Ana içeriğe atla

Danone Yoğurt Ambalajlarını PLA'dan Yapacak

Plastics News sitesi haber editörlerinden Rhoda Miel'in haberine göre; küresel gıda devi, Groupe Danone yoğurt ambalajlarının yaklaşık yüzde 5'lik kısmını biyo-esaslı polilaktik asite çevirdi ve malzeme kullanım alanlarını arttıracak başka fırsatları da değerlendiriyor.

Danone firmasından plastikler için yüksek ökçekli üretim kalite ve geliştirme sorumlusu Guerina Madeddu'nun berdiği bilgiye göre: PLA günümüzde antişok adı verilen yüksek darbe mukavemetli polistren (HIPS) yerine firmnın Stonyfield Farms markalı Amerika'da üretilen organik yoğurtlarında ve Almanya'da bir tesiste kullanılıyor.

Maddeddu'nun Innovation Takes Root adlı 18 Şubat'ta Orlando kentinde verdiği röportajda; bu tarz bir hamlenin yapılması için bütün ürün çeşitlerinin geliştirilmesi gerektiğini, bu da Danone gibi bir firmanın küçük firmalara göre daha kolay atabileceği bir adım olduğunu belirtti.

27 milyar Euro'luk yıllık satış rakamlarıyla, Danone'nin malzeme sağlayıcılarından ürünlerinin içine tam olarak ne girdiğine dair detaylı bilgi alabilmesini sağlıyor. Bu sayede dev firma aniden ortaya çıkabilecek ambalaj içerisindeki gizli bir kimyasal sebebiyle oluşabilecek ani bir medya saldırısı olasılığından da koruyor.

Medduda, kendileriyle çalışabilmenin en önemli şartlarından birinin transparanlık olduğunu belirtiyor.

Bu bilginin sadece Danone'yi değil, aynı zamanda zincirdeki bütün tedarikçileri ne ile baş etmeleri gerektiğini bildikleri için koruduğunu belirtiyor.

Hirschberg Strategic adlı danışman firmanın kurucusu ve Stonyfield Farm firmasının eski yöneticisi olan ve firmanın PLA ambalajı 2010 yılında geliştirmesine yardım eden Nancy Hirschberg, hiçbir firma ürününü New York Times kapağında sağlık problemi ile ilgili bir haberde görmek istemez şeklinde ekledi.

Elk Grove Village'de bulunan Clear Lam Packaging Inc.'den pazarlama genel müdürü Roman Forowycz ise katı cisim ambalajlarda PLA'ya olan ilginin değiştiğini belirtti. Firma PLA'yı yatay şekillendir-doldur-kapat ambalajda kullanıyor.

Dört sene önce, PLA kullanmaktaki en önemli etken, pazarlama stratejisi olarak yeşil ürün almayı tercih eden tüketicilerdi. Günümüzde ise PLA aynı zamanda daha rekabetçi finansal bir gelecek de sağlamakta.

Forowycz açıklamasında, ton fiyatı açısından PS hala daha ucuz olmasına rağmen, PLA ambalajların daha ince duvarla üretilebilmesi ve nakliye sırasında daha az yer kaplaması, parça başına maliyetleri neredeyse aynı seviyeye getiriyor.

Danone aynı zamanda fiyat istikrarı açısından da herhangi petrol bazlı bir malzemeye göre PLA'yı daha avantajlı görüyor.

Maddedu;pazardaki birleşmelerle birlikte Danone için rekabet eden Polistren tedarikçi sayısı da üçe düşmüş durumda bu sebepten dolayı firma hali hazırda kullanılan makinalarına uygun farklı rekabetçi malzemelere bakmak amacıyla bir grup kurdu.

PLA da mükemmel değil, örneğin sıcak dolum hatlarında kullanılamıyor fakat hali hazırda bulunan şekillendir-doldur-kapat ambalajlarda tercih edilebilir. 

Bu amaçla İsviçre'nin Muttenz kenti merkezli Clariant International Ltd firması Danone ile çalışarak PLA'nın yoğunluğunu azaltacak kimyasal bir köpük yapıcı madde geliştirmeyi amaçladı. Konuyu katkı masterbatchleri uygulama ve geliştirme müdürü olan Frank Neuber dile getirdi.

Forowycz'in söylediğine göre bu kombinasyon kullanılarak Clear Lam 27 milimetre kalınlığında PLA ambalaj üretebildi. PS için bu rakam 36 milim.

Maddedu; bu tür rakamların Danone gibi işlerini gelişmekte olan pazarlara doğru geliştirmeyi amaçlayan büyük firmaların dikkatini çekmeye devam edecek ve firmayı malzemeyi hatlarında kullanmak için daha fazla yol araması konusunda cesaretlendireceğini belirtti.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.