Ana içeriğe atla

9. Biyoplastik Oskarları Aralık'ta Açıklanıyor

9.Küresel Biyoplastik Ödülleri Adayları Açıklandı

Bioplastics MAGAZINE dergisi 5.kere Biyoplastik Ödüllerinin 5 finalistini sunma göreviyle onurlandırıldı. Akademik dünyadan, basından ve Amerika, Avrupa ve Asya'nın endüstri kurumlarından oluşan beş jüri bir kez daha çok enteresan teklifleri değerlendirdiler. Aşağıda bu önerilerden finale kalan beş tanesinin detaylarını bulabileceksiniz.

9.Biyoplastik Ödülleri, üreticiler, malzeme işleyicileri, marka sahipleri ya da biyoplastik malzeme kullanıcılarının inovasyon, başarı ve hedeflerine ulaşmaları konularını değerlendiriyor. Ödüller çerçevesinde değerlendirilmek için önerilen şirket, ürün ya da servisin 2013 ya da 2014 senesi içerisinde geliştirilmiş ve ya pazarda olmuş olması gerekiyor.

Aşağıda görmüş olduğunuz firmalar/ürünler herhangi bir sıra olmaksızın listelenmiştir. Kazanan ise 2 Aralık 2014'te düzenlenecek olan 9. Avrupa Biyoplastik Konferansında duyurulacak.

Supla (SuQian) New Materials Co. (Çin)


Kişiye özgü dayanıklı biyoplastik mobil cihaz koruması


PLA bazlı polimerden yapılmış kılıflar
2013 yılında verilen 8. Biyoplastik Ödüllerindeki ikincilik ödülü sonrasında, Supla firması yeni modifiye PLA çeşitleri geliştirmeye devam etti. Geliştirilen malzeme sağlamlık, üretim kolaylığı ve montajın yanında, şok direncine ve en önemlisi antibakteriyel özelliklere sahipti.

Corbion firmasından tedarik ettiği laktik asitler olan PLLA ve PDLA'yı Sulzer PLA Biriminde polimerize etti. Bu yüksek görsel saflığa sahip olan malzemeleri temel alarak, Supla firması SUPLA 158 malzemesini 2014 yılında geliştirdi ve mobil sektörü tüketicilerinin pazarına yakın zamanda girebilecek bir ürünle cevap vermiş oldu. Enjeksiyon kalıplama ve elektronik muhafazaları konusunda uzman olan Kuender firması SUPLA 158 malzemesini Şangay'da bulunan Dikon Information Technology firmasının geliştirdiği çocuk cep telefonlarına ve farklı diğer yenilikçi ürünlere uyguladı.

Elde tutulan cihazlar 3C pazarında odak noktası haline geldiğinden, Supla bu tür uygulamalar için gerekli olan fiziksel özellikleri içeren SUPLA 158'i geliştirdi.  Ek olarak pazarın özel gereksinimini de karşılamak için, malzemenin E.coli ve S.aureus gibi bakterilere karşı sırasıyla %99.2 ve %99.6'lık antibakteriyel etkisi bulunuyor.

Supla (SuQian) New Materials Co. Ltd. firmasının 2014 yılı sonu itibariyle yeni kampaund hatları ve yıllık 10bin tonluk PLA polimerizasyon kapasitesi olacak. Supla'nın çevre dostu ve yüksek performans plastikleri hali hazırda bulunan plastik işleme makinelerinde çok büyük değişiklikler yapmadan işlenebiliyor.

www.supla-bioplastics.cn

Zandonella (Almanya)


BioFoam malzemesinden yapılan yalıtımla dondurma kutusu


Sandro'nun BioFoam dondurma kutusu
Sandro'nun 500ml'lik BioFoam'dan yapılmış olan kutusu dünyanın en elit dondurmalarından birini muhafaza ediyor.

Zandonella GmbH, 2014 yılı baharında, Sandro's Bio olarak yeni bir marka yarattı ve bu markanın ambalajını BioFoam'dan yapılan kutuda gerçekleştirdi. Bu malzeme Synbra firmasının genleşmiş polilaktik asit parçacık köpüğünden yapılıyor ve neredeyse genleşmiş polistiren (EPS) ile aynı özelliklere sahip. Sıcak bir arabada dahil bu kutu, dondurmayı bir saati aşkın süre donmuş olarak tutabiliyor.

Ek olarak ambalajın diğer bütün bileşenleri de yenilenebilir hammaddelerden yapılmş ve endüstriyel kompostlama işlemi için uygun. Ambalaj konseptinin diğer kısımları: kağıt kaplama,  PLA'dan yapılmış şrink film, selüloz ve ya PLA'dan yapılmış etiket, PLA'dan yapılmış kaplama film.

Ambalajın bütünü ise bir takım sertifika ve etiketlere sahip. Bunların arasında BioFoam Beşikten Beşiğe sertifikasına sahip olan dünyadaki ilk biyolojik köpük olması geliyor. Aynı zamanda EN13432'ye göre kompostlanabilir olarak sertifikalandırılmış ve ambalajda herhangi bir genetiği değiştirilmiş bileşen bulunmadığını ve yenilenebilir olduğunu gösteren Alman Ohne Gentechnik etiketine sahip.

Fikir gerçekten yeni ve sürdürülebilir. Genellikle tüketiciler alışverişleri sonrasında dondurmaları erimeden eve hemen getirmek için bir acele içinde olurlar. Bu durum Sandro'nun Bio kutusu için geçerli değil. Bu yalıtım etkisi sayesinde, dondurmayı herhangi bir soğutma olmaksızın bir saatin üzerinde donmuş tutabiliyorsunuz. Ek olarak bu ürün kişinin dondurma yiyebileceği yerler konusunda yeni olasılıkları da beraberinde getiriyor. Neden bu kutuyu pikniğe yanınızda götürmeyesiniz!

www.sandros-bio.de

Swiss Coffee Company (İsviçre)


Beanarella: kompostlanabilir kahve kapsülleri


Beanarella kahve kapsülleri
BASF ve Swiss Coffe Company birlikte çalışarak kahve kapsülü ve aroma geçirmez  bir yapıya sahip dış ambalajdan oluşan bir sistemi oluşturdular. Ürünü korumak ve kahvenin yüksek basınçta hazırlanması için gerekli olan gereksinimleri karşılayan ve kompostlanabilir olan bir ürün geliştirildi. Aynı zamanda ürün büyük oranda yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor.

Diğer kapsül üreticilerinden farklı olarak, İsviçre firması tamamlayıcı bir yaklaşım izledi. İlk üretim sürecinden ürünün kullanım sonrası bertaraf edilmesine kadar bütün adımlar göz önünde bulunduruldu. Bu durum da geniş çaplı geliştirme çalışmaları gerektirdi. Kapsül, yüksek bariyerli film, tela filtresi ve kahve makinesinde çeşitli geliştirmeler yapıldı. Sertifikasyon ayağında ise EN13432 ve ASTM D6400 için çeşitli tesislerde pratik kompostlama testleri yapıldı.

Kahve kapsüllerinin kendisi ecovio IS1335 malzemesinden yapılıyor ve EN13432'ye göre malzeme kompostlanabilir. Ayrıca bariyer ambalajı (üç fonksiyonel katman) biyobozunur bileşenlerden oluşuyor. Dıştaki kağıt bazlı taşıyıcı katmanı ortada ince bariyer film takip ediyer ve içte ecovio katmanla tamamlanıyor. Her üç tekli katman da EN13432'ye göre kompostlanabilir. Katmanlar BASF'in Epotal Eco adlı kompostlanabilir laminasyon yapıştırıcısı ile birbirine bağlanıyor. Ambalaj kahve ambalajının gerektirdiği nem, oksijen ve aroma bariyer gereksinimlerini sağlamak için tasarlandı.

www.beanarella.ch

Rodenburg (Hollanda)


Habitat geliştirilmesi için biyobozunur yapı


Geçtiğimiz yıl boyunca, Bureau Waardenburg, Rodenburg Biopolymers ve GEA 2H Water Technologies firmaları birlikte çalışarak özellikle yapıların geliştirilmesinde kullanılmak üzere nişasta bazlı üç boyutlu bir biyobozunur yapı geliştirdiler. Bu 3 boyutlu biyobozunur yapının potansiyel kullanım alanları neredeyse sınırsız. Firmalar bu sınırsız kullanım alan potansiyelini keşfetme safhasındalar.

Midye yataklarının kendilerini yenilemesi konusunda yapay yapılar ararken, midyelerin habitatlarını geliştirebilecek ve tekrar eski hallerine getirebilecek biyobozunur bir yapı geliştirdiler. Diğer biyoplastiklerden farklı olarak, herhangi bir kompostlama ajanı da olmadan malzeme tamamiyle bozunabiliyor.

İlk başta midye ya da istridye yataklarının tamiri uygulaması için yapılsa da birçok potansiyel uygulama olabileceği görülüyor. Ek olarak su saflaştırması, kanalizasyon sistemi, toprak havalandırması, sahillerin korunması gibi alanlarda uygulamalar olabileceği belirtiliyor.

Bu uygulamalardan bir örnek yöntem, zebra midyelerini biyolojik filre olarak kullanarak su kalitesini geliştirmek. Bu metod güney Hollanda'da Waterschap Brabantse Delta'nın yerine test ediliyor.

Zebra midyeleri (Dreissena spp.) beslenmek amacıyla suyu filtre ederler. Alg ve küçük parçacıkları ortamdan alırlar. Eğer yeterli sayıda olurlarsa sudaki bulanıklığı ve alg patlamasını önlerler. Bu da ekolojik su kalitesinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır.

www.biopolymers.nl

UHU (Almanya)


Bitki bazlı konteynere sahip ilk yapıştırıcı


UHU ReNATURE
UHU ReNATURE markasıyla kağıt yapıştırmak sürdürülebilir hale geliyor. Meşhur yapıştırıcı yeni çekici tasarımıyla birlikte tüketicilere yeni ve daha çevre dostu bir alternatif sunuyor. Yeni ürün yapıştırmanın gerektirdiği bütün zorlukları aşmasının yanısıra çok küçük bir ürünün dahi fosil kaynakların korunması ve çevre korunmasına önemli bir katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

UHU reNATURE'ın kabının %58'i sürdürülebilir hammaddelerden oluşuyor. Kullanılan malzeme şeker kamışından elde edilmiş biyo-PE. Kabın bazı kısımları halen konvansiyonel plastiklerden yapılması gerekiyor. Örneğin sıkı bir kapanmayı sağlayan vida şeklinde kapak yapıştırıcının kurumasını engelliyor ve bu sayede uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Tamamen geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra, yeni UHU tamamen çözücü içermiyor ve yapıştırıcı formülünün %70'i doğal. Bir diğer ekolojij ve ekonomik avantaj ise uygulama açısından çok daha etkili ve rakip ürünlere göre ekonomik olması. Orta boyuttaki UHU ile kullanıcılar, ana rakibine göre 200 sayfa A4 daha fazla yapıştırma imkanı bulacaklar.

UHU ReNATURE birkaç yıl süren yoğun geliştirme ve testlerin sonucunda ortaya çıkan, yenilikçi, sürdürülebilir, güvenli ve yüksek kalitede bir ürün.  UHU firması böylece daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyor. Ürün Ocak 2014'den beri dükkanlarda 21g ve 8.2g'lık çeşitleriyle satılıyor ve 40g'lık yeni boyutu da Aralık 2014'te satılmaya başlanıcak.


www.uhu.de

Kaynak: Bioplastics Magazine 05/14

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.