17 Şubat 2014 Pazartesi

Pencerelerde Yeni Biyoplastik Uygulamaları

Biyoplastik blogumuzda daha önce bina uygulamalarında özellikle de bina dış cepheleriyle ilgili biyoplastik uygulamaları konusunda size bilgiler vermiştik. Özellikle 8.Avrupa biyoplastik konferansında pencere yalıtım sistemlerinde biyoplastik uygulaması ile ilgili Helmut Lingemann firmasının Biyoplastik ödülünü kazanmasıyla birlikte de biyoplastiklerin bu uygulamalardaki kullanımlarına ilgi oldukça arttı. Bu yazıda da Alman firması Schüco'nun pencere sistemlerindeki uygulamaları anlatılacak.

Her geçen gün daha fazla mimar ve müşteri; yeni, ekolojik ve karbondioksit emisyonunu düşürme yönünde maksimum potansiyeli olan ve doğal kaynakları koruyan seçenekleri talep ediyorlar. Yeşil nesil ürünleri ile, Almanya'nın Bielefeld merkezli pencere ve bina cephesi uzmanı Schüco firması da bu bağlamda petrol bazlı plastiklere alternatif olabilecek potansiyel alternatif malzemeleri arıyor.

FW 50:SI Yeşil Cephe sistemi ve AWS 90:SI Yeşil aluminyum pencere sistemi yalıtım çubuğu (tecrit çubuğu), sızdırmaz conta ve basınç plakalarını belirli ölçüde yenilenebilir malzemeler ile birleştiriyor.

1.Temas basınç profili: biyo-polyamid (biyo-içerik: >%25)
2.Cam sızdırmaz contasi: biyobazlı EPDM (sentetik kauçuk) (biyo-içerik: >%20)
Sistem U< 0.80 W/m2K düzeyinde Passivhausniveau standardını sağlamaktadır.

1.Yalıtım çubukları: biyo-polyamid (biyo-içerik: >%25)
2.Yalıtım bölgesi: biyobazlı PUR köpük (biyo-içerik: >%25)
3.Cam sızdırmaz contasi: biyobazlı EPDM (sentetik kauçuk) (biyo-içerik: >%20) 

Sistemlerin geliştirilmesi kısmi olarak da mümkün çünkü kısmi olarak kullanılan biyobazlı polyamidler (kastor yağından elde edilen sebakik asitten üretiliyor ) FW 50:SI Yeşil cephe sisteminin basınç plakalarının temelini oluştururuyor ve Schüco AWS 90.SI Yeşil pencere sistemine yalıtım çubuğu olarak entegre ediliyor. Kastor yağı aynı zamanda yalıtım çubuklarının köpüğü olarak da kullanılabiliyor. Schüco aynı zamanda bu her iki profil sisteminde kullanılan sızdırmaz contalar için gerekli biyoteknolojinin de pazarlamasına katkıda bulunuyor. Bu konuda şeker pancarından elde edilen biyo-etanoldan üretilen EPDM adlı verilen bir sentetik kauçuk kullanılıyor. Bütün bu malzemeler için de başlangıç ve yıllık denetlemelerde aynı standartla kullanılıyor ve bağımsız bir sertifikasyon süreci (DIN CERTCO, C14 analizi) yürütülüyor, böylece hedeflenen yenilenebilir hammadde oranına ulaşılmaya çalışılıyor. Schüco AWS 90.SI Yeşil ve Schüco FW 50:SI Yeşil sistemlerinin geliştirilmesiyle, firma desteklenen yenilenebilir hammaddelerin kullanılmasını pasif konut seviyesi ve üstü için ısı yalıtımı ile birleştirmiş oluyor. FW 50.SI Yeşil cephe sistemi Passive House Enstitüsü tarafından belirlenen katı pasif konut sertifika kriterlerini de karşılıyor ve BAU 2013'ten (Münih/Almanya yapı ve inşaat fuarı) itibaren bu sertifikaya sahipler.

Sürdürülebilirlik ve Enerji verimini BirleştirmekEnerji devrimi açısından ısı yalıtımı kararları verirken birincil faktör olarak ortaya çıkıyor. Birçok yerel yönetim yeni bir konut inşaası için ısı yalıtımının inşaasını standart gereksinim olarak ortaya koymuş durumda. Schüco Yeşil pencere ve cephe sistemleri de tam olarak bu gereksinimleri karşılıyor. Her iki sistem de sağlam aluminyum yapısı ile ısı yalıtımının avantajlarını birleştirirken, doğa kaynakları koruyor ve karbondioksit emisyonlarını azaltıyor. Önemli ölçüde yenilenebilir malzemeler içeren plastiklere sahip bu sistemler, küresel ısınma yönünden daha düşük potansiyele sahip olmaları sayesinde sera gazlarının azaltılmasına çifte katkıda bulunuyor. Bu da üretim sırasında yenilenebilir hammaddelerin kullanılmasının daha az sera gazının atmosfere verilmesini sağladığı ve aynı zamanda doğal kaynakların korunduğu anlamına geliyor.

Kaynak: Bioplastics Magazine (01/2014)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder