Ana içeriğe atla

Interpack 8-14 Mayıs arası Düsseldorf'ta Düzenlenecek8-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Interpack fuarı giderek yaklaşıyor. Kumru Kimya firması olarak fuarda biyoplastik çözümleri konusunda ortağımız olan FKuR standında ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. Fuarda aynı zamanda FKuR'un PLA konusunda ortaklık yaptığı Corbion Purac firmasının da standı dikkat çekecek.

Corbion Purac


Endüstrinin bazı kritik ortaklarıyla, Corbion Purac firması standında standart ve yüksek ısı dayanımlı PLA'dan yapılmış olan ambalaj ve servis ekipmanlarını tanıtıcak.

Gösterimde olan ürünler arasında en dikkat çekicisi Corbion Purac'ın özel laktid monomerlerini baz alan uygulamalar olacak. Bu ürünler arasında tek kullanımlık sıcak içecek bardakları ve kapakları, tamamen stereo-kompleks özellikte olan transparan filmler bulunuyor. Firma aynı zamanda kendi biyoplastiklerini geliştirmek ile ilgilenenler için Hisun, SUPLA, Biotec ve FKuR firmaları ile yaptığı PLA hammadde ve kampaund ortaklıklarını da sergileyecek.

Corbion Purac firmasının Interpack'taki ortakları arasında; yemek servis ambalajı liderlerinden Huhtamaki, yüksek performans film üreticisi Innovia, ePLA köpük üreticisi Synbra, filament ve tela üreticisi Yangtze Labre ve Wingram firması bulunuyor.

FKuR


FKuR firması ambalaj endüstrisi için her sektöre hitap eden sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunuyor. Müşteriler kompostlanabilir ve kullanıma hazır kampaundların yanında distribütörlüğü yapılan portföyden de birçok biyobazlı malzeme seçebilecek. Green PE dağıtıcısı olan FKuR buna ek olarak Bio-PET (GLOBIO) ve Bio-PA (Vestamid Terra) ürünlerinin de dağıtımını Avrupa çapında üstlendi.

Sunulan ürünler arasında en göze çarpanı ise yeni ısı dayanımı yüksek termoform malzemesi Bio-Flex F 6611'dan yapılan tamamen kompostlanabilir menü tepsileri olacak. Tepsiler İtalyan Plastisud firması tarafından üretildi.

Diğer yenilikler arasında biyoplastik bariyer ambalajına olanak sağlayan lamine Bio-PE ile Bio-PET ve ya Bio-PA filmler. Bio-PET ve Bio-PA'nın sağladığı mükemmel bariyer özellikleri sayesinde nem ve oksijene hassas olan ürünler için raf ömrünü uzatan biyoplastik çözümleri de artık sunulabiliyor. MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajı dahi artık mümkün.


Hepinizi doğa dostu biyoplastik çözümler sunmak için Hall 9 F14'de bulunan FKuR standımızda bizlerle buluşmaya bekliyoruz.

Yorumlar

  1. Sayin Mert Bey,

    yazilariniza 15 gundur ara vermenizin nedeni nedir acaba? sagliginiz yerindedir umarim...tesekkurler

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …