12 Şubat 2014 Çarşamba

Kompostlanabilir Mikro-Sulama Sistemleri

DRIUS adlı Avrupa projesi altında çalışan; İspanyol firması Extruline Systems, İsraelli Metzerplas, İspanyol araştırma enstitüsü AIMPLAS ve koordinatör olarak OWS N.V. (Belçika) firmaları bu konuya eğiliyor.

Projenin ana amacı pazara %100 kompostlanabilir mikro-sulama sistemleri sunabilmek. Böylecek plastik ve yeşil atıkların ekinlerin hasadı periyodu sonunda bir kompost tesisinde aynı anda bertaraf edilmesi amaçlanıyor. Yeni sistem yeşil atıkların borulardan ayrılmasını ve ya boruların yakılmasını engellemeyi amaçlıyor.

DRIUS projesinde geliştirilen bu sistemin ana uygulama alanları arasında bir yıldan daha düşük ekim sürelerine sahip olan çilek ve domates gibi küçük bitkiler bulunuyor. Günümüzde ekim süreci sonrasında en büyük problem, sulama sisteminin geri dönüşümündeki zorluk olarak ön plana çıkıyor. Çünkü genellikle plastik bitki ve toprakla karıştığı için, en çok kullanılan çözüm ortaya çıkan atığın yakılması olarak ön plana çıkıyor. Fakat yeni kompostlanabilir sistem ile ortaya çıkan atıklar kompost tesislerinde değerlendirilebilecek.

DRIUS, HYDRUS adı verilen projenin devamı olarak ortaya çıkıyor. Eski projede de yeni biyobozunur mikro-sulama boruları geliştirilerek başarılı bir şekilde endüstriyel  ekstrüzyon hatlarında üretilmişti.

Şu anda yürütülen projenin ana odağı ise biyobozunur damlatıcıların enjeksiyon kalıplama ile üretilmesi ve bu sayede sistemin tamamlanması.

Damlatıcılarda kullanılacak olan malzeme ve geometrisi farklı ekinler için gerekli olan su akışı için önem taşıyor. Damlatıcılar için uygun olan malzemenin enjeksiyon kalıplama ile işlenmesi, kimyasal olarak uygunluğu ve boruya kaynaklanabilirliği gereklidir. Bunlara ek olarak mikro-sulama sistemleri amaçlı kullanım sırasında şekil ve fonksiyonunu koruması gerekiyor.


Projede AIMPLAS'ın rolü damlatıcılar için uygun olan malzemeyi optimize ederek mikro-sulama sistemleri için endüstriyel olarak kullanımı mümkün hale getirmek şeklinde. Extruline Systems endüstriyel ölçekte mikro-sulama sisteminin komple (boru ve damlatıcılar) üretiminden sorumlu olacak. Metzerplas yeni kalıpları tasarlıycak ve düz damlatıcılar için enjeksiyonu gerçekleştirecek. Son olarak Organik Atık Sistemleri (OSW) ise üretilen boruların kompostlanabilir logoya sahip olabilmeleri için biyobozunurluk ve kompostlanabilirlik testlerini gerçekleştirecek.

Alman FKuR firması Türkiye temsilcisi Kumru Kimya aracılığıyla kompostlanabilir sulama boruları üretmek amaçlı çeşitli biyoplastik polimer çeşitlerini piyasaya sunmaktadır. Aşağıda belirtilen web sitesinde bahsi geçen Bioflex F2110 ve Bioflex F6510 biyobozunur malzemelerini inceleyebilir, firmayla iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder