Ana içeriğe atla

Pencerelerde Yeni Biyoplastik Uygulamaları

Biyoplastik blogumuzda daha önce bina uygulamalarında özellikle de bina dış cepheleriyle ilgili biyoplastik uygulamaları konusunda size bilgiler vermiştik. Özellikle 8.Avrupa biyoplastik konferansında pencere yalıtım sistemlerinde biyoplastik uygulaması ile ilgili Helmut Lingemann firmasının Biyoplastik ödülünü kazanmasıyla birlikte de biyoplastiklerin bu uygulamalardaki kullanımlarına ilgi oldukça arttı. Bu yazıda da Alman firması Schüco'nun pencere sistemlerindeki uygulamaları anlatılacak.

Her geçen gün daha fazla mimar ve müşteri; yeni, ekolojik ve karbondioksit emisyonunu düşürme yönünde maksimum potansiyeli olan ve doğal kaynakları koruyan seçenekleri talep ediyorlar. Yeşil nesil ürünleri ile, Almanya'nın Bielefeld merkezli pencere ve bina cephesi uzmanı Schüco firması da bu bağlamda petrol bazlı plastiklere alternatif olabilecek potansiyel alternatif malzemeleri arıyor.

FW 50:SI Yeşil Cephe sistemi ve AWS 90:SI Yeşil aluminyum pencere sistemi yalıtım çubuğu (tecrit çubuğu), sızdırmaz conta ve basınç plakalarını belirli ölçüde yenilenebilir malzemeler ile birleştiriyor.

1.Temas basınç profili: biyo-polyamid (biyo-içerik: >%25)
2.Cam sızdırmaz contasi: biyobazlı EPDM (sentetik kauçuk) (biyo-içerik: >%20)
Sistem U< 0.80 W/m2K düzeyinde Passivhausniveau standardını sağlamaktadır.

1.Yalıtım çubukları: biyo-polyamid (biyo-içerik: >%25)
2.Yalıtım bölgesi: biyobazlı PUR köpük (biyo-içerik: >%25)
3.Cam sızdırmaz contasi: biyobazlı EPDM (sentetik kauçuk) (biyo-içerik: >%20) 

Sistemlerin geliştirilmesi kısmi olarak da mümkün çünkü kısmi olarak kullanılan biyobazlı polyamidler (kastor yağından elde edilen sebakik asitten üretiliyor ) FW 50:SI Yeşil cephe sisteminin basınç plakalarının temelini oluştururuyor ve Schüco AWS 90.SI Yeşil pencere sistemine yalıtım çubuğu olarak entegre ediliyor. Kastor yağı aynı zamanda yalıtım çubuklarının köpüğü olarak da kullanılabiliyor. Schüco aynı zamanda bu her iki profil sisteminde kullanılan sızdırmaz contalar için gerekli biyoteknolojinin de pazarlamasına katkıda bulunuyor. Bu konuda şeker pancarından elde edilen biyo-etanoldan üretilen EPDM adlı verilen bir sentetik kauçuk kullanılıyor. Bütün bu malzemeler için de başlangıç ve yıllık denetlemelerde aynı standartla kullanılıyor ve bağımsız bir sertifikasyon süreci (DIN CERTCO, C14 analizi) yürütülüyor, böylece hedeflenen yenilenebilir hammadde oranına ulaşılmaya çalışılıyor. Schüco AWS 90.SI Yeşil ve Schüco FW 50:SI Yeşil sistemlerinin geliştirilmesiyle, firma desteklenen yenilenebilir hammaddelerin kullanılmasını pasif konut seviyesi ve üstü için ısı yalıtımı ile birleştirmiş oluyor. FW 50.SI Yeşil cephe sistemi Passive House Enstitüsü tarafından belirlenen katı pasif konut sertifika kriterlerini de karşılıyor ve BAU 2013'ten (Münih/Almanya yapı ve inşaat fuarı) itibaren bu sertifikaya sahipler.

Sürdürülebilirlik ve Enerji verimini BirleştirmekEnerji devrimi açısından ısı yalıtımı kararları verirken birincil faktör olarak ortaya çıkıyor. Birçok yerel yönetim yeni bir konut inşaası için ısı yalıtımının inşaasını standart gereksinim olarak ortaya koymuş durumda. Schüco Yeşil pencere ve cephe sistemleri de tam olarak bu gereksinimleri karşılıyor. Her iki sistem de sağlam aluminyum yapısı ile ısı yalıtımının avantajlarını birleştirirken, doğa kaynakları koruyor ve karbondioksit emisyonlarını azaltıyor. Önemli ölçüde yenilenebilir malzemeler içeren plastiklere sahip bu sistemler, küresel ısınma yönünden daha düşük potansiyele sahip olmaları sayesinde sera gazlarının azaltılmasına çifte katkıda bulunuyor. Bu da üretim sırasında yenilenebilir hammaddelerin kullanılmasının daha az sera gazının atmosfere verilmesini sağladığı ve aynı zamanda doğal kaynakların korunduğu anlamına geliyor.

Kaynak: Bioplastics Magazine (01/2014)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.