Ana içeriğe atla

Bebekler için Yeni Biyobazlı Oyuncaklar

Hong Kong merkezli Bioserie firması, sağlık konusunda hassas olan ebeveynlerin bebekleri için talep ettiği güvenlik gereksinimini, üretimlerinde sadece bitki esaslı ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen malzemeleri kullanarak üretilen oyuncak serisi ile karşılamayı hedefliyor.

Oyuncaklar ve besleme ekipmanları Bioserie firmasının yeni tüketici ürün pazarlarına açılımı konusunda önemli bir miltaşı olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda tamamen biyobazlı oyuncak ve besleme ekipmanlarının pazarda bulunabilmesi adına önemli bir adım. Bu tür ürünler için Bioserie firması Amerikan üreticisinden tedarik ettiği PLA ile kampaund edilerek oluşturulan bir karışım malzemesi kullanıyor.

Kullanılan boya malzemeleri dahi biyopolimerler için özel olarak geliştirildi ve sürdürülebilir hammaddelerden elde edildi. Aynı zamanda küresel endüstride var olan, kompostlanabilirlik standartları dahil standartlara uygun. Bunlar arasında EN 13432 (Avrupa Birliği), ASTM D6400 (ABD) ve BPS GREENPLA (Japonya) bulunuyor.

Bioserie firmasının kurucularından olan Stephanie Triau Smman; günümüzde birçok oyuncağın petrol bazlı plastiklerden yapıldığını belirtirken, ebeveyn olarak bir ürünün hem şimdi hem de gelecekte herhangi bir  sağlığa olumsuz etkisinin olabileceğini kestirmenin zor olduğunu belirtti. Oyuncak ambalajlarındaki bilgiler ya yetersiz ya da normal bir insanın anlayamayacağı kadar çok teknik bilgi içeriyor. Hatta bazen de yanıltıcı olabiliyor. Biz Bioserie firması olarak özellikle de petrol bazlı plastik oyuncaklarda görülen herhangi zararlı bir maddeden arınmış olan bitki bazlı ürünlerle buna bir son veriyoruz şeklinde açıklama yaptı.

Bioserie CEO'su Kaya Kaplancalı ise Dünyamızın kırılgan ekosistemine ve çocuklarımızın sağlığına zarar vermeden teknolojinin keyfini çıkarmak mümkün derken, biyoplastik teknolojisini özellikle tüketicilerin hayatı daha sağlıklı yaşamaları ve çevreye duyarlı olmaları yönünde kullandıklarını belirtti.

Bioserie'nin çıkardığı biyoplastikten oluşan yeni oyuncak serisi, ses çıkaran oyuncak, yemek seti ve diş kaşıyıcıdan oluşuyor.

iPhone kılıflarıyla 2010 yılında akıllı telefonlar için aksesuar üretimine başlayan Bioserie firması biyoplastik alanındaki teknolojik başarıları sayesinde uluslararası düzeyde tanınmıştı. Firma aynı zamanda USDA'nın BioPreferred programı çerçevesinde %100 biyobazlı sertifikasına sahip olan ilk markalardan biri olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda firma yüksek dayanım ve ısı direncine sahip enjeksiyon kalıplama biyoplastik malzemesi geliştirdikleri için Almanya'nın Nova Institut ve ABD'nin SPI'sı tarafından biyoplastik yenilik ödülü için aday gösterildi.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …