Ana içeriğe atla

Interpack 8-14 Mayıs arası Düsseldorf'ta Düzenlenecek8-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan Interpack fuarı giderek yaklaşıyor. Kumru Kimya firması olarak fuarda biyoplastik çözümleri konusunda ortağımız olan FKuR standında ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. Fuarda aynı zamanda FKuR'un PLA konusunda ortaklık yaptığı Corbion Purac firmasının da standı dikkat çekecek.

Corbion Purac


Endüstrinin bazı kritik ortaklarıyla, Corbion Purac firması standında standart ve yüksek ısı dayanımlı PLA'dan yapılmış olan ambalaj ve servis ekipmanlarını tanıtıcak.

Gösterimde olan ürünler arasında en dikkat çekicisi Corbion Purac'ın özel laktid monomerlerini baz alan uygulamalar olacak. Bu ürünler arasında tek kullanımlık sıcak içecek bardakları ve kapakları, tamamen stereo-kompleks özellikte olan transparan filmler bulunuyor. Firma aynı zamanda kendi biyoplastiklerini geliştirmek ile ilgilenenler için Hisun, SUPLA, Biotec ve FKuR firmaları ile yaptığı PLA hammadde ve kampaund ortaklıklarını da sergileyecek.

Corbion Purac firmasının Interpack'taki ortakları arasında; yemek servis ambalajı liderlerinden Huhtamaki, yüksek performans film üreticisi Innovia, ePLA köpük üreticisi Synbra, filament ve tela üreticisi Yangtze Labre ve Wingram firması bulunuyor.

FKuR


FKuR firması ambalaj endüstrisi için her sektöre hitap eden sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunuyor. Müşteriler kompostlanabilir ve kullanıma hazır kampaundların yanında distribütörlüğü yapılan portföyden de birçok biyobazlı malzeme seçebilecek. Green PE dağıtıcısı olan FKuR buna ek olarak Bio-PET (GLOBIO) ve Bio-PA (Vestamid Terra) ürünlerinin de dağıtımını Avrupa çapında üstlendi.

Sunulan ürünler arasında en göze çarpanı ise yeni ısı dayanımı yüksek termoform malzemesi Bio-Flex F 6611'dan yapılan tamamen kompostlanabilir menü tepsileri olacak. Tepsiler İtalyan Plastisud firması tarafından üretildi.

Diğer yenilikler arasında biyoplastik bariyer ambalajına olanak sağlayan lamine Bio-PE ile Bio-PET ve ya Bio-PA filmler. Bio-PET ve Bio-PA'nın sağladığı mükemmel bariyer özellikleri sayesinde nem ve oksijene hassas olan ürünler için raf ömrünü uzatan biyoplastik çözümleri de artık sunulabiliyor. MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajı dahi artık mümkün.


Hepinizi doğa dostu biyoplastik çözümler sunmak için Hall 9 F14'de bulunan FKuR standımızda bizlerle buluşmaya bekliyoruz.

Yorumlar

  1. Sayin Mert Bey,

    yazilariniza 15 gundur ara vermenizin nedeni nedir acaba? sagliginiz yerindedir umarim...tesekkurler

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.