2 Eylül 2014 Salı

Sant'Anna Yılda 100 Milyon PLA şişe üretiyor

Sant'Anna 1.5Litrelik
PLA şişeler üretiyor
Bioplastics Magazine dergisinde Kuzey İtalya'da bulunan ve mineralli su satışı yapan Fonti di Vinadio Spa firmasının bahsi 2008 yılında geçmişti. Firma Sant'Anna di Vinadio mineralli suyunu halen şişeleyip satmakta. 2007 yılında firma sularını Ingeo PLA şişelerinde sunmaya başladı. O günlerde firma yaklaşık yılda 650 milyon PET şişe üretiyordu. Günümüzde ise İtalya pazar lideri olan şirket PLA şişe üretimini yıllık 100 milyona kadar çıkardı. Firmanın Ticaret Müdürü olan Luca Cheri bu rakamın halen arttığını belirtiyor.

Fonti di Vinadio'nun Biyo Şişe (Bio bottle) olarak pazarlanan şişeleri, İtalyan şişelenmiş su pazarının yaklaşık %2'sini oluşturuyor. Bu şişelerin büyük bölümü Kuzey ve Kuzeydoğu İtalya'da satılıyor. Yaklaşık 12 milyon aile Biyo şişe içerisinde Sant'Anna suyu satın alıyor. Luca, bunun sebebinin İtalya'da gittikçe büyüyen yeşil hareket olduğunu belirtiyor, bu sayede de satışlar artıyor. Birçok insan PLA şişeleri seviyor çünkü kimyasal değil doğallar. Müşteriler de çok ufak bir fiyat farkını çevre dostu şişe için vermeyi kabul ediyorlar. 1.5 litrelik şişe 0.50Euro yerine 0.55Euro'dan satılıyor. Su firması Coop İtalia adlı 100 hipermarket ve 1000'den fazla hipermarkete sahip olan parakende zinciri ile çalışıyor.

Fakat Fonti di Vinadio şirketi coğrafik olarak da büyümek istiyor. Sant'Anna'nın katma değerinin uyacağı diğer ülkelere baktığımızda, tümleyici olarak yaklaşmak istiyoruz. Bu da bütün değer zincirinin aşamalarını anlamak ve bu yeni malzemenin tüketiciden sonra var olan alt yapıya nasıl uyabileceğini, hangi mevzuatarla desteklenebileceğini tespit etmek anlamına geliyor. Bütün bunların markanın temsil ettikleriyle uyumlu olması gerekiyor.

Sant'Anna atık yönetimiyle ilişkili olarak Galactica ile ortak geri dönüşüm çalışmaları da yaptı. Bu çalışmalar sonucunda PLA şişelerin tekrar PLA şişelere geri dönüştürülebileceği ortaya çıktı. Fakat bu pratikte henüz gerçekleşmiyor. Bunun yerine tüketiciler PLA şişeleri biyo-atık çöplerine atmaları konusunda teşvik ediliyor. Firma web sitesinde de daha fazla bilgi için yerel atık toplama ofisinizle görüşün ibaresi bulunuyor. Luca da yerel belediyelerin PLA şişeleri biyo-atık olarak kabul ettiklerini onaylıyor. Şişelerin etiketleri ve 6'lı paketler için şrink filmler de (en azından 1.5 litrelik şişeler için) PLA'dan yapıldığı için bunlar da biyoatık olarak değer kazanıyor. Fakat kapaklar normal plastik atık olarak atılabiliyor. Fakat kapaklar için de biyobazlı ve kompostlanabilir bir çözüm arayışı devam ediyor.


Bütün bu bilgiler altında, 0.5litre ve daha küçük PLA şişeler piyasadan yok olsa da Sant'Anna dünya çapında 1.5Litrelik PLA şişe üreten tek firma olarak başarı yolunu buldu ve hatta bu başarıyı dünya çapında genişletme planları yapıyor.

PLA üretimi PET ile karşılaştırıldığı zaman enerji açısından da oldukça avantaj sağlıyor

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder