Ana içeriğe atla

Kompostlanabilir Mikro-Sulama Sistemleri

DRIUS adlı Avrupa projesi altında çalışan; İspanyol firması Extruline Systems, İsraelli Metzerplas, İspanyol araştırma enstitüsü AIMPLAS ve koordinatör olarak OWS N.V. (Belçika) firmaları bu konuya eğiliyor.

Projenin ana amacı pazara %100 kompostlanabilir mikro-sulama sistemleri sunabilmek. Böylecek plastik ve yeşil atıkların ekinlerin hasadı periyodu sonunda bir kompost tesisinde aynı anda bertaraf edilmesi amaçlanıyor. Yeni sistem yeşil atıkların borulardan ayrılmasını ve ya boruların yakılmasını engellemeyi amaçlıyor.

DRIUS projesinde geliştirilen bu sistemin ana uygulama alanları arasında bir yıldan daha düşük ekim sürelerine sahip olan çilek ve domates gibi küçük bitkiler bulunuyor. Günümüzde ekim süreci sonrasında en büyük problem, sulama sisteminin geri dönüşümündeki zorluk olarak ön plana çıkıyor. Çünkü genellikle plastik bitki ve toprakla karıştığı için, en çok kullanılan çözüm ortaya çıkan atığın yakılması olarak ön plana çıkıyor. Fakat yeni kompostlanabilir sistem ile ortaya çıkan atıklar kompost tesislerinde değerlendirilebilecek.

DRIUS, HYDRUS adı verilen projenin devamı olarak ortaya çıkıyor. Eski projede de yeni biyobozunur mikro-sulama boruları geliştirilerek başarılı bir şekilde endüstriyel  ekstrüzyon hatlarında üretilmişti.

Şu anda yürütülen projenin ana odağı ise biyobozunur damlatıcıların enjeksiyon kalıplama ile üretilmesi ve bu sayede sistemin tamamlanması.

Damlatıcılarda kullanılacak olan malzeme ve geometrisi farklı ekinler için gerekli olan su akışı için önem taşıyor. Damlatıcılar için uygun olan malzemenin enjeksiyon kalıplama ile işlenmesi, kimyasal olarak uygunluğu ve boruya kaynaklanabilirliği gereklidir. Bunlara ek olarak mikro-sulama sistemleri amaçlı kullanım sırasında şekil ve fonksiyonunu koruması gerekiyor.


Projede AIMPLAS'ın rolü damlatıcılar için uygun olan malzemeyi optimize ederek mikro-sulama sistemleri için endüstriyel olarak kullanımı mümkün hale getirmek şeklinde. Extruline Systems endüstriyel ölçekte mikro-sulama sisteminin komple (boru ve damlatıcılar) üretiminden sorumlu olacak. Metzerplas yeni kalıpları tasarlıycak ve düz damlatıcılar için enjeksiyonu gerçekleştirecek. Son olarak Organik Atık Sistemleri (OSW) ise üretilen boruların kompostlanabilir logoya sahip olabilmeleri için biyobozunurluk ve kompostlanabilirlik testlerini gerçekleştirecek.

Alman FKuR firması Türkiye temsilcisi Kumru Kimya aracılığıyla kompostlanabilir sulama boruları üretmek amaçlı çeşitli biyoplastik polimer çeşitlerini piyasaya sunmaktadır. Aşağıda belirtilen web sitesinde bahsi geçen Bioflex F2110 ve Bioflex F6510 biyobozunur malzemelerini inceleyebilir, firmayla iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.