Ana içeriğe atla

Yeni Biyokompozitler Araba İçlerini Yeşillendiriyor

Başarılı bir şekilde neredeyse tamamlanmış olan Avrupa Araştırma Projesi olan ECOplast'ın amacı doğal elyaf, nanodolgu ve katkılarla desteklenmiş yeni biyokompozitlerden oluşan biyopolimerleri otomotiv içinde uygulama amaçlı geliştirmekti. Projenin katılımcıları arasında 5 Avrupa ülkesinden 13 ortak bulunuyordu ve Spanish Galician Automotive Technological Centre tarafından yürütülmekteydi.

Otomotivin içinde kullanılacak kısımlar için olan gereksinimler çok çeşitliydi: mekanik kararlılık, koku, sis ve ısı direnci gibi istekler sadece bunların küçük bir kısmıydı. Günümüzde ticari olarak bulunan biyoplastikler otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamıyorlar. İspanya'da otomotiv tedarikçisi olan ve Ecoplost'ta ortaklardan biri olan Grupo Antolin'den Pablo Soto: özellikle otomotivin iç yüzeyinde kullanılacak malzemelerin uyması gereken gereksinimleri sağlayabilecek ve aynı zamanda fiyat açısından rekabet edebilecek biyo-bazlı malzemeleri ve doğal elyafları kullanmak endüstrinin oldukça fazla istediği bir durumdu. Ecoplast başlamadan önce PLA'nın yetersiz ısı direnci ve PHB'nin sis davranışı ve değişken emisyonları araba içinde kullanılmaları yönünde engel teşkil etmekteydi.

PHB ve PLA için yapılan gelişmeler


Geçmişte PHB'nin kokusu ve sis yapması sebebiyle arabalarda kullanılması oldukça kısıtlıydı. Ecoplast projesi kapsamında, AIMPLAS süperkritik CO2'nin (sc-CO2) uçucuların azaltılmasında verimini araştırdı. Organik uçucuların %80 oranına kadar azaltıması sağlandı. Fakat kullanılan işlem çok pahalıydı ve bunun yerine uçucuların azalmasını sağlayacak yeni bir PHB formulasyonu geliştirildi. Sis oluşumuna ve uçucu emisyonlarına sebep olan bileşenler başarılı bir şekilde belirlendi ve başkalarıyla değiştirildi. Bunun sonucunda artık BIOMER adlı Alman firması arabanın iç kısımlarında kullanılabilecek yeni bir PHB formülasyonu sunuyor.

Corbion ise PLA'nın ısı direncini PDLA nükleasyonu yapılmış PLLA malzemesi ile geliştirildi ve buna da nPLA adı verildi. Ayrıca yüksek darbe dirençli bir karışım da geliştirilerek PLA'nın düşük darbe direnci arttırıldı (n-PLAi)

Ahşap Elyafların Uyumluluğu


Hidrofilik ahşap elyafların hidrofobik termoplastiklerle olan uyumsuzlukları kompozit malzemelerin başta darbe direnci olmak üzere gücüyle ilgili özelliklerini zayıflatıyordu. Finlandiya merkezli VTT firması selüloz elyaf yüzeyini modifiye ederek polimer matrisiyle daha uyumlu hale getirecek kuru kompakt hale getirme metodunu kullanarak bir işlem geliştirdi. Aynı zamanda reaktif plastikleştirici ve katkıları kullanarak elyaf ve polimer matrisi arasında bir köprü kurulmasını sağladı.
Elde edilen PLA-selüloz elyaf kompozit malzemesi hem daha yüksek darbe direncine hem de uzama direnci değerlerine sahip oldu. Artan miktarda elyaflar sayesinde ise kompozit malzemenin ısıda eğilme sıcaklığı (HDT) değerleri artış gösterdi (Resim 1).

HDT vs elyaf miktarına göre artışı


Sonuç olarak PLA-selüloz elyaf kompozitlerinde önemli gelişmeler sağlandı. Sadece araba içi için gerekli olan sis oluumu ve nem direnci gibi gereksinimler için ek gelişmelerin sağlanması gerekiyor.

PHB uzun doğal elyaf kompozitleri


Basınçla kalıplama PHB'yi hasır lifi ile desteklemenin en iyi yolu olarak tespit edildi. En iyi sonuçlar Aimplas tarafından şuruplanmış keten lifleri ile elde edildi. Bu işlemi kullanarak PHB lifin içinden tamamen penetre edebiliyor. Elde edilen numuneler hem görünüm açısından hem de mekanik özellikler açısından oldukça tatmin edici oldu (Resim 2). Elde edilen çentiksiz vurma deneyi testleri sonucunda 40kJ/m2 değeri ve eğilme çarpanı olarak ise 3GPa değeri aşıldı.

Keten lifi eklenmiş PHB malzemesinden basılmış bir kalıp

Nanoselüloz ve nanokil ile elde edilen gelişmeler


n-PLAi ile birlikte nanoselülozun kampaund edilmesi sonucunda yapıan ilk denemeler tatmin edici sonuçlar versede kampaundun optimize edilmesi gerekiyordu ve bu da daha fazla araştırma demekti. Nanoselülozun, ipek-elastin benzeri polimer matrisinde katkı olarak kullanılması öncü testlerde umut vaadeden bir diğer çalışmaydı.

NBM, PLA kampaundlarında kullanılmak üzere ilk organomodifiye kili geliştirdi (Resim 3). Hazırlama süreci; özel bir saflaştırma ve yüzey modifikasyon teknolojisine dayanan nanodolguların formulasyon, optimizasyon ve fabrikasyon adımlarından oluşmaktaydı. n-PLAi'nin ağırlıkça %5'lik bu yeni doğal kil bazlı nanokatkı ile kampaund edilmesi ile oluşturulan bu malzeme projede tanımlanmış bütün gereksinimleri sağlıyordu.

PLA matrisi içinde nanokile ait TEM grafiği

Yeni protein bazlı kopolimer


Minho Üniversitesi yeni protein bazlı bir kopolimer olan ve ipek benzeri kristal ve elastin benzeri esnek yapılardan oluşan malzemenin geliştirilmesine dair temel araştırmayı gerçekleştirdi. SELP adı verilen bu malzemenin hem üretimi hem de yüksek ölçekte üretilmesi iyi sonuçlar verdi. Bu çalışmaya dair daha fazla detay Casal ve ark. (2014 ) çalışmasında takip edilebilir. Ek olarak bu yeni polimerin nasıl üretileceğini dair metod ve diğer bilgiler PIEP ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildi.

Biyokompozit işleme teknolojilerine yeni yaklaşımlar


Hedef biyokompozitleri işlemek adına PIEP daha enerji verimli bir teknoloji olan iCIM yöntemini denedi. Bu yöntem ikiz vidalı ekstrüder ile enjeksiyon kalıplamanın bir araya getirilmesinden oluşuyor (Resim 4). Bu sayede de bu tip malzemerin içlerinde buunan avantajlardan kar sağlamak amaçlanıyordu. 

Ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplamayı birleştiren iCIM adı verilen işleme yöntemi ekipmanı

Sonuçlar


Ecoplast projesinin sonuçları oldukça umut verici ve otomotiv endüstrisi tarafından da onaylanabilecek tamamen biyo-bazlı olan yenilikçi kompozitlerin üretilmesine imkan sağlayabilir:

1) PLA için organomodifiye killer geliştirildi. nPLAi'ye %5 oranında eklenmesi ile projenin bütün gereksinimleri sağlanmş oldu.

2)PHB'ni özelliklerinde önemli ölçüde gelişme sağlandı. Özellikle kısa elyaflarla desteklenen PHB için sonuçlar beklenenden de iyiydi. Ek olarak otomotiv sis oluşum gereksinimlerini karşılayacak yeni bir PHB formulasyonu da geliştirildi.

3)Lifler ile desteklenmiş PHB enteresan sonuçlar gösterdi. Malzemeler farklı uygulamalarda kullanılabilir. 

Ecoplast kapsamında incelenen n-PLA ve PHB malzemelerinin her ikisi için de döngü zamanları önemli ölçüde azaltıldı. Malzeme fiyatları hala yüksek fakat polimer üretiminin büyük ölçekli olarak endüstriyel bir şekilde ticarileşmesiyle önemli bir ölçüde düşmesi bekleniyor. Ek olarak işleme maliyetlerinin düşürümesi de yakın gelecekte incelenmesi gereken başlıca bir konu olacaktır.

Ecoplast projesinde görev alan ortakların tam listesi


- Centro Tecnologico de Automocion de Galicia, İspanya (yürütücü)
- Asociacion de Investigacion de Materiales Plasticos y Conexas - AIMPLAS, İspanya
- PIEP Associacao- Polo de Inovacao em Engenharia de Polimeros, Portekiz
- Biomer, Almanya
- FKuR Kunststoff GmbH, Almanya
- Fraunhofer- Institut für Umwelt Sicherheit - und Energietechnik UMSICHT, Almanya
- Grupo Antolin - Ingenieria S.A., İspanya
- Megatech Industries Amurrio S.L. (MEGATECH), İspanya
- NanoBioMatters R&D (NMB), İspanya
- Pallmann Maschinenfabrik GmbH & Co, Almanya
- Corbion (Purac), Hollanda
- University of Minho (UMINHO), Portekiz
- VTT - Technical Research Centre of Finland, Finlandiya
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.