danone'nin malzeme sağlayıcılarından ürünlerinin içine tam olarak ne girdiğine dair detaylı bilgi alabilmesini sağlıyor. Bu sayede dev firma aniden ortaya çıkabilecek ambalaj içerisindeki gizli bir kimyasal sebebiyle oluşabilecek ani bir medya saldırısı olasılığından da koruyor.

Medduda, kendileriyle çalışabilmenin en önemli şartlarından birinin transparanlık olduğunu belirtiyor.

Bu bilginin sadece Danone'yi değil, aynı zamanda zincirdeki bütün tedarikçileri ne ile baş etmeleri gerektiğini bildikleri için koruduğunu belirtiyor.

Hirschberg Strategic adlı danışman firmanın kurucusu ve Stonyfield Farm firmasının eski yöneticisi olan ve firmanın PLA ambalajı 2010 yılında geliştirmesine yardım eden Nancy Hirschberg, hiçbir firma ürününü New York Times kapağında sağlık problemi ile ilgili bir haberde görmek istemez şeklinde ekledi.

Elk Grove Village'de bulunan Clear Lam Packaging Inc.'den pazarlama genel müdürü Roman Forowycz ise katı cisim ambalajlarda PLA'ya olan ilginin değiştiğini belirtti. Firma PLA'yı yatay şekillendir-doldur-kapat ambalajda kullanıyor.

Dört sene önce, PLA kullanmaktaki en önemli etken, pazarlama stratejisi olarak yeşil ürün almayı tercih eden tüketicilerdi. Günümüzde ise PLA aynı zamanda daha rekabetçi finansal bir gelecek de sağlamakta.

Forowycz açıklamasında, ton fiyatı açısından PS hala daha ucuz olmasına rağmen, PLA ambalajların daha ince duvarla üretilebilmesi ve nakliye sırasında daha az yer kaplaması, parça başına maliyetleri neredeyse aynı seviyeye getiriyor.

Danone aynı zamanda fiyat istikrarı açısından da herhangi petrol bazlı bir malzemeye göre PLA'yı daha avantajlı görüyor.

Maddedu;pazardaki birleşmelerle birlikte Danone için rekabet eden Polistren tedarikçi sayısı da üçe düşmüş durumda bu sebepten dolayı firma hali hazırda kullanılan makinalarına uygun farklı rekabetçi malzemelere bakmak amacıyla bir grup kurdu.

PLA da mükemmel değil, örneğin sıcak dolum hatlarında kullanılamıyor fakat hali hazırda bulunan şekillendir-doldur-kapat ambalajlarda tercih edilebilir. 

Bu amaçla İsviçre'nin Muttenz kenti merkezli Clariant International Ltd firması Danone ile çalışarak PLA'nın yoğunluğunu azaltacak kimyasal bir köpük yapıcı madde geliştirmeyi amaçladı. Konuyu katkı masterbatchleri uygulama ve geliştirme müdürü olan Frank Neuber dile getirdi.

Forowycz'in söylediğine göre bu kombinasyon kullanılarak Clear Lam 27 milimetre kalınlığında PLA ambalaj üretebildi. PS için bu rakam 36 milim.

Maddedu; bu tür rakamların Danone gibi işlerini gelişmekte olan pazarlara doğru geliştirmeyi amaçlayan büyük firmaların dikkatini çekmeye devam edecek ve firmayı malzemeyi hatlarında kullanmak için daha fazla yol araması konusunda cesaretlendireceğini belirtti.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder