16 Haziran 2014 Pazartesi

Bebekler için Yeni Biyobazlı Oyuncaklar

Hong Kong merkezli Bioserie firması, sağlık konusunda hassas olan ebeveynlerin bebekleri için talep ettiği güvenlik gereksinimini, üretimlerinde sadece bitki esaslı ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemeleri kullanarak üretilen oyuncak serisi ile karşılamayı hedefliyor.

Oyuncaklar ve besleme ekipmanları Bioserie firmasının yeni tüketici ürün pazarlarına açılımı konusunda önemli bir miltaşı olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda tamamen biyobazlı oyuncak ve besleme ekipmanlarının pazarda bulunabilmesi adına önemli bir adım. Bu tür ürünler için Bioserie firması Amerikan üreticisinden tedarik ettiği PLA ile kampaund edilerek oluşturulan bir karışım malzemesi kullanıyor.

Kullanılan boya malzemeleri dahi biyopolimerler için özel olarak geliştirildi ve sürdürülebilir hammaddelerden elde edildi. Aynı zamanda küresel endüstride var olan, kompostlanabilirlik standartları dahil standartlara uygun. Bunlar arasında EN 13432 (Avrupa Birliği), ASTM D6400 (ABD) ve BPS GREENPLA (Japonya) bulunuyor.

Bioserie firmasının kurucularından olan Stephanie Triau Smman; günümüzde birçok oyuncağın petrol bazlı plastiklerden yapıldığını belirtirken, ebeveyn olarak bir ürünün hem şimdi hem de gelecekte herhangi bir  sağlığa olumsuz etkisinin olabileceğini kestirmenin zor olduğunu belirtti. Oyuncak ambalajlarındaki bilgiler ya yetersiz ya da normal bir insanın anlayamayacağı kadar çok teknik bilgi içeriyor. Hatta bazen de yanıltıcı olabiliyor. Biz Bioserie firması olarak özellikle de petrol bazlı plastik oyuncaklarda görülen herhangi zararlı bir maddeden arınmış olan bitki bazlı ürünlerle buna bir son veriyoruz şeklinde açıklama yaptı.

Bioserie CEO'su Kaya Kaplancalı ise Dünyamızın kırılgan ekosistemine ve çocuklarımızın sağlığına zarar vermeden teknolojinin keyfini çıkarmak mümkün derken, biyoplastik teknolojisini özellikle tüketicilerin hayatı daha sağlıklı yaşamaları ve çevreye duyarlı olmaları yönünde kullandıklarını belirtti.

Bioserie'nin çıkardığı biyoplastikten oluşan yeni oyuncak serisi, ses çıkaran oyuncak, yemek seti ve diş kaşıyıcıdan oluşuyor.

iPhone kılıflarıyla 2010 yılında akıllı telefonlar için aksesuar üretimine başlayan Bioserie firması biyoplastik alanındaki teknolojik başarıları sayesinde uluslararası düzeyde tanınmıştı. Firma aynı zamanda USDA'nın BioPreferred programı çerçevesinde %100 biyobazlı sertifikasına sahip olan ilk markalardan biri olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda firma yüksek dayanım ve ısı direncine sahip enjeksiyon kalıplama biyoplastik malzemesi geliştirdikleri için Almanya'nın Nova Institut ve ABD'nin SPI'sı tarafından biyoplastik yenilik ödülü için aday gösterildi.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder